25 листопада 2024 р.

КІНЕМАТОГРАФ І НАСИЛЬСТВО (фільми для обговорення)


 КІНЕМАТОГРАФ І НАСИЛЬСТВО 



Кіно супроводжує нас протягом усього життя: ми зростаємо з героями мультфільмів, переживаємо за героїв улюблених стрічок. Кінематограф задає тренди, відображає актуальні настрої суспільства, порушує важливі теми.

Однією з таких тем є гендерно зумовлене насильство. Попри стрімкий розвиток світу, насильство щодо жінок та дівчат лишається найпоширенішим порушенням прав людини. За даними UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення, щороку в Україні 1,1 мільйона осіб страждає від насильства, 90 % з них — жінки. Але проблема в тому, що ця цифра далеко нереальна. Чимало постраждалих не звертаються по допомогу.

Часом історії на екрані допомагають зрозуміти якесь явище краще, ніж десяток лекцій чи статей. У межах міжнародної акції «16 днів проти гендерно зумовленого насильства», можна переглянути фільми і обговорити їх з учнями, батьками, педагогами, щоб усвідомити реальність проблеми насильства у суспільстві, знайти шляхи їх подолання та попередження.

Зображення великої кількості сцен насильства щодо жінок призводить до того, що глядачі стають менш чутливими до подібного явища. Тобто знижується емоційна реакція на насильство у реальності, сприйняття його як варіанту розв'язання проблем у стосунках. Відповідно, неправомірна поведінка чоловіків вважається нормальною.

Дослідження показують, що глядачі (передусім — діти й підлітки) схильні імітувати насильницьку поведінку, яку бачать у фільмах та серіалах, частіше виявляють агресивну поведінку в різних сферах життя та рідше відчувають співчуття до постраждалих.

Крім того, кіно презентує нам кривдників як крутих, могутніх, бажаних, а їхні пережиті негаразди немовби виправдовують їхню насильницьку поведінку.

Фільми студії Disney люблять і дорослі, і діти. Але, наприклад, Белль стає заручницею чудовиська, яке ізолює її від родини, використовує вербальні залякування та агресивну поведінку «Красуня і Чудовисько»). У фільмах Квентіна Тарантіно чоловіки завжди переможці, а жінки — переможені: прославлюється чоловіча силаа коштом жіночих страждань, а гендерно зумовлене насильство наявне у різних формах.

Не менше суму викликає спосіб відображення стосунків між чоловіком та жінкою: стосунки Ноя та Еллі з «Щоденника пам'яті» розпочинаються з маніпуляцій, Едвард у «Сутінках» переслідує Беллу та ледве не доводить до суїциду тощо.

Але, завдяки феміністичним рухам та потужної хвилі акції #MeToo, ситуація почала змінюватися на краще. Ці рухи поступово встановлюють нові правила гри та змінюють мислення суспільства, покращують ставлення до акторок і надання рівних можливостей розвитку для жінок. Щонайменше, екранізуються історії жінок, що знайшли в собі сили боротися з кривдниками та розірвати коло насильства. Суспільство змінюється на краще та починає все частіше маніфестувати нетерпимість до будь-яких видів насильства, що поволі впливає і на кіноіндустрію.

Так, наприклад, стрічка «Великі очі» Тіма Бертона розповідає історію американської художниці 1950-х Маргарет Кін, чоловік якої використовував плоди її таланту під власним іменем. Але у неї одного дня урвався терпець і вона

виграла суд проти чоловіка. Справжньою сенсацією став фільм про боротьбу працівниць Fox News із сексуальним насильством з боку генерального директора та чоловічою культурою телеканалу. Навіть стрічка про «Барбі» стала своєрідним маніфестом проти токсичної маскулінності й насильства щодо жінок.

Насильство — це те, з чим люди у всьому світі мають справу значно частіше, ніж здається. Його не потрібно терпіти, пробачати або чекати змін від кривдника. Буває, що історії, побачені на екранах, допомагають зрозуміти ті чи інші проблеми, розпочати діяти, а не мовчати.

В рамках міжнародної акції «16 днів проти гендерно зумовленого насильства» українська дитяча письменниця, активістка, правозахисниця Настя Мельниченко склала фільмотеку для протидії булінгу у шкільному середовищі.

Для учнів молодшої школи.

Коко (США, 2017)

Історія хлопчика Мігеля, який мріє стати музикантом, не зважаючи на заборону музики у своїй родині. Хлопчик слідує за своєю мрією і випадково потрапляє до Країни Мертвих, де він зустрічає своїх померлих родичів, які допомагають йому прийти до мрії. Тема про сімейні зв'язки, традиції та важливість пам'яті про померлих.

Енканто: Світ магії (США, Колумбія, 2021)

Дія розгортається в Колумбії та розповідає про родину Мадрігал, яка живе у магічному будинку. Кожен член сім'ї обдарований унікальним магічним даром, окрім головної героїні, Мірабель. Мірабель виявляє, що магія, яка оточує їхній дім, перебуває під загрозою, і вона вирушає в пригоду, щоб врятувати магічні здібності своєї родини. Тема про родину, самовідкриття, прийняття власної унікальності, про неочевидний тягар, який може нести людина в собі.

Ваяна/Моана (США, 2016)

Історія молодої та сміливої дівчини Ваяни, яка живе на тихоокеанському острові Мотунуі. Ваяна обрана для великого покликання – відновити баланс у світі, здолавши демона Те-Ка, який загрожує знищенням її рідному острову. Тема про самовдосконалення, відваги, прийняття викликів та поваги до природи.

Відважна (США, 2012)

Це історія Меріди, принцеси шотландського королівства, яка має власні плани та амбіції, незалежні від традицій та очікувань. Вона володіє надзвичайною стрілецькою майстерністю та несамовитим бажанням контролювати своє власне життя. Категорично відмовившись від заміжжя, героїня вирішує звернутися до ведмежої відьми, щоб змінити свою долю. Меріді заперечує традиційний шлях вибору чоловіка через турнір стрільби з лука. Проте закляття приводить до непередбачуваних наслідків, і Меріді повинна використати свою сміливість та розум, щоб розірвати закляття та врятувати свою сім'ю. тема про відхід від стереотипних ролей, прийняття відповідальності за власний вибір.

Зоотрополіс (США, 2016)

У місті Зоотрополісі, де разом живуть різні види тварин, а місто повністю інклюзивне та дружнє для всіх, молода кролиця Джуді Гопс мріє стати поліцейською. Однак вона стикається з певними упередженнями щодо того, хто вона і яка роль відведена у цьому соціумі кроликам загалом і кролицям зокрема. Разом із лисом-шахраєм вона розслідує загадкові злочини, які ставлять під сумнів інклюзивність Зоотрополісу. Тема про роль вроджених особливостей і про можливість побудови суспільства, в якому кожен може бути собою та водночас мирно уживатися з іншими.

Для учнів середньої школи

Лео (США 2023)

Історія ящірки Лео, який живе в тераріумі 5 класу вже 74 роки. Лео дізнається, що жити йому лишився тільки рік, тож аби побачити світ поза стінами класу, він розробляє план втечі, і саме таким чином потрапляє по черзі до всіх дітей класу. Поступово Лео дізнається, що всі діти різні, але всі вони мають щось неймовірне всередині, що неможливо помітити, просто спостерігаючи за їхньою поведінкою в класі. Тема про прийняття, розуміння, співчуття, внутрішні мотиви та дружбу.

Диво (США, 2017)

Історія хлопчика зі зміненим обличчям, який намагається вписатися в суспільство та знайти своє місце серед однокласників. Огаст «Оггі» Пульман страждає від рідкісного генетичного захворювання, яке призвело до серйозних змін у його обличчі. Після кількох років навчання вдома Оггі вступає в п'ятий клас звичайної школи. Фільм докладно розкриває життя Оггі, його відносини з родиною та вчителями, а також спілкування з однокласниками. Тема прийняття, емпатії, толерантності та важливості внутрішньої краси.

Колір раю (Іран, 1999)

Це розповідь про сліпого хлопчика Мохаммеда, який повертається додому після закінчення навчання в школі для сліпих. Його батько бачить у хлопчикові перешкоду своєму сімейному щастю та соромиться через особливості Мохаммеда, і вирішує позбутися хлопчика, записавши на навчання ремесла. Мохаммад мріє лишитися вдома з родиною та спостерігати за прекрасною природою навколо нього, з якою він взаємодіє у свій спосіб. Тема про співчуття, розуміння, прийняття інакшості.

Едді Орел (США, 2016)

Майкл Едвардс завжди мріяв взяти участь в Олімпійських іграх. Однак по природі незграбний і з поганим зором, він виглядає як посміховисько для олімпійського комітету. Едді не проходить кваліфікаційний відбір до Британської збірної з лижного спуску. Не здаючись, він вирішує спробувати свої сили в стрибках на лижах – тут від Британії немає ніякої збірної, бо ніхто не займався стрибками з трампліна вже кілька десятків років. Едді «Орел» докладає неабиякі зусилля і все ж отримує можливість взяти участь у зимових Олімпійських іграх 1988 року в Калгарі (Канада) представляючи Велику Британію. Тема про особисті перемоги, про важливість внутрішньої впевненості у своєму виборі, неухильність на шляху до мрій.

Палмер (США, 2021)

Сюжет про ексфутбольного гравця Едді Палмера, який вийшов з в'язниці і повертається у своє рідне місто. Він вирішує знову взяти своє життя в руки та починає працювати на будівництві. У його житті стає важливим виховання сина своєї колишньої дружини Сема, який відрізняється від інших хлопців тим, що любить вдягати сукні. Тема про прийняття, сімейні зв'язки та боротьбу з гендерними стереотипами.

Зірочки на землі (Індія, 2007)

Фільм про восьмирічного хлопчика Ішана, який має труднощі у навчанні та часто почувається відірваним від своїх однолітків. Його проблеми у навчанні пов'язані із дислексією, але ніхто не розуміє його потреб та унікальності. Аж доки вчитель мистецтва не розкриває талант хлопчика. Він не лише допомагає Ішану в подоланні труднощів у навчанні, але також надає йому можливість розкрити його творчий потенціал. Тема про розуміння та підтримку дітей з особливими освітніми потребами, важливість унікальності та таланту кожної дитини.

Для учнів старших класів (у фільмах може бути присутня ненормативна лексика)

У ритмі серця (Канада, 2021)

Рубі Росс є єдиною дитиною в своїй сім'ї, яка чує. Всі інші члени сім'ї є глухонімими. Родина має рибальське підприємство в маленькому містечку. Рубі має талант до співу і мріє про кар'єру співачки. Однак реалізувати мрію непросто: щоб вчитися, Рубі має відлучитися від родини. А родина потребує її допомогу у спілкуванні зі світом. Тема про розмаїття, виклики, з якими стикаються люди, які не чують; про родину, взаємопідтримку; про сепарацію, повагу до особистого вибору людини.

Письменники свободи (США, 2007)

Ерін Ґрюел – молода вчителька англійської – влаштовується в занедбану школу, де панує великий соціальний розбрат і конфлікти між різними расами та соціальними групами учнів. Вона стикається з апатією та байдужістю своїх учнів. Для того, щоб пробудити інтерес до навчання та подолати соціальні розбіжності, Ерін вирішує використати тему толерантності та самовираження через написання щоденників (журналів) — ідею, яку вона отримала, прочитавши «Щоденник Анни Франк». Учні починають вести свої щоденники, де вони висловлюють свої думки, досвід і переживання. Тема про силу знань, толерантність, особисте перетворення; про важливість віри в потенціал кожної людини, попри її соціальне середовище чи походження.

Х+У (Велика Британія, 2014)

Історія молодого хлопця Нейтана Еллісона, математичного генія з РАС. Соціальна взаємодія складна для Нейтана, він живе у власному світі математики та числових послідовностей. Його життя змінюється, коли він отримує можливість взяти участь в міжнародній математичній олімпіаді в Тайвані. Там він зустрічає інших талановитих юнаків та дівчат, зокрема, американську ученицю Мей, яка допомагає йому навчитися розуміти не лише числа, але й людські відносини, важливість дружби та розвитку особистості. Тема про виклики, з якими можуть стикатися нейровідмінні люди, котрі зовнішньо нічим не відрізняються.

Спілка мертвих поетів (США, 1989)

Джон Кітінг – новий викладач англійської мови в консервативному коледжі. Кітінг надихає своїх учнів оживити «Спілку мертвих поетів» і на уроках допомагає кожному юнакові знайти свій власний голос у безособовому хорі, відкриваючи перед ними чарівний світ природи та поезії. Тема про пошук власного шляху, самовираження та незалежності, про важливість відмови від конформізму та боротьби за ідеали; про справедливості.

Чужа молитва (Україна, 2017)

Реальна історія молодої кримськотатарської дівчини Саіде, яка під час окупації нацистами Бахчисарая та депортації кримськотатарського народу врятувала життя 88 єврейським дітям. Працюючи вихователькою в притулку для татарських дітей-сиріт, вона стикається з хлопчиком Іцхаком, який переховувався разом з іншими єврейськими дітьми. Попри ризик для власного життя Саіде бере під свій захист вихованців і видає маленьких євреїв за татар, надаючи їм нові імена, навчаючи мови, звичаїв і молитов.

Арахісовий сокіл (США, 2019)

Юнак з синдромом Дауна Зак вирішує втекти з інтернату, щоб втілити свою мрію стати борцем. Він зустрічає Тайлера, який сам рятується від проблем та переслідувань. Тема дружби та прийняття.

 Ось ще одна добірка фільмів, які присвячені складній та важливій темі насильства в суспільстві.

Фільми та серіали, присвячені гендерному насильству (для дорослих), про домашнє насилля

 «Три білборди за межами Еббінга, Міссурі» (2017)

Після зґвалтування і вбивства через спалення доньки Мілдред Гейз змушена потурбуватися про відплату вбивцям, оскільки місцева поліція так і не змогла їх впіймати. На збережені накопичення жінка орендує закинуті білборди на межі міста з трьома короткими фразами про факти щодо справи своєї дочки: «Була зґвалтована, поки помирала», «Досі ніхто не заарештований?» і «Чому так, шериф Віллоубі?». Метою розміщення написів було змусити правоохоронців діяти, і це спричиняє низку подій.

«Загублена» (2014 )

У день п’ятої річниці шлюбу Нік Данн їде в бар «Бар» до своєї сестри Марго, аби обговорити подружнє життя та нестерпну дружину Емі. Проте, коли повертається додому з ранкового від’їзду, Емі вже немає, натомість, у будинку розкидані меблі та розбите скло. Нік викликає копів. Розпочинається пошук зниклої Емі Елліотт-Данн, який швидко набуває широкого розголосу в ЗМІ. Детективи розпитують Ніка, чи була в його дружини робота, друзі, проте він не може ствердно відповісти на запитання. Стає відомо, що пара переїхала з Нью-Йорка після того, як мати Ніка захворіла на рак грудей. Поліція знаходить плями крові на кухні та лист-загадку в шафці з білизною Емі… Та хто ж справжній злочинець? Іноді трапляється так, що зовсім не той, на кого думаєш…

«Газове світло» (1944)

Молода співачка Паула вселяється з чоловіком до будинку, де мешкала її тітка, яка померла за загадкових обставин. Згодом Паула помічає, що в будинку таємниче зникають речі, а світло в газових світильниках згасає, коли чоловіка немає вдома. Це мерці чи, може, живі?.. Від назви цього фільму пішов термін «газлайтинг», що є одним з видів психологічного насильства.

«Розповідь» (2018)

Мати успішної журналістки Дженніфер знаходить її ранню розповідь — сповідь 13-річної дівчинки про свій зв’язок з двома дорослими тренерами. Невідповідності між знайденими записами й власними спогадами спонукають Дженніфер розшукати своїх давніх коханців. Одночасно її чекає зустріч зі своїм 13-річним двійником, який зруйнує всі уявлення Дженніфер про саму себе.

«Зона полювання» (2015)

Документальна стрічка про випадки сексуального насильства в американських коледжах. У стрічці спливає страшна правда: адміністрація коледжів або ігнорувала звернення про згвалтування, або вимагала від жертв пройти складну та довгу бюрократичну процедуру. Чому? Бо адміністрації важливіше було мінімізувати статистику згвалтувань, аніж подбатти про добробут студентів.

«У ліжку з ворогом» (1991)

Благополучна з вигляду молода подружня пара з перших днів спільного життя перебуває в атмосфері страху і напруги. Красуня Лора Берні доведена до відчаю ревнощами і агресивністю її чоловіка Мартіна і не знає, як виплутатися з тенет шлюбу, який став для неї катуванням і в’язницею. Зрештою вона не витримує, підлаштовує свою смерть та починає нове життя в під іменем Сари Вотерс. Але чоловік все одно її знаходить…

«З мене досить» (2002)

Зрозумівши, що секрет розкритий, Слім, не в змозі більше терпіти насильство,

Фільм про молоду жінку Слім, яка думала, що досягла заповітної мрії, одружившись з чоловіком своєї мрії – бізнесменом Мітчем. У них з'являється дочка. Через деякий час дівчина розуміє, що чоловік їй зраджує. Мітч більше не приховує коханок і показує дружині своє справжнє нутро – жорстокого та ненависного чоловіка. Він почав зраджувати та бити. Спочатку вона усе терпить, але одного разу їй уривається терпець, забирає доньку і намагається втекти від чоловіка.

«Візьми мої очі» (2003)

Жінка на ім'я Пілар – жертва домашнього насильства, яка забирає дитину та втікає з дому. Пілар знаходить притулок у будинку сестри і влаштовується на роботу касиркою, але весь цей час чоловік намагається знайти її та повернути додому.

«Тиха гавань» (2013)

Кеті багато років страждала через жорстокість чоловіка — поліцейського на ім'я Кевін. Якось вона наважується втекти від тирана і знаходить притулок у маленькому спокійному південному містечку. Але колишні, на думку героїні, стосунки її не відпускають – чоловік має намір знайти її. Скориставшись службовим становищем, Кевін оголошує дружину в розшук.

«Дівчина в потягу» (2016)

Щодня Рейчел їздить потягом. Дорогою вона бачить гарний будинок, у якому мешкає ідеальна, на перший погляд, пара з дитиною. Але одного разу дівчина, яка мешкає у тому будинку, загадково зникає і єдина, хто її бачив останньою – пасажирка потягу Рейчел.

«Прибиральниця» (2021)

Мінісеріал знятий на основі мемуарів Стефані Ленд, який розповідає історію виживання та стійкості молодої матері – жертви домашнього насильства. Героїня на ім'я Алекс знаходить сміливість і тікає з дому з дитиною. Вона влаштовується прибиральницею і просто намагається вижити, прогодувати себе та свою дочку.

«Життя цього хлопця. Правдива історія» (1993)

У 1950-х роках Тобі і його мати Керолайн переїжджають до штату Вашингтон. Там зустрічають лагідного Дуайта, який закохується в Керолайн – і вони одружуються. У сімейне щастя втручається насилля, яке Дуайт вважає найкращим способом дисциплінувати свого пасинка. На жаль, Керолайн не хоче руйнувати свій шлюб. І заплющує на це очі.

«Скляний замок»(2017)

Реальна історія про сім'ю, що складається з ексцентричної матері, батька-алкоголіка і чотирьох дітей. Батьки намагалися виховувати дітей в достатку мрій і подорожей, переїжджали з місця на місце, але насправді це було просто бродяжництвом: вони завжди потребували їжі, житла, не мали змоги здобути освіту. Згодом діти почали втікати з сім'ї і намагатися побудувати життя самотужки.

«Долорес Клейборн» (1995)

У невеликому містечку в Новій Англії Долорес Клейборн працює хатньою робітницею у багатої, але безсердечної Віри Донован. Коли Віру знаходять мертвою, Долорес звинувачують у вбивстві її похилої роботодавиці – тому її відчужена донька, Селена, шанована нью-йоркська журналістка, вирішує відвідати свою матір і розслідувати справу. Чим більше Селена заглиблюється в неї, то більше шокуючої правди дізнається про це вбивство і власне дитинство.

«Ікло» (2009)

У центрі – сім'я, в якій схиблений на контролі маніпулятор-батько не випускає своїх дорослих дітей за межі будинку все їхнє життя. Якось одна з доньок наважується втекти.

«Скарб» (1996)

Дівчина-підліток на ім’я Прешиз викликає мало співчуття у оточуючих. Вона має надмірну вагу, похмура, і до того ж з малих років народжує дитину за дитиною. Крім того, не дивлячись на розум, вона, схоже, така лінива, що не може справитися з шкільною програмою. Небайдужі вчителька і соціальний працівник поступово довідуються, що Прешиз багато років ґвалтує її власний батько, а мати, намагаючись спотворити дочку в очах чоловіка, розгодовує її і постійно звинувачує.

«Скляний замок» (2017)

Фільм розповідає про життя дітей в сім’ї, яка наскільки гналась за мрією, що повністю відкидала все земне – зокрема, потребу дітей в їжі, одязі, безпеці чи банальному душі. Через постійний неглект (зневага до базових потреб членів сім’ї, які від тебе зараз або взагалі залежні) діти потрапляють в небезпечні ситуації чи просто страждають. Але вони підтримують один одного, і, коли знаходяться небайдужі дорослі, намагаються скористатися запропонованою ними допомогою. Згодом всім вдається втекти із сім’ї в великий світ і налагодити своє життя, але тяжкі спогади про дитинство їх переслідують.

«Посмішка Мони Лізи» (2004).

1953 рік. В Америці йде боротьба жінок за свої права, і в цей час Кетрін Енн Вілліс, волелюбна і незалежна випускниця Берклі, отримує місце викладача історії мистецтв у жіночому коледжі Уеллеслі. Однак серед керівництва та викладацького складу коледжу переважають патріархальні погляди на роль жінки в суспільстві. Кетрін з пристрасним ентузіазмом кидається в боротьбу за рівноправ’я статей, і має величезний вплив на студенток. Спілкування з ними змінює не тільки їх, але і змушує її по-новому поглянути на власне життя…

«Великі очі» (2014)

Яскрава і квітуча Америка 50-х. З’явився з нізвідки художник Уолтер Кін придумав поп-арт. Його незвичайні картини справили справжній фурор і буквально заполонили весь світ. Уолтер стає королем сучасного мистецтва. Але на піку слави художника його скромна дружина Маргарет раптом стверджує, що Уолтер — шахрай, і саме вона — автор відомих картин. Несподівано відкриваються шокуючі подробиці життя подружжя Кін. Весь світ завмер в очікуванні відповіді на питання: хто ж все-таки той геній, чиї сміливі та оригінальні картини прикрашають тепер кожну вітальню від Парижа до Аляски?

Джерела:

https://suspilne.media/culture/635162-50-vidtinkiv-nasilstva-u-kino-ak-filmi-rozpovidaut-pro-siluvanna-utiski-ta-borotbu-zinok/

https://osvitanova.com.ua/posts/6454-kinoperehliad-iak-zasib-protydii-bulinhu-17-filmiv-dlia-shkoliariv-ikhnikh-batkiv-ta-vchyteliv

https://tsn.ua/lady/zvezdy/sobytiya/filmi-ta-seriali-pro-zhertv-domashnogo-nasilstva-1918765.html

https://vogue.ua/article/culture/kino/filmy-o-domashnem-nasilii-38817.html

http://moviestape.net/katalog_filmiv/drama/7102-velyki–ochi.html

Немає коментарів:

Дописати коментар

Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.

  4 ЕФЕКТИВНІ СТРАТЕГІЇ ДЛЯ ДОСЯГНЕННЯ ЦІЛЕЙ У НОВОМУ РОЦІ Новий рік – час нових планів. Але потрібно вміти правильно структурувати мрії...