Скринька



****************************************************************************


ЕФЕКТИВНІ М’ЯКІ НАВИЧКИ СПІВРОБІТНИКІВ

Soft skills — це якості й навички, які люди використовують, щоб взаємодіяти одне з одним, розуміти інших і орієнтуватися в різних ситуаціях. Сьогодні багато завдань, повʼязаних із hard skills, можна автоматизувати, м’які навички стають ще важливішими: вони допомагають нам адаптуватися до нових обставин, будувати стосунки з людьми, відповідати на виклики та бути успішними в різних життєвих сферах.

Найціннішими soft skills для роботодавців

1.         Ефективна комунікація - здатність чітко й переконливо передавати інформацію різними засобами, розуміти потреби інших, а також приймати й давати фідбек. Потрібні для розвитку міцних стосунків з колегами, клієнтами й іншими зацікавленими сторонами.

2.         Командна робота - здатність іти на компроміс, розподіляти відповідальність, ефективно спілкуватися та співпрацювати для досягнення спільних цілей. Сприяє творчості, інноваціям, обміну ідеями та створенню позитивного робочого середовища.

3.         Емоційний інтелект - здатність розпізнавати й розуміти емоції — свої та інших. Допомагає забезпечити чуйний і конструктивний зворотний зв’язок, будувати довірчі й міцні стосунки з колегами, розв’язувати складні ситуації, не зачіпаючи почуття інших. 

4.         Адаптивність - це здатність бути гнучким і відкритим до змін: швидко аналізувати ситуацію, вивчати нові навички та пристосовуватися до змін. Співробітники, що здатні адаптуватися, допомагають організаціям відновитися після складних періодів і долати несподівані виклики.

5.         Розвʼязання проблем - здатність аналізувати складну ситуацію, визначати суть проблеми та знаходити можливості для її розв’язання. Така навичка покращує процес прийняття обґрунтованих рішень, дозволяє досягати більш ефективних результатів, сприяє розвитку культури постійного вдосконалення.

6.         Креативність - здатність мислити нестандартно, розробляти нові ідеї або рішення, готовність кидати виклик припущенням. Допомагає бачити проблему під різними кутами та забезпечує організаціям конкурентну перевагу, сприяючи розробці унікальних продуктів, систем чи процесів. 

7.         Критичне мислення - здатність об’єктивно аналізувати інформацію, мислити ясно й раціонально, розуміти логічний зв’язок між ідеями та робити обґрунтовані висновки. Люди з критичним мисленням ставлять під сумнів ідеї та припущення, а не приймають їх за чисту монету.

8.         Емпатія - здатність розуміти, що відчувають люди, уявляти себе на їхньому місці та бачити речі з чужої перспективи. Це показує, наскільки емпатія та емоційний інтелект дозволяють людині розв’язати складну ситуацію. 

9.         Чесність і етична відповідальність. Чесність має вирішальне значення для довгострокового успіху. Найуспішніші працівники — ті, хто дотримується професійної етики та бере на себе відповідальність за свої успіхи й помилки.

Ці навички є одними з найважливіших, які роботодавці шукають у кандидатах. Якщо hard skills показують роботодавцям ваш досвід і технічні навички, то soft skills демонструють вашу здатність співпрацювати, розвʼязувати проблеми та розвиватися.

Як розвивати soft skills?

М’які навички формуються через досвід, практику та самоусвідомлення. Ось декілька порад щодо розвитку софт скіли.

1. Часто спілкуйтеся

Важливо спілкуватися за допомогою різних засобів. Подумайте про те, як ви звертаєтеся до інших, наскільки чіткими є ваші повідомлення й тон. Ви також можете звертати увагу, як спілкуються інші, і скористатися їхніми порадами й методами, щоб знайти стиль спілкування, який вам підходить.

2. Робіть акцент на командній роботі

Робота в групі, співпраця з одним колегою. Під час виконання спільного завдання чи щоденних обов’язків дозвольте кожному члену команди зробити свій внесок — коли ви працюєте в команді, ви відкриваєте для себе можливості навчатися у колег, водночас вдосконалюючи власні навички.

3. Вийдіть із зони комфорту

Візьміться при виконанні завдань за щось нове. Це можуть бути нові обставини, нові обов’язки або роль лідера. Наприклад, ви можете запропонувати провести презентацію проєкту чи освітню зустріч, щоб покращити свої навички публічних виступів. 

4. Спостерігайте за іншими

Для покращення своїх навичок. Звертайте увагу на керівників та колег, стежте за тим, як вони виконують завдання та взаємодіють з іншими.

5. Вчіться розв’язувати конфлікти

Коли виникає конфлікт, подумайте про можливі й альтернативні способи його розв’язання, щоб ви могли продовжувати стосунки з колегами, вчитися одне в одного та бути продуктивними товаришами по команді. 

6. Практикуйте саморефлексію

Часто ми переходимо від одного завдання до наступного, не замислюючись про те, як проявили себе в попередньому. За можливості сплануйте кілька коротких саморефлексій протягом дня: подумайте про ситуації, коли у вас щось не вдалося, про свої слова тощо. Ви можете натрапити на цікаві спостереження щодо власної поведінки, і з часом вони допоможуть вам покращити свої навички.

7. Розвивайте креативність

Використовуйте брейншторм у команді, експериментування, гнучкість мислення. Постійно ставте собі найрізноманітніші питання на кшталт «Що вийде, якщо…?», «А чому саме так?», «А якщо спробувати ось так?» тощо. Можна завести блокнот для будь-яких цікавих ідей.

8. Вдосконалюйтеся

Важливо регулярно збирати відгуки від колег про ваші сильні та слабкі сторони: фідбек від інших допомагає виявити сліпі зони у вашому самосприйнятті. У такий спосіб ви отримаєте цінну інформацію про навички, які вам треба покращити.

Добірка корисних ресурсів для розвитку soft skills

·       Онлайн-курс Soft Skills for New Reality від Projector.

·       Онлайн-курс Soft Skills від Genius.Space.

·       Безплатний онлайн-курс Soft Skills від Masters Academy. 

·       Книжка Джессіки Гіґґінс “10 Skills for Effective Business Communication: Practical Strategies from the World’s Greatest Leaders”.

·       Книжка Емі Кадді “Presence: Bringing Your Boldest Self to Your Biggest Challenges”.

·       Книжка Тревіса Бредбері й Джина Ґрівза “Emotional Intelligence 2.0”.

Ви можете мати класний набір hard skills, але жорстких навичок недостатньо для успішного розвитку. Важливо вдосконалювати свої soft skills — критичне мислення, розв’язання проблем, креативність, емоційний інтелект, адаптивність тощо, — щоб бути більш конкурентними в очах роботодавця, підтримувати стосунки з колегами та просуватися кар’єрною драбиною.

Джерело: https://osvitanova.com.ua/posts/6238-9-miakykh-navychok-iaki-robotodavtsi-ochikuiut-sohodni-vid-spivrobitnykiv

 

****************************************************************************


ЯК БОРОТИСЯ ІЗ ЗИМОВОЮ ВТОМОЮ?

Кожен із нас час від часу почувається втомленим. Але, інколи, ця втома може надто затягнутися і стати постійним явищем. Найчастіше це трапляється взимку. Сонячний день стає максимально коротким, людському організму не вистачає світла. Відповідно, він отримує менше вітаміну D, який впливає на вироблення ендорфінів. Саме тому ми швидко втомлюємося та ведемо не надто активний спосіб життя. Якщо вам набрид такий стан — пропонуємо добірку порад, які допоможуть із нього вибратися.

Крок № 1: Налаштувати розпорядок дня

Перше, що допоможе вибратися з такого стану — це чіткий розпорядок. О котрій прокидатися, о котрій лягати спати, коли їсти. Не просто список справ, а й чіткі межі, коли кожну з них треба виконати. Бо, коли плану чіткого немає, то й весь вільний час йде на перегляд серіалів у ліжку.

До того ж, список виконаних справ допоможе зрозуміти, коли варто напружитися і зробити щось корисне, а коли ви вже зробили достатньо й можна відпочити.

Крок № 2: Налаштувати сон

Без повноцінного сну ніякі графіки не допоможуть відчути бадьорість. Спати потрібно, щонайменше, 7 годин. А, лягати спати — до 23 години. Бо, якщо ці 7 годин сну почнуться о 3 ночі, то до них треба буде додати ще кілька. Чим раніше ви звечора ляжете спати, тим якіснішим буде сон. Підйом та відхід до сну в один і той самий час добре вплинуть не лише на бадьорість. Настрій також покращується, а дратівливість зранку зникає.

Крок № 3: Переглянути свій раціон

Організм після новорічних свят перевантажений жирною їжею, соусами та солодощами. Зробіть свій раціон простішим, але додайте продукти, які допоможуть покращити роботу мозку.

Це, наприклад: волоські горіхи, морська риба, морква перетерта зі сметаною. Також, банани, зелений чай, шпинат та вівсянка.

Не забувайте пити воду. Влітку ми вживаємо її частіше, бо втамовуємо спеку. А, взимку, надаємо перевагу чаєві з лимоном чи каві. Не забувайте випивали хоча б 2 чашки води щодня — вона пришвидшує обмін речовин. А, підняти настій, допомагає смак та запах цитрусових. Додавайте лимон у воду та інші напої, використовуйте ароматичні масла та свічки з грейпфрутом, цитрусові парфуми.

Крок № 3: Вологе прибирання та провітрювання

Взимку, як ніколи, потрібно провітрювати кімнати. Оскільки на вулиці холодно, люди роблять це значно рідше, ніж влітку. Дарма, адже свіже повітря добре впливає на настрій, бадьорість та сон. Допомагає позбутися мікробів, які можуть викликати застуду. Також, очистити повітря допоможе вологе прибирання. Витирайте пилюку з усіх поверхонь хоча б раз на тиждень.

Крок № 4: Більше світла та свіжого повітря

Лише провітрювання кімнати не допоможе отримати потрібну кількість свіжого повітря. А, головне, сонячного світла, якого так не вистачає організму.

Потрібно знайти трішки часу серед дня, коли на вулиці дійсно сонячно та світло. Виходити на перерву на обід чи раніше виходити з дому зранку, щоби просто прогулятися. Також, відкрити штори вдома по-максимуму, щоби запустити більше світла.

Крок № 5: Робити зарядку або розтягуватися

Невелика зарядка на 15–20 хвилин допоможе покращити настрій, додасть бадьорості. Кров буде краще циркулювати до мозку. Додайте будь-яку активність у свій щоденний розпорядок: зарядку, йогу, спортзал, танці. Уже за тиждень-другий ви помітите, як організм, насправді, потребує такої розминки.

Крок № 6: Купити кілька кімнатних рослин

Кімнатні рослини не лише допомагають очищати повітря в кімнаті. Вони, також, компенсують сірість на вулиці. Коли за вікном немає жодного зеленого листочка — у вас на вікні буде кілька горщиків зі свіжими рослинами.

Крок № 7: Знайти інше джерело ендорфінів

Вітаміну D не вистачає, а значить організм втрачає постійне джерело ендорфінів. Від цього псується настрій, а ми швидше втомлюємося й більше лінуємося. Що робити? Знайти інше джерело. Наприклад: зайнятися чимось зовсім новим, знайти нову музику, яка вам подобається. Замініть десерти з кремом на звичайний чорний шоколад. Якщо знайдете нове хобі, яке захопить вас — взагалі ідеально. Щоби відпочинок не перетворився на лінивий вечір на дивані — треба зробити його цікавим і різноманітним.

Джерело: http://vsviti.com.ua/interesting/health/109645


****************************************************************************


10 ТЕХНІК ТАЙМ-МЕНЕДЖМЕНТУ

1. Матриця Ейзенхауера. Вона працює!

34 президент США Ейзенхауер придумав свою систему визначення пріорітетів, які справи робити першочергово, яка відома як матриця Ейзенхауера.

Виділити серед всього списку ваших справ

- термінові/важливі

- термінові/неважливі.

- важливі/нетермінові

- неважливі/нетермінові.

2. План роботи!

Вcтановити собі чіткий план роботи, як робити ці справи.

В якому порядку яку справу робити і постановити собі чіткий дедлайн, коли їх закінчити.

Якщо справа якась дуже велика, то розбити її на невеликі частини і кожен день робити якісь фрагмент роботи.

3. Важливо, делегуємо!

Організувати свій час, делегувавши по-максимуму все, що тільки можуть зробити інші люди!

4. Ліквідовуємо «викрадачів часу»!

Ми маємо час як ресурс, тому необхідно визначити і ліквідувати «викрадачів часу». На які непотрібні заняття він зливається?

5. Вміємо сказати «ні»!

«Ні» всім, хто хоче забрати наш час на непродуктивні справи і розмови.

6. Використовуємо «мертвий» час!

Що це таке? Вимушене очікування в черзі у лікаря, замовлення в ресторані, під час нудної наради, в транспорті, в аеропорті…

7. Пишемо список справ!

Керувати часом це – кожну справу максимально дрібнити на окремі операції.

8. Лягаємо спати сьогодні, а встаємо завтра!

Пам’ятаємо про свої і чужі біоритми

9. Контролюємо час в соц.мережах!

Там Ви «залипаєте»

10. Беремо це все і робимо!

Ваша самодисципліна, самовиховання. Не на словах, а на ділі бажання скласти план роботи, грамотно організовувати свій час, ставити цілі і досягати їх.

Джерела:

https://www.sablinatz.com/post/%D1%82%D0%B0%D0%B9%D0%BC-%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D0%B4%D0%B6%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%82-%D0%B0%D0%B1%D0%BE-%D1%8F%D0%BA-%D0%BD%D0%B0%D0%B2%D1%87%D0%B8%D1%82%D0%B8%D1%81%D1%8F-%D0%B2%D1%81%D0%B5-%D0%B2%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%B3%D0%B0%D1%82%D0%B8

https://www.youtube.com/watch?v=3D9ERPd4eRE


 ***************************************************************************


 РИНОК ПРАЦІ МАЙБУТНЬОГО

Сьогодні світ дуже мінливий. Новітні технології все швидше починають заповнювати наш життєвий простір. Пандемія COVID-19 та економічні процеси, що пов’язані з війною, яку розв’язала рф, а також значні демографічні та екологічні зміни роблять новації ще більш значущими. Це пришвидшило темпи цифровізації, автоматизації та розвитку штучного інтелекту. Виходить, що у недалекому майбутньому роботизовані пристрої та комп’ютери можливо просто замінять людську працю. Відповідно змінюється ринок професій: деякі «вимирають», зникають, деякі відходять на задній план, деякі – займають лідерські позиції.

Які ж професії будуть користуватись попитом? Які потрібно сформувати навички, щоб бути конкурентоспроможною особистістю?

Попит буде на навички, що доповнюють нові технології, а не конкурують із ними. Насамперед це сфера стосунків, комунікацій та творче мислення. Креативність, критичне мислення, здатність розв’язувати проблеми й стресостійкість, ймовірно, ставатимуть дедалі більш важливими для успішної роботи. Також виділяють орієнтацію на клієнта, турботу про якість послуг, ініціативність, гнучкість, здатність виходити з зони комфорту, вміння відстояти свою точку зору. Незалежність мислення має поєднуватися з умінням ефективно працювати в команді.

Прогнози показують: економіка неухильно змінюється на користь сфери послуг, оскільки більшість функцій виконуватимуть роботи. За прогнозами, до 2035 року створять 2,6 мільйона нових робочих місць, більшість із яких займуть жінки. Саме вони легше йдуть у сферу послуг та почуваються там успішними. А ось так звані традиційно чоловічі професії матимуть найвищий рівень автоматизації. Чимало чоловіків ставатимуть безробітними. Вони мають сильно змінитися, щоб знайти себе у сфері послуг.

Раніше людина, яка втратила роботу, мала змогу за лічені місяці опанувати знання та професійні навички для якоїсь відносно простої діяльності. Невдовзі таких вакансій вже не буде. Опанувати нові soft skills означатиме певною мірою змінити себе. Людська особистість сама стає, так би мовити, цінним інструментом. Тому розвиватися у необхідному напрямку слід від самого дитинства.

Вакансій загалом буде багато. Проблема в тому, що чимало людей не зможуть їх зайняти, бо не відповідатимуть вимогам. Найбільше постраждають ті, хто працює фізично, представники робочих спеціальностей. Також менш кваліфіковані «білі комірці» поступляться роботою роботам. Безробітним знадобиться перенавчання, щоб вони могли знайти роботу в іншому місці.

Згідно з прогнозами McKinsey Global Institute, 8‒9% професій, затребуваних на ринку праці 2030 року, — це професії, яких раніше не існувало. HappyMondayт проаналізував добірку англомовних публікацій щодо професій майбутнього і обрав 15 незвичних, але цілком можливих варіантів професій і візуалізував їх за допомогою штучного інтелекту — сервісу Midjourney.

1. Спеціаліст із видалення цифрових даних (Digital removalist)

Усе, що ви публікуєте в мережі, з великою імовірністю залишається там назавжди. Це можуть бути ваші неактуальні публікації, незручні фото чи особиста інформація, яку ви хотіли б залишити особистою. Такий спеціаліст допоможе тим, хто не готовий миритися з публічністю інтернету, видалити небажану інформацію про себе й замести свої цифрові сліди.

2. Космічний екскурсовод (Space tourism guide)

Очікується, що вже до кінця 2026 року обсяг ринку космічного туризму сягне приблизно 21 мільярда доларів. А в майбутньому ми, можливо, зможемо купувати квитки за межі Землі так само просто, як гарячі тури в Єгипет. У подорожах космосом нам знадобиться провідник — космічний екскурсовод, який під час польоту розповідатиме про гравітацію, планети, супутники й історію дослідження космосу.

3. Дата-детектив (Data detective)

Сьогодні завдяки комп’ютерам, смартфонам, фітнес-гаджетам і решті девайсів ми генеруємо про себе купу даних, які являють собою надзвичайну цінність для різних компаній. Але щоб з ними розібратися й отримати від того максимальну користь, компаніям потрібен буде дата-детектив, що допомагатиме бізнесу краще розуміти й обслуговувати клієнтів, відстежуючи й аналізуючи всі можливі дані про них.

4. Менеджер дронів (Drone manager)

Безпілотники вже активно використовуються для зйомок, навчання пілотів, досліджень місцевості й виконання завдань у зонах бойових дій. У майбутньому дрони мають стати ефективним способом доставки товарів і посилок. У великих компаній і логістичних операторів можуть з’явитися цілі парки безпілотників, де працюватиме, зокрема, менеджер дронів. Такий спеціаліст відповідатиме за запуск безпілотників, їх обслуговування, керування й відстеження маршруту польотів. 

5. Керівник автоматизації (Chief Automation Officer)

Керівник автоматизації  - це вакансія для експерта в області штучного інтелекту й робототехніки, чиє завданнявикористовувати ці новітні технології для ефективної автоматизації процесів і розробки потрібних машин.

6. Юрист з інтернет-права (Internet lawyer)

У 2020 році кіберзлочини завдали збитків у світі на трильйон доларів. Кількість злочинів і правопорушень в інтернеті постійно зростає, тож у майбутньому до цих справ залучатиметься спеціальний юрист з інтернет-права, який розбиратиметься в нюансах регулювання відносин у віртуальному просторі, зокрема й у соцмережах.

7. Спеціаліст із гейміфікації (Gamification specialist)

Гейміфікаціяце впровадження ігрових механік у неігрові процеси. Гейміфікацію використовують для залучення й утримання в бізнесі не лише клієнтів, а й співробітників. Зараз таким займаються переважно маркетинг-менеджери чи HR-фахівці, але в майбутньому за це, відповідатиме спеціаліст із гейміфікації. Його завданням буде зацікавити та розважити клієнтів чи працівників за допомогою інтерактивів, що базуються на знаннях про психологію та поведінку людей і зібраних про них даних. 

8. Стратег способу життя (Lifestyle strategist)

Кількість гаджетів і застосунків, які збирають дані про наше здоров’я, постійно збільшується: це фітнес-трекери, ЕКГ-монітори, програми підрахунку калорій тощо. Розібратися в купі цих даних допоможе стратег способу життя — консультант, який аналізуватиме ваші індивідуальні показники та на їх основі розроблятиме дієту, програму тренувань і загалом формуватиме ваш спосіб життя.  

9. Спеціаліст із переробки космічного сміття (Space junk recycler)

За оцінками експертів, станом на 2019 рік над Землею плаває приблизно 34 000 великих сміттєвих уламків і понад 128 мільйонів уламків розміром менше сантиметра. Ці уламки є потенційно небезпечними, адже можуть пошкодити космічні кораблі й супутники. Даний спеціаліст буде шукати й визначати координати уламків та розробляти найбільш ефективні способи їх видалення з орбіти.

10. Консультант із цифрових валют (Digital currency advisor)

Зі стрімким зростанням інтересу до криптовалют, інвестори тепер мають величезні можливості, але й ризикують потенційно більше, адже ці фінансові інструменти поки не є регульованими. Консультант пояснюватиме людям, що відбувається на ринку цифрової валюти, та буде радити, як інвестувати свої гроші з найбільшою вигодою і з найменшими ризиками.

11. Менеджер із проєктування розумних домівок (Smart home design manager)

Розумний дім — це система домашніх пристроїв, здатних виконувати певні повсякденні завдання без участі людини. Зростання попиту на такі будинки призведе до необхідності залучати відповідних спеціалістів. Менеджер допомагатиме будувати їх з нуля або займатиметься модернізацією готових будинків усіма можливими сучасними технологіями.

12. Координатор співпраці людини й машини (Human-machine teaming manager)

Майбутнє ринку праці однозначно пов’язане з автоматизацією процесів: машини потроху перебиратимуть на себе частину обов’язків. Наприклад, потрібен буде координатор співпраці людини й машини, який керуватиме спільною роботою людей і технологій. Він визначатиме, які завдання та процеси можна автоматизувати, і встановлюватиме правила, за якими машини та люди співпрацюватимуть для досягнення максимальної продуктивності команди.

13. Треш-інженер, або Дизайнер сміття (Trash engineer / Garbage designer)

За даними ООН, щороку люди виробляють понад 2 мільярди тонн сміття. Для нього катастрофічно не вистачає місця, і з роками ця проблема буде лише загострюватись. Тому дизайнер сміття буде розробляти розумні методи перероблення сміття у великих масштабах. Крім того, виробники товарів найматимуть треш-інженерів для пошуку більш ефективних способів використання та повторного використання побічних продуктів їхнього виробництва.

14. Фахівець із відновлення дикої природи (Rewilder) 

Проєкти відновлення дикої природи мають на меті усунути шкоду, завдану навколишньому середовищу заводами, будинками, людьми, автомобілями тощо. Саме такий фахівець буде відновлювати екологічну гармонію як у сільській місцевості, так і в містах. Наприклад, розривати дороги й висаджувати на їх місці дерева, створювати природні болота, знімати огородження, щоб відновити маршрути для птахів тощо.

15. Розробник подорожей у доповненій реальності (Augmented-reality journey builder)

Технології доповненої реальності вже дозволяють подорожувати, не виходячи з дому, а в майбутньому їхній розвиток може навіть зменшити потребу в реальних мандрівках. Розробник подорожей у доповненій реальності відповідатиме за написання, проєктування та створення доповненої реальності для подорожей, аби забезпечити клієнтам максимальне занурення у неймовірний світ розваг. 

До речі, недавно був розроблений атлас нових професій на найближчі 10 років, серед яких є 20 найперспективніших професій майбутнього.

1.                Веб-розробник

Використання мобільних технологій породжує попит на людей, які вміють розроблювати нові програми різних видів, від музичних додатків до месенджерів. Очікується, що кількість таких робочих місць до 2027 року зросте на 17,2 %.

2.                Медична сестра

Попит на кваліфікований медичний персонал ніколи не спаде, тим паче коли розвиток технологій змушує нас краще піклуватися про своє здоров’я.

3.             Менеджер комп’ютерних систем

Менеджери комп’ютерних систем планують, координують та спрямовують всю IT-діяльність організації, допомагають забезпечити усі технологічні потреби.

4.             Аналітик інформаційної безпеки

Зростаючі об’єми цифрової обробки даних вимагають більш серйозного підходу до їх збереження. Банки та інші фінансові установи найбільш зацікавлені у таких спеціалістах. Крім того, люди цієї професії будуть на вагу золота в майбутньому в лікарнях та приватних клініках, бо поступовий перехід з паперообігу до електронних карток змусить зробити все можливе аби зберегти персональні дані пацієнтів.

5.                Стоматолог-гігієніст

Ця професія ніколи не втратить свою популярність, бо здорова білосніжна посмішка завжди була важлива. Стоматологи-гігієністи роблять рентген, пояснюють пацієнту як слідкувати за зубами, чистять ротову порожнину і т.п.

6.                Логопед

Попит на хороших логопедів тільки зростає. Це обумовлено широкою розповсюдженістю дефектів мови у дітей, а також необхідністю допомагати реабілітувати людей після інсультів.

7.                Торговельний представник

Щоб зацікавити потенційних покупців та поставити продукцію з підприємства до торговельної точки, все одно будуть потрібні торговельні представники.

8.                Вчителі

Багато хто вважає, що рано чи пізно вчителі будуть замінені роботами, або навчання буде проводитись тільки за допомогою комп’ютерних програм. Проте навряд чи це станеться в найближчі 10 років, а уроки в тих же онлайн-школах краще будуть сприйматися, коли їх проводитимуть «живі люди».

9.                Менеджер з персоналу

Вміти керувати колективом, підбирати необхідні кадри, допомагати топменеджерам визначати та заповнювати прогалини в персоналі – це неабияка здатність людей даної професії залишатися потрібними навіть через 10 років.

10.            Електрик

Робітничі професії були й будуть мати попит на ринку праці. Кількість населення з роками буде тільки зростати, а відповідно і кількість новобудов буде збільшуватись. Крім того, проблеми з електропостачанням будь-якого будинку кваліфіковано можуть вирішити тільки електрики.

А ці професії виникнуть в найближчому майбутньому та будуть дуже популярними:

·                   генетичний консультант (аналіз генів вже зараз є доступною послугою);

·                   архітектор медичного обладнання;

·                   екоаналітик у будівництві;

·                   проєктувальник 3-D друкування у будівництві;

·                   проєктувальник персональної безпеки;

·                   проєктувальник інтерфейсів безпілотної авіації;

·                   режисер індивідуальних туристичних подорожей;

·                   медіаполіцейський;

·                   техно-стиліст;

·                   спеціаліст з дитячої психологічної безпеки;

·                   мережевий юрист.

З роками кількість професій в різних сферах збільшиться, адже час не стоїть на місці. Варто замислитися вже над тим, що нас буде чекати в майбутньому і обрати тільки той шлях, який вам буде до душі.

Джерела:

http://vsviti.com.ua/interesting/society/107706

https://osvitanova.com.ua/posts/5838-15-profesii-maibutnoho-ta-iakymy-ikh-bachyt-shtuchnyi-intelekt

https://osvitanova.com.ua/posts/5830-rynok-pratsi-u-2035-iaku-obyraty-profesiiu-i-iaki-potribni-budut-soft-skills


****************************************************************************


ТОКСИЧНІ ТРЕНДИ ПОВЕДІНКИ В СОЦМЕРЕЖАХ:

ГОСТИНГ, КАСПЕРИНГ, МОСТИНГ, ГЕТСБІНГ

Сьогодні, використання мобільних телефонів, компютерів та спілкування за допомогою гаджетів – ця ситуація породила нову етику спілкування, і нові хитрощі, які допомагають нам привернути до себе увагу або уникнути її.

Але люди залишаються людьми попри всі технології. Вони продовжують фліртувати, загравати, ображатися, маніпулювати та сваритися. І переносять усе це в інтернет-простір. А інші розумні люди вигадують для старих явищ нові назви.

Багато хто з вас стикався з тим, що з вашого життя хтось раптово і без пояснень зникає. Як привид, наче його й не було. Був друг чи подруга, спілкувалися активно, зустрічалися, обговорювали спільні теми. І тут раптово людина зникла: не відповідає на дзвінки й повідомлення, хоча ви бачите, що соціальне життя веде у соціальних мережах. Ви, звичайно, спантеличені, переживаєте, що зробили шось не так, чим образили. Але пояснень не знаходите.

Як правило, так чинять люди, яким легше зникнути, ніж прямо говорити про проблеми у взаєминах. Така манера поведінки носить назву – ГОСТИНГ. Найчастіше її описують виразом «піти по-англійськи», тобто непомітно, не прощаючись і нічого не пояснюючи. Таке раптове зникнення залишає в покинутого хворобливе відчуття невизначеності. Відсутність будь-яких пояснень несподіваного вчинку дає можливість по-різному трактувати його: Він зник назавжди? Може повернеться? Мене кинули? Чи все сталося з якихось об'єктивних причин? Хочеться зрозуміти, що стало приводом для втечі. Усе це змушує відчувати розчарування, в особливо чутливих людей може викликати психологічні травми, виникнення недовіри до людей, зниження самооцінки.

В основі гостингу – нехтування почуттями іншої людини, відсутність емпатії та нездатність чесно обговорювати стосунки. Люди, схильні зникати, можливо, мали подібний досвід у дитинстві, намагалися таким чином привернути до себе увагу дорослих. Так приємно, коли тебе всі шукають, і не можуть знайти. Як у грі у хованки в дитинстві. Але те, що добре в дитинстві, зовсім не пасує дорослим людям.

Ще більш витончений різновид подібної поведінки – МОСТИНГ. У цьому випадку людина спочатку діє набагато активніше: наприклад, обіцяє буквально наступного тижня одружитися і завести з вами одразу трьох дітей або ж гарантує, що збудує з вами фантастичний спільний бізнес. Але потім зникає. Звичайно, тут важливо пам’ятати, що для побудови повноцінних стосунків потрібен час, і стрімкий розвиток подій мав би насторожити спочатку. Але ж ми завжди готові вірити в казку, неймовірне везіння, тому ведемося на це та потрапляємо в пастку маніпулятора.

Лайт-версією гостингу є КАСПЕРИНГ (милий привид на ім'я Каспер?) Тут той, хто зникає, все-таки знайде в собі сили пояснити, чому йде, але це будуть пояснення в дусі «я ще не готовий до стосунків», «було приємно, але вибач, ти не зовсім те, що мені потрібно», «давай поки будемо бачитися рідше». Або людина стане зникати поступово, ніби частинами, м’яко розчиняючись у просторі та часі.

У цей момент ви відчуєте, що опинилися в BLUE ZONE тобто, ваше листування буквально набуло блакитного кольору - пишете тільки ви. У месенджері ваші повідомлення підсвічені блакитним, вашого візаві – світло-сірим. Якщо в чаті більше блакитного кольору, то ви вже давно в blue zone, тобто у ситуації, де тільки ви ініціюєте спілкування та виявляєте інтерес до співрозмовника. А він відбувається рідкісними відписками — «привіт», «все ок», «бувай» – і не витрачає на розмови з вами свій дорогоцінний час, не шукає і не підтримує теми для бесіди. Бути чи не бути в «блакитній зоні» – обирати тільки вам, адже важливо, щоб інтерес був взаємним. А якщо він згас, то краще визнати це і не гаяти час на тих, кому ми байдужі.

Ще одне поширене явище в соцмережах – ГЕТСБІНГ. Назву явищу дав Великий Гетсбі Френсіса Скотта Фіцджеральда, який влаштовував величезні вечірки для всього Нью-Йорка заради того, щоб прийшла лише одна особа – кохання його юності Дейзі, яка давно, але нещасливо заміжня. Тобто все було задумано, щоб упіймати в сітку одну-єдину золоту рибку.

Сучасний гетсбінг це публікація контенту заради того, щоб його помітила «та сама» людина. Ви пишете як для всіх, але має прочитати тільки одна «особлива» особа. І відреагувати, бажано – виявити до вас інтерес. Наприклад, потрібно комусь щось довести – напишу розумний пост, і він/вона зрозуміє, що це про нього/неї. Можливо, почує, зміниться, замислиться.

Послання дійсно доходить дколи до адресата, тому гетсбінг не такий уже поганий, як може здатися спершу. Але все-таки це маніпуляція, хоча іноді дозволяє сказати щось важливе в той момент, коли вас не чують і не помічають.

Іноді буває гетсбінг навпаки: ви пишете щось важливе саме для вас, не маючи на увазі нічого та нікого конкретного, а люди відгукуються, бачать у ваших роздумах себе, проєктують розказане вами на своє життя, впізнають знайомих чи відомих людей. Іноді навіть ображаються і просять видалити написане, іноді дякують. І це швидше говорить про те, що наші життя наповнені схожими історіями, почуттями та переживаннями.

Тому навчіться слухати, чути й розрізняти почуття. Навчіться бути усвідомлено дорослими - вміти рефлексувати, не ображаючи, щиро вимовляти вголос неприємну правду, не ображаючи, бачити хороше, залишаючись критичними, і розвивати вміння говорити на найскладніші теми, не використовуючи як захист різноманітні пастки та маніпуляції.

Джерело: https://osvitanova.com.ua/posts/5290-shcho-take-hostynh-mostynh-hetsbinh


****************************************************************************


ЯК ОРГАНІЗУВАТИ СВІЙ ЧАС

Якщо вам буває незрозуміло, куди дівається час, то ця добірка порад допоможе розібратися з цим питанням і віднайти вільні 2-3 години.

№1: Пишіть список найбільш термінових завдань на завтра звечора

Це допоможе структурувати думки перед сном. Ви не будете планувати подумки, бо все вже записано, а значить простіше буде заснути. Також, нічого не забудете на ранок.

Список завдань повинен бути рівноцінним можливостям. Тобто, розраховуйте сили й пишіть те, що реально встигнути зробити за один день.

№2: Вносьте заплановані справи у календар

Крім плану завдань на день, варто записувати зустрічі чи події, дату яких ви вже знаєте. Запишіть все це у календар. Так будете знати, на які дні вже не варто планувати щось додаткове, а в які можна виконати більше справ. Це допоможе уникнути періодів, коли всі справи навалюються одразу в той же час.

№3: Створіть графік звичок

Прокидатися щодня в певний час, виділяти певні години на відпочинок, інші на роботу, дзвінки та хатні справи. Коли завдання повторюється систематично, на нього часу витрачається менше та й морально простіше налаштувати себе.

№4: Відстежуйте затрачений час

Є купа спеціальних додатків, але можна користуватися просто годинником чи таймером. Відстежуйте час, затрачений на робочі завдання, на хатні справи, на відпочинок. Це допоможе зрозуміти, куди витрачається найбільше годин.

№5: Фіксуйте цілі та мотивацію

Записуйте не лише справи, а й якого результату ви від цих справ очікуєте. Якщо розумієш, навіщо щось робиш щодня — простіше фокусуватися навіть на найдрібніших завданнях.

№6: Аналізуйте свої нотатки

Важливо не лише записувати, куди витрачається час, а й аналізувати цю інформацію. Чи не забагато часу йде лише на роботу? Чи не забирають соцмережі у вас ті години, які можна виділити на навчання? Подивіться, чи цілі на майбутнє збігаються з тим, на що ви витрачаєте свою енергію.

№7: Час проведений в соцмережах

Коли йдеться про обмеження часу, проведеного в соцмережах, то простіше сказати, ніж зробити. Адже постійно приходять якісь сповіщення, треба відповісти в робочому чаті, тощо. Але є дієвий метод: виділити певний час на перевірку повідомлень та перегляд стрічки новин, а в інший час займатися своїми справами. Коли не будете щогодини перевіряти пошту, повідомлення та пости в соцмережах, то збережете щонайменше годину часу щодня.

№8: Не варто займати час справами повністю

Скільки б завдань не було, всі їх переробити за день нереально. Але цілком реально отримати невроз та емоційне вигорання від такого графіку. Завжди знаходьте 2-3 вільних години на відпочинок. Адже тільки після перезавантаження ви зможете знову швидко і повноцінно виконувати свої щоденні задачі.

№9: Навіщо шукати час?

Як і з метою та мотивацією щодо ваших теперішніх завдань, варто визначити: а для чого вам більше часу в добі? На що ви хочете його витратити натомість? Якщо будете розуміти ціль, то буде менше спокуси розтрачати вільний час на дрібниці.

№10: Підвищення ефективності

Уявімо, що ви зрозуміли, куди дівається ваш час. Склали списки завдань і цілей, витрачаєте енергію тільки на корисні справи. Але все одно важко відчуваєте, що встигати з усім справлятися важко. Тоді слід звернути увагу на те, як ефективніше виконувати ті завдання, які є у вас щодня. Варто зрозуміти свої продуктивні години для розумової праці чи для фізичної. Забрати фактори, які відвертають увагу від роботи та сповільнюють темп.

Плануйте, слідкуйте за часом та аналізуйте свій життєвий ритм — і зможете отримати більше з кожного дня.

Джерело: https://vsviti.com.ua/interesting/society/122957


****************************************************************************


СПОСОБИ, ЯК СТАТИ БІЛЬШ ЦІКАВОЮ ЛЮДИНОЮ

Кожен має потенціал бути цікавою людиною для інших.

Щоб привернути увагу оточення, вам не потрібно бути мільйонером, мати надзвичайну вроду чи неординарні здібності. Достатньо прислухатись до кількох порад.

Розвивайте нові навички

Впевніться, що інші люди бачать вас цікавою особистістю, роблячи себе корисним у багатьох ситуаціях. Вчіть стільки корисних навичок, скільки можете, від веб-дизайну до шиття. Так ви завжди будете людиною напоготові і зможете допомогти друзям.

Будьте допитливими

Активно шукайте нові ідеї та досвіди, які змінюватимуть те, як ви думаєте і відчуваєте. Будьте допитливими і відкритими. Дозвольте розмаїтому світові мати різні інтерпретації, розширюйте свої перспективи.

Навчіться добре  розповідати

Ви можете знати тонну інформації і мати гори досвіду – але якщо ви не вмієте це розповісти цікаво іншим, ви у програші. Тому варто здобувати навички оповідача. Вам слід також навчитися «читати» вашу аудиторію, щоб знати, скільки уваги вони готові вам віддати.

Майте напоготові три цікаві історії

Знати, як спонтанно розповісти історію – це зручна навичка.

Але якщо ви нервуєте через це, приготуйте кілька персональних смішних історії, які ви можете розповісти під час розмови з іншими. Коміки не просто говорять про все, коли вони на сцені. Вони репетирують свою дію. Завжди маєте три хороші історії “в рукаві”, які розважають, інформують чи залучають.

Слухайте і показуйте співчуття

Дейл Карнегі писав, що ви можете знайти більше друзів за два місяці, ставши зацікавленим в інших людях, замість того, щоб два роки старатися, намагаючись їм сподобатися.

Уважно слухайте інших, намагайтесь зрозуміти їхні мотиви та вчинки з певним співчуттям. Небагато людей є асами в цьому. Кожен може здатись нам людиною з майже невичерпним життєвим досвідом, якщо ми слухаємо з достатньою уявою.

Ставте добрі запитання

Вам не потрібно багато говорити про себе, щоб люди повірили у те, що ви цікаві. Замість того залучіть їх до розмови про їхній спосіб життя. Ставте вдумливі запитання, якщо потрібно, про них, їхні інтереси та пріоритети. Дійсно слухайте відповіді.

Підтримуйте вдумливу дискусію і до кінця вечора вас запам’ятають як одну з найцікавіших осіб. Не соромтесь ставити прості запитання. Немає сенсу прикидатись, що ви щось знаєте, якщо це не так.

Кажіть те, що думаєте

Кет Лі каже, що люди, які не висловлюють свою думку чи погоджуються з будь-чим, можуть бути нудними. Вам варто спробувати казати, що ви насправді думаєте, навіть якщо це деяким людям не сподобається.

Ідіть за своїми захопленнями

Замість вивчати тонни «тупих» тем лише заради того, щоб здаватись обізнаними, сконцентруйтесь на темах, які вас дійсно мотивують. Так ви звучатимете натхненно й привабливо, описуючи своє захоплення іншим.

Багато читайте

Якщо у вас є час і гроші подорожувати світом – круто!. Але якщо ні, ви можете вивчати інші культури та історичні періоди книжками.

Книги, блоги, преса – наповнюйте себе історіями.

Огляд досліджень щодо психологічних ефектів від читання художньої літератури показує: люди, які більше читають художньої літератури, більш емпатичні у розумінні інших.

Покажіть своє почуття гумору

Авдеш Сінг пропонує розвивати почуття гумору у вашій взаємодії з іншими. Навчіться бачити світліший бік життя, і розвивайте звичку бути щасливими навіть у своїх провалах. Дослідження показує, що веселі чоловіки оцінюються жінками як більш привабливі.

Проводьте час з іншими цікавими людьми

Ваша компанія впливає на вашу особистість. Якщо ви в компанії зануд, серйозних чи невдоволених людей, ви можете стати таким дуже швидко. Такий же ефект дає проведення часу з цікавими людьми – ви стаєте одним з них.

Глибоко зануртесь в один або кілька своїх інтересів

Ви можете спокуситися, щоб стати дилетантом у багатьох галузях, помалу розвиваючи знання про все. Подумайте про те, що знаючи багато про одну тему, ви можете вражати своїм досвідом у цій сфері.

Практикуйте імпровізацію

Комік Білл Коннолі сказав, що практикування мистецтва імпровізації може допомогти покращити ваші щоденні навички спілкування. Ви можете стати кращим слухачем, фокусуючись на тому, що інша людина говорить, а не на тому, що ви скажете їй, коли вона завершить.

“Навіть якщо ви сором’язливі і не плануєте виступати публічно, комедійна імпровізація допоможе вам думати швидше, наново вивчити, як бути грайливим (про що більшість дорослих забула), і дати відчуття більшого комфорту, роблячи з себе дурня перед іншими людьми.

Це може відкрити вас і допомогти стати більш готовими до взаємодії з іншими“, – радить Кен Грегг.

Будьте нешаблонними

Еван Асано каже, що бути цікавою людиною – це бути в дечому іншим від решти:

Мій друг після коледжу зробив те, що ніхто не робив до нього (принаймні про інші такі випадки не відомо). Він обійшов навколо острова Мартас-Віньярд. Це зайняло лише кілька днів, але 20 років по тому він досі розповідає цю історію”.

Не кожен має ресурси чи мотивацію зірватися і піти у подорож, яка поб’є якийсь рекорд.

Подумайте про незвичайні досвіди, які уже у вас були.

Може, ви жили за кордоном, чи росли з 10 братами і сестрами. Завжди щось є, просто покопайтесь в собі.

«Обійміть» своє дивацтво

В усіх нас є примхи. Це частина нас. Цікаві люди дають волю своїм внутрішнім дивацтвам“, – каже Дел Сінг. Одягатися, говорити і діяти «як всі» може бути нудно, тому не бійтеся впевнено показати себе.

Відкрийтесь людям

Ніхто не знатиме, наскільки ви цікаві, поки ви їм про це не скажете.

Мого чоловіка описували як нудного, хоча насправді він дуже захопливий, зі своїми хобі та дотепами. Проблема в тому, що він ніколи не цілився цим з колегами чи знайомими“, – каже Деніелл Лен. Коли його питали “Як пройшли вихідні?“, він зазвичай відповідав: “Добре“, хоча насправді дивився новий фільм, закінчував читати захопливу книгу і підкорював онлайн-гру.

Дуже рідко є люди, яким насправді немає чим ділитися і які не можуть висловитись з хоча б якоїсь теми. Дослідження показує, що люди подобаються один одному більше, коли вони діляться чимось особистим.

Змініть свою компанію

В такому випадку вам слід знайти іншу компанію, яка розумітиме, скільки ви можете запропонувати. Ставте собі виклик зустрічати нових людей, проводити час з іншою компанією і пізнавати людей з іншими поглядами на життя.

Джерело: http://vsviti.com.ua/interesting/ideji/100555


****************************************************************************


ЧОМУ МАЙБУТНЄ ЗАЛЕЖИТЬ ВІД ЧИТАННЯ

(звернення Ніла Геймана про природу і користь читання)

Якщо у вас є друзі-математики, які запитують вас, навіщо читати художню літературу, дайте їм цей текст. Якщо у вас є друзі, які переконують вас, що скоро всі книги стануть електронними, дайте їм цей текст. Якщо ви з теплотою (або навпаки з жахом) згадуєте походи в бібліотеку, прочитайте цей текст. Якщо у вас підростають діти, прочитайте з ними цей текст, а якщо ви тільки замислюєтеся про те, що і як читати з дітьми, тим більше прочитайте цей текст.

Читання художньої літератури, читання для задоволення є однією з найбільш важливих речей у житті людини.

Грамотні люди читають художню літературу.

У художньої літератури є два призначення :

·        По-перше, вона відкриває вам залежність від читання . Жага дізнатися, що ж трапиться далі, бажання перегорнути сторінку, необхідність продовжувати, навіть якщо буде важко, тому що хтось потрапив у біду, і ти повинен дізнатися, чим це все скінчиться… в цьому справжній драйв. Це змушує дізнаватися нові слова, думати по-іншому, продовжувати рухатися вперед. Виявляти, що читання саме по собі є задоволенням. Одного разу усвідомивши це, ви на шляху до постійного читання.

·           Найпростіший спосіб гарантовано виховати грамотних дітей – це навчити їх читати і показати, що читання – це приємна розвага. Найпростіше – знайдіть книги, які їм подобаються, дайте до них доступ і дозвольте їх прочитати.

·                   Не існує поганих авторів для дітей, якщо діти хочуть їх читати і шукають їх книги. Всі діти різні. Вони знаходять потрібні їм історії, і вони входять всередину цих історій. Побита, зашарпана ідея захоплююча для них. Адже дитина відкриває її вперше для себе. Не відвертайте дітей від читання лише тому, що вам здається, ніби вони читають неправильні речі. Література, яка вам не подобається, – це шлях до книг, які можуть бути вам до душі. І не у всіх однаковий з вами смак.

·                   По-друге, – вона породжує емпатію. Коли ви дивитеся телепередачу або фільм, ви дивитеся на речі, які відбуваються з іншими людьми. Художня проза – це щось, що ви робите з 33 букв і пригорщі розділових знаків, і ви, ви один, використовуючи свою уяву, створюєте світ, що населяють його і дивитесь навколо чужими очима. Ви починаєте відчувати речі, відвідувати місця і світи, про які ви б і не дізналися. Ви дізнаєтеся, що зовнішній світ – це теж ви. Ви стаєте кимось іншим, і коли повернетеся в свій світ, то щось у вас трошки зміниться.

Емпатія – це інструмент, який збирає людей разом і дозволяє вести себе не як самозакохані одинаки. Ви також знаходите в книжках дещо життєво важливе для існування в цьому світі. І ось воно: світові не обов’язково бути саме таким. Все може змінитися.

Література може показати вам інший світ. Вона може взяти вас туди, де ви ніколи не були. Одного разу відвідавши інші світи, як ті, хто скуштували чарівних фруктів, ви ніколи не зможете бути повністю задоволені світом, в якому виросли. Невдоволення – це хороша річ. Незадоволені люди можуть змінювати і покращувати свої світи, робити їх краще, робити їх іншими.

Вірний спосіб зруйнувати дитячу любов до читання – це, звичайно, переконатися, що поруч немає книг. І немає місць, де діти б могли їх прочитати.

Бібліотеки – це свобода. Свобода читати, свобода спілкуватися. Це освіта (яка не закінчується в той день, коли ми залишаємо школу або університет), це дозвілля, це притулок і це доступ до інформації.

Я думаю, що тут вся справа в природі інформації. Інформація має ціну, а правильна інформація безцінна. Протягом всієї історії людства ми жили за часів нестачі інформації. Отримати необхідну інформацію завжди було важливо і завжди чогось варте. Коли садити урожай, де знайти речі, карти, історії і розповіді – це те, що завжди цінувалося за їжею і в компаніях. Інформація була цінною річчю, і ті, хто володіти нею або добували її, могли розраховувати на винагороду.

Останнім часом ми відійшли від браку інформації і підійшли до перенасичення нею. Згідно Еріку Шмідту з Google, тепер кожні два дні людська раса створює стільки інформації, скільки ми виробляли від початку нашої цивілізації до 2003 року. Це щось близько п’яти ексобайтів інформації в день, якщо ви любите цифри. Зараз завдання полягає не в тому, щоб знайти рідкісну квітку в пустелі, а в тому, щоб розшукати конкретну рослину в джунглях. Нам потрібна допомога в навігації, щоб знайти серед цієї інформації те, що нам дійсно потрібно.

·             Бібліотеки – це місця, куди люди приходять за інформацією. Книги – це тільки верхівка інформаційного айсберга, вони лежать там, і бібліотекарі можуть вільно і легально забезпечити вас книгами. Зараз більше дітей беруть книжки з бібліотек, ніж раніше, і це різні книги – паперові, електронні, аудіокниги. Але бібліотеки – це ще, наприклад, місця, де люди, у яких немає комп’ютера або доступу до інтернету, можуть вийти в мережу. Це надзвичайно важливо в часи, коли ми шукаємо роботу, розсилаємо резюме, оформляємо пенсію в інтернеті. Бібліотекарі можуть допомогти цим людям орієнтуватися у світі.

·  Бібліотеки – це ворота в майбутнє. Необхідно підтримувати бібліотеки. Використовувати бібліотеки, заохочувати інших користуватися ними, протестувати проти їх закриття.

Якщо ви не цінуєте бібліотеки, значить, ви не цінуєте інформацію, культуру чи мудрість.

Ми повинні читати вголос нашим дітям. Читати їм те, що їх тішить. Читати їм історії, від яких ми вже втомилися. Говорити різними голосами, зацікавлювати їх і не припиняти читати тільки тому, що вони самі навчилися це робити. Робити читання вголос моментом єднання, часом, коли ніхто не дивиться в телефони, коли спокуси світу відкладені в сторону.

Ми повинні користуватися мовою. Розвиватися, дізнаватися, що означають нові слова і як їх застосовувати, спілкуватися зрозуміло, говорити те, що ми маємо на увазі. Ми не повинні намагатися заморозити мову, прикидатися, що це мертва річ, яку потрібно шанувати. Ми повинні використовувати мову як живу річ, яка рухається, яка несе слова, яка дозволяє їх значенням і вимові змінюватися з часом.

Письменники – особливо дитячі письменники – мають зобов’язання перед читачами. Вони повинні писати правдиві речі, що особливо важливо, коли письенники складають історії про людей, які не існували, або місцях, де не бували, розуміти, що істина – це не те, що трапилося насправді, але те, що розповідає нам, хто ми такі.

Зрештою, література – це правдива брехня, крім усього іншого. Ми повинні не втомлювати наших читачів, а робити так, щоб вони самі захотіли перегорнути наступну сторінку. Одне з кращих засобів для тих, хто читає без бажання – це історія, від якої вони не можуть відірватися.

Ми повинні говорити нашим читачам правду, озброювати їх, давати захист і передавати ту мудрість, яку ми встигли почерпнути з нашого недовгого перебування в цьому зеленому світі. Ми не повинні проповідувати, читати лекції, запихати готові істини в горлянки наших читачів, як птахи, які годують своїх пташенят попередньо розжованими черв’яками. І ми не повинні ніколи, ні за що на світі, ні за яких обставин писати для дітей те, що б нам не хотілося прочитати самим.

Всі ми – дорослі і діти, письменники і читачі – повинні мріяти. Ми повинні вигадувати. Легко прикинутися, що ніхто нічого не може змінити, що ми живемо в світі, де суспільство величезне, а особистість менше ніж ніщо, атом в стіні, зернятко на рисовому полі. Але правда полягає в тому, що особи змінюють світ знову і знову, особистості створюють майбутнє, і вони роблять це, уявляючи, що речі можуть бути іншими.

Озирніться. Зупиніться на мить і подивіться на приміщення, в якому ви перебуваєте. Ось воно: все, що ви бачите, включно зі стінами, було в якийсь момент вигадано. Хтось вирішив, що набагато легше буде сидіти на стільці, ніж на землі, і придумав стілець. Комусь довелося придумати спосіб, щоб я міг говорити з усіма вами в Лондоні прямо зараз, без ризику промокнути. Ця кімната і всі речі в ній, всі речі в будинку, в цьому місті існують тому, що знову і знову люди щось вигадують.

Ми повинні робити речі прекрасними. Чи не робити світ потворнішим, ніж він був до нас, не спустошувати океани, не передавати наші проблеми наступним поколінням. Ми повинні прибирати за собою, і не залишати наших дітей в світі, який ми так нерозумно зіпсували, обікрали і спотворили.

Один з кращих засобів для тих, хто читає з небажанням – це історія, від якої вони не можуть відірватися.

Одного разу Альберта Ейнштейна запитали, як ми можемо зробити наших дітей розумнішими. Його відповідь була простою і мудрою. Якщо ви хочете, щоб ваші діти були розумні, сказав він, читайте їм казки. Якщо ви хочете, щоб вони були ще розумнішими, читайте їм ще більше казок. Він розумів цінність читання і уяви.

Джерело: https://vsviti.com.ua/interesting/society/28950


****************************************************************************


ЗВИЧКИ, ЯКІ МОЖУТЬ ПОКРАЩИТИ ЖИТТЯ

Щасливим можна бути не лише після того, як виконаєш те, що планував, а й щодня — якщо правильно ставитися до себе. Ці звичики допоможуть змінити життя, навчитися насолоджуватися ним завжди, не зважаючи ні на що:

1. Снідати не поспішаючи

Сніданок визначає настрій та самопочуття на весь день. Спробуйте встати раніше, щоб приготувати смачний сніданок, гарячу каву, і, без поспіху насолодитися сніданком. Подивитися улюблений серіал чи почитати книжку. Посидіти в тиші чи увімкнути музику. Витративши 30 хв. на такий сніданок - ви отримаєте гарний настрій і тоді весь день піде зовсім в іншому напрямку.

2. Робити фізичні вправи

Не обов’язково щодня виснажувати себе в спортзалі. Достатньо витратити 10 хв. на зарядку, зробити розтяжку чи почати займатися йогою час від часу. Це потрібно не щоб схуднути чи наростити м’язи, а, щоб отримати заряд енергії та мати сили робити щось протягом дня. Після ранішньої зарядки сил стає більше, а в голові яснішає.

3. Відпочивати на природі

Сидіти в чотирьох стінах офісу, а потім повертатися в чотири стіни квартири — не найкращий варіант для тих, хто хоче насолоджуватися життям. Лише на природі можна по-справжньому видихнути, заспокоїтися та зібратися з думками. Виходьте частіше гуляти в парк, плануйте поїздки за місто на вихідні, влаштовуйте пікніки біля озера чи річки.

4. Знайомитися з новими людьми

Навіть якщо у вас прекрасні друзі й родина — однаково треба знайомитися з новими людьми. Нові знайомства допомагають дізнаватися те, чого б інакше не дізналися. Можуть принести вам користь у роботі, призвести до нових хоббі, розширюють кругозір.

5. Знаходити час для творчості

Не обов’язково бути талановитим художником чи письменником, щоб займатися творчістю. Можна просто малювати у своє задоволення, ходити на уроки гончарства чи танцювати. Будь-які творчі заняття — це ліки для душі. Вони, як і спорт, допомагають зняти напругу, підняти настрій, відволіктися від усього на світі. Такий от спосіб медитації, про який не слід забувати.

6. Вчитися

Щоби життя було насиченим — одного відпочинку недостатньо. Треба ще і встигати вчитися. Освоювати нові навички чи вдосконалювати старі — справа особиста. Головне не стояти на місці, щоб рутина не стала надокучливою. Поповнюйте свої знання за спеціальністю систематично, щоб стати справжнім професіоналом.

7. Аналізувати

Слід регулярно зупинятися й аналізувати своє життя. Чи ті цілі, які вас цікавили, досі актуальні? Чи все ви робите, щоби їх досягнути й що заважає? Що треба прибрати зі свого життя, що додати. А що просто змінити. Такий систематичний аналіз допоможе не гаяти час дарма і вчасно змінюватися.

8. Планувати, а не мріяти

Мрії — справа приємна. Але мрії, зазвичай, ні до чого не призводять. Щоб досягнути цілей, потрібно планувати. І не на далеке майбутнє, а на найближчий час. Прописуйте собі чіткі плани на кожні три місяці, ставте здійснені цілі і слідкуйте за результатами. Такі поступові кроки — значно ефективніші, ніж туманні роздуми про те, як має бути.

9. Дбати про своє здоров’я

Ні про яке щастя не може йти мови, якщо турбує фізичне самопочуття. Слабкість, постійна втома, сонливість — змусять кожного забути про світ навколо та жити, докладаючи мінімальних зусиль. Тому слідкуйте за здоров’ям, не забувайте поповнювати енергію. Налаштуйте режим сну, старайтеся слідкувати за харчуванням та балансом води в організмі. І робіть це щодня. Турбота про себе має стати головною звичкою.

10. Не здаватися після невдач

Усі ці прості істини — це просто чудодійна пігулка, яку варто один раз проковтнути, чи пройти короткий курс лікування, щоб все стало на свої місця. Це рутинні деталі, які мають бути звичайними та постійними. Коли аналіз власного життя, ранки без поспіху та турбота про самопочуття стануть чимось буденним, тоді дійсно життя зміниться докорінно. Але, на такі зміни потрібен час. А ще сила волі, яка допоможе не здатися після першої невдачі. Якщо починати впроваджувати ці звички, навіть, коли вкотре все пішло не за планом — рано чи пізно ви прийдете до бажаних змін. Головне — не відмовлятися від них.

Джерело: https://vsviti.com.ua/interesting/ideji/103664



****************************************************************************

 

                                        ЧОМУ МИ ПОВИННІ ЧИТАТИ?

1. Ви знайдете безпечний спосіб втекти від невдач, стресів і нудьги власного життя.

Немає необхідності звертатися до пігулок або алкоголю. Купуйте книги чи заввнтажте кілька електронних книг. Зануртеся в історію. «Переселіться» в голову персонажа. Це швидко. Це економно. Це мобільно. Хто буде дивитися на вас зверхньо за просте читання книг? Ніхто не буде знати, що відбувається насправді.

2. Ви зрозумієте, що у вас є сім’я.

У вас є батьки, брати і сестри, юрба родичів, бабусь і дідусів. А може, й ні.

Можливо ви відчували себе самотнім, покинутим у цьому світі. Або ж просто відчуваєте, що не вписуєтеся у власну сім’ю? Читайте і ви знайдете нових родичів. Це всесвітня, повністю відкрита і дійсно прекрасна сім’я - це сімейство читачів. Книголюбів. Тут ти знайдеш споріднені душі в кожному куточку земної кулі, які будуть поруч завжди, коли тобі це буде потрібно.

3. Ви станете частиною позачасової глобальної розмови.

Книги – це спосіб, за допомогою якого минуле спілкується з нами. До того ж це спосіб спілкування між культурами, країнами, соціальними класами і групами. Книги дозволяють нам увійти в інші життя і світи ненав’язливо, але при цьому з повним зануренням.

4. Ви навчитеся говорити красиво.

Читання є найбільш безболісним способом поповнити свій словниковий запас, поліпшити правопис і розширити граматичні компетенції. Читайте більше, і ви зможете самовдоволено хихотіти, коли ваші друзі будуть допускати помилки в статусах соцмереж. Ви зможете виправляти їх. Ви станете Граматичним Тираном, як завжди мріяли.

5. Ви полюбите черги, зупинки і зали очікування.

Замість того, щоб нетерпляче переступати з ноги на ногу, пихкати і зітхати або висловлювати ваш гнів і невдоволення будь-яким соціально прийнятним способом, можна просто читати. Ви всього лише дістаєте цікаву книгу з кишені або сумки, і у вас з’являється розвага, спілкування та інтелектуальна стимуляція. Це суперсила, якої потребує кожен.

6. Ви станете більш приємною людиною

Можливо, вам не дуже хочеться ставати більш приємним, але ваші близькі точно будуть не проти. Можливо, ви ніколи не були жертвою расизму, насильства чи злиднів. Можливо, ви не знаєте, як це страждати від нерозділеного кохання. Можливо, вам легше критикувати, ніж співчувати. Читання не змінить це повністю, але воно допоможе вам задуматися, перш ніж засуджувати. І співчувати не замислюючись.

Тому, що, коли ви переживаєте інші життя через книги, ви починаєте бачити інші життя у світі навколо вас. Життя, про які ви нічого не знали раніше. У вас з’являється трохи більше розуміння. Трохи більше інтересу. Трохи менше «ми проти них» і набагато більше «ми всі разом».

7. Ви багато дізнаєтеся.

Навіть якщо ви читаєте фантастику, ви можете дізнатися досить багато про культурний вплив, відносини, історію, страхи, людську психологію, наслідки війни, способах, за допомогою яких роботи захоплять світ, і хитрощі, завдяки яким супергерої примудряються зберігти свої плащі в чистоті. Це все дуже корисна інформація.

Хочете дізнатися більше? Читайте науково-популярну літературу. Біографії, історію, книги про сучасні події. Жартую, книги про сучасні події можете пропустити. Замість них читайте історичну літературу – так ви дізнаєтеся про сучасність набагато більше.

Якщо ви цікавитеся чим-небудь, ви можете знайти книги про це.

8. Ви зрозумієте, що були дурнішими, ніж думали.

У той час, коли ви ще не були залежні від читання, ви вважали, що мислили досить неупереджено. Ви думали, що знаєте багато чого, маєте широкі погляди на життя і досить точне уявлення про те, як влаштований світ. Потім ви почали читати.

І раптом ви зрозуміли: те, що вам здавалося таким знайомим, по-справжньому відомим, в чому ви були на 200% впевнені, насправді зовсім не так. І тоді ви відчули, як починає тріскатися ваш мозок. І коли в тріщини потрапило світло, ви побачили справжній стан вашого розуму: тьмяного, запорошеного, переповненого величезною кількістю припущень.

Ви продовжували читати, і тріщин ставало все більше. Одне за іншим ці припущення випаровувались. Світла ставало більше. Повітря очищувалось. Ви почали заселяти свій розум різноманітними речами: зображеннями, бесідами, ідеями, даними, емоціями, відчуттями.

9. Ви відкриєте в собі здатність творити.

Коли ви наповните свій розум свіжим матеріалом з книг, почне відбуватися щось чудове. Ваш розум прокинеться. Всі ті люди, чиєю винахідливістю ми захоплюємося, займаються саме створенням зв’язків. У них є широка база даних, і вони не турбуються про роздільне зберіганні інформації. Вони дозволяють поезії просочуватися в науку. Вони дозволяють вірі та історії працювати разом.

Вони розуміють, що категорії можуть накладатися одна на іншу. Ми звикли вішати ярлики на речі: це дає нам ілюзію розуміння, але нерідко вона контрпродуктивна. Читання допомагає зірвати ярлики. Читання допомагає вам заповнити розум будь-якою кількістю джерел і дозволити всім прекрасним речам змішатися і породити щось нове.

10. Ви розвинете уяву і перестанете боятися бути дивним.

Коли ви читаєте книгу, яка є продуктом чиєїсь уяви, ви починаєте більше довіряти власній і використовувати її. Яка прекрасна ідея – використовувати мозок у всьому його божевільному, приголомшливому потенціалі. Читання допоможе вам у цьому. Якщо ви вважаєте себе дивним, просто почніть читати що-небудь з області фантастики - і скоро ви відчуєте себе цілком нормальною людиною в світі.

Якщо ви будете читати - ваша власна фантазія змішає прочитане з реальним життям, додасть його в вашу унікальну колекцію інформації, досвіду та освіти. Джерело: https://vsviti.com.ua/interesting/society/28398



***************************************************************************


ЩО НЕ МОЖНА ГОВОРИТИ НА СПІВБЕСІДІ

Розповідаючи про попередню роботу

1. У нас не склалися стосунки з начальником, але справа не в мені

Просто зараз дізнатися, хто правий, а хто винен, роботодавець не може. Але у нього з’явиться відразу декілька сумнівів. Можливо, ви конфліктна людина і це призведе до купи проблем. Не виключено, що ви про кожну компанію розповідаєте неприємні речі, і ніхто не хоче ризикувати репутацією. Словом, простіше вас не брати.

Якщо треба обґрунтувати зміну роботи, краще зосередьтеся на власних прагненнях і можливостях, а не на негативі.

2. Все це є в моєму резюме

Неважливо, чому інтерв’юер ставить питання: не читав резюме або хоче почути розгорнуту версію подій – така відповідь йому не сподобається. Співбесіда розрахована на те, щоб побачити вас з нового боку.

3. У мене так в резюме написано

Перед співбесідою краще освіжити в пам’яті, які формулювання ви використовували. Інакше подібні питання змусять інтерв’юера засумніватися, чи не вигадуєте ви.

4. Я збільшив прибуток коворкінгу, після того як на пітчингу запропонував здавати зал для мітапів, воркшопів і воркаута…

У деяких сферах мова наповнена запозиченнями або профессионалізмами, і з цим нічого не поробиш. Але на співбесідах краще не тестувати інтерв’юера на знання сленгу – користуйтеся класичною українською мовою.

Розповідаючи про себе

5. Мені все одно, що робити / готовий робити все

Ця фраза свідчить про розпач або байдужість, а це не те, що роботодавець хоче бачити у кандидаті. Краще продемонструвати, що ви знаєте, чого хочете і в якому напрямку вам варто розвиватися.

6. Мої головні недоліки – перфекціонізм і трудоголізм

Нудно і передбачувано, навіть якщо це щира правда. Вигадайте щось оригінальніше, щоб не дослівно слідувати методичками з інтернету.

7. Люблю все робити самостійно

Не завжди доречна характеристика. Якщо ви претендуєте на керівну посаду, ви не зможете делегувати справи. При взаємодії в команді також доведеться домовлятися. Та й начальники напевно захочуть внести свій вклад у вашу роботу. Якщо бажаєте звернути увагу на те, як багато ви вмієте, краще докладніше розкажіть про досвід.

Обговорюючи зарплатню

8. Зараз я отримую…

Зі зміною роботи ви, швидше за все, розраховували на збільшення доходу. Якщо ви озвучите поточну зарплатню, саме вона буде відправною точкою. З позиції роботодавця все, що вище, вас влаштує. Тому спочатку варто розвідати, скільки вам готові запропонувати, і відштовхуватися від цієї суми при веденні переговорів.

9. Скільки ви збираєтеся мені платити?

Інтерв’юер розуміє, що ви працюєте не з благодійних міркувань і фінансове питання важливе. Але спочатку варто познайомитися і зрозуміти, наскільки ви підходите один одному. І тільки тоді можна перейти до обговорення зарплатні. Якщо почати розмову з неї, можна все зіпсувати.

Ставлячи запитання

10. А чим займається ваша компанія?

Головний стимул при пошуку роботи – не померти з голоду. Але є правила гри, яких треба дотримуватися, якщо хочете отримати місце, - якщо ви зацікавлені працювати саме в цій компанії, тому повинні про неї дещо знати.

Зазвичай невеликого дослідження сайту фірми достатньо, щоб отримати потрібну інформацію. Більш детально вивчити компанію потрібно вже не для співбесіди, а щоб зрозуміти, як там працюватиметься.

11. Як швидко я зможу розраховувати на підвищення?

Мало не будь-яка посада передбачає кар’єрне зростання. Підвищення зарплатні при цьому не виключається. Але співрозмовник може вважати, що ви не затримаєтеся в компанії, адже націлені на іншу посаду.

12. У мене немає жодних запитань

Навіть якщо вам дійсно все зрозуміло, продумайте декілька запитань про специфіку роботи. Інакше може здатися, що вам все одно, де працювати і чи візьмуть вас.

У будь-який час

13. Мені дуже потрібна ця робота

Як би вам не було важко, роботодавець не зобов’язаний входити у ваше становище, а ви ставите його в незручну ситуацію. Ніхто не любить почуватися ніяково.

14. Я лише відповім на дзвінок

Якщо у вас випадково немає з собою ядерної валізки, навряд чи питання вимагає такої швидкої реакції. Вимкніть звук телефону і заховайте його у сумку. Це потрібно робити не тільки на співбесіді, адже мова йде про базові правила ввічливості.

15. Вибачте, що запізнився

Це не означає, що можна вбігати до кімнати для співбесід без вибачень. Ви просто не повинні спізнюватися.

Джерело: https://vsviti.com.ua/interesting/society/103056


****************************************************************************


 ЗВИЧКИ НЕСИМПАТИЧНИХ ЛЮДЕЙ

Учені з Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі провели дослідження з метою створення “портрету” людини, котра викликає до себе приязнь. 

Тревіс Бредбері, автор бестселера «Емоційний інтелект 2.0», розповідає про найпоширеніші звички несимпатичних людей.

Вихваляння знайомствами

Бути знайомим із важливими та цікавими людьми – це прекрасно. Але коли людина вставляє їхні імена у будь-яку розмову, вона виглядає претензійною й не надто розумною. Це надсилає оточенню сигнал, що ця людина невпевнена в собі та «здешевлює» те, що вона говорить.

Емоційна агресія

Якщо людина дозволяє собі «вибухати», хай навіть адресат її емоційного викиду, на її думку, «заслужив», вона привертає до себе багато негативної уваги близьких. Про неї починають думати як про нестабільну, непривітну та навіть страшну.

Напрошування на компліменти

Усі ми знаємо людей, котрі мають звичку вихвалятися, ховаючи це за фальшивою маскою самоприниження. Насправді ж самоіронія або самоприниження анітрохи не маскує бажання похвалитися. І людям таке не подобається.

Копирсання в своєму телефоні під час спілкування

Мало що дратує так само, як коли під час спілкування співрозмовник набирає якесь повідомлення чи просто дивитися в свій телефон. Старайтеся зосереджувати всю свою енергію на розмові, не розпорошувати її.

Упередженість

Нікому не хочеться говорити з тим, хто вже сформував свою думку про щось та не бажає слухати. Щоби не бути упередженим, треба вчитися дивитися на світ очима інших людей. Це не означатиме, що ви мусите повірити в те, у що вірять вони, або засудити. Ви просто ліпше зрозумієте, що ними рухає.

Відсутність запитань

 Щоб не прослухати те, що прагне донести до вас співрозмовник, через свою зосередженість на тому, що ви самі збираєтесь далі сказати, ставте побільше питань. Так людина побачить, що вам дійсно цікава її думка.

Надмірна серйозність

Приємні люди утримують баланс між пристрастю до своєї роботи та вмінням розважатися. На роботі вони зосереджені, але дружні до оточення.

Плітки

Пліткарі у будь-якому колективі мають репутацію негативних та ворожих людей.

Надмірна відвертість

Коли ви ще не дуже добре знайомі з якоюсь людиною, не кваптеся вивалювати на неї забагато особистої інформації про себе. Надмірна відвертість справляєте враження на інших, що ви особа, яка не відчуває балансу в розмові або сприймає співрозмовника просто як вільні вуха, на які можна присісти зі своїми проблемами.

Забагато постів у соцмережах

Опитування показують, що люди, котрі звітують у соцмережах про кожен свій крок, у такий спосіб висловлюють своє прагнення бути прийнятими іншими. Проте результат  отримують, як правило, протилежний.

Джерело: http://vsviti.com.ua/interesting/society/102552


****************************************************************************


10 ДИВНИХ ФОБІЙ

Страхи є в кожного, хоча людина може й не підозрювати про існування якогось з них до тих пір, поки сама не зіштовхнеться зі своїм страхом у житті. Інколи страх може перетворитися у справжню фобію - страх, який неможливо контролювати і він непропорційний до реальної загрози. Звичайний страх минає, а фобія, як правило, – ні.

Ось деякі дивні фобії.

Ксантофобія

Ксантофобія – страх жовтого кольору. Вчені пояснюють цю фобію тим, що жовтий колір міг бути пов’язаний з певним трагічним життєвим досвідом. Часто це спричиняють якісь трагічні події. Так у Китаї жовтими були шарфи імперських солдатів Через негативний досвід люди почали відноситися погано й до всього жовтого, що ніяк не було пов’язаним з армією та політикою. Для людей з ксантофобією справжнім випробування виявляється вживання лимонів, бананів, сиру, лимонаду, яєць.

Хілофобія

Ліс та дерева викликають паніку у людей, які мають хілофобію. Цей страх пояснюється тим, що у дитячих казках, розповідях, фільмах ліс виступає, як місце де відбуваються страшні речі. Потрібно розділяти хілофобію від звичайного страху заблукати в лісі. У людей, які страждають хілофобією, проявляються й інші симптоми: сухість у роті, підвищене потовиділення, судоми.

Турофобія

Одна з найрозповсюдженіших фобій. Є люди, які страждають від панічного страху перед сирними продуктами. Нелюбов до сиру зрозуміла, але страх його – ні. Однак, на світі є люди, які навіть втрачають свідомість від запаху або виду сира.

Омфалофобія

Якщо ви панічно боїтесь торкатися свого пупка, бо раптом щось з ним станеться, - це прояви омфалофобія. Для тих, хто страждає омфалофобією нестерпно навіть бачити відкритий пупок.

Омброфобія

Це страх потрапити під дощ. Ті, хто страждають омброфобією бояться не просто потрапити під дощ, а під кислотний дощ. Про нього іноді попереджають синоптики, коли розповідають про небезпечні викиди в атмосферу та їх наслідки. Виникнення фобії пов’язане з негативним досвідом у житті через дощ.

Номофобія

Люди, які страждають від цієї фобії бояться залишитися без телефону. У них спостерігається дратівливість, неможливість зосередитися, почуття сильного дискомфорту, печалі, розгубленості. Проведені дослідження показали, що чоловіки більше страждають від номофобії, ніж жінки. Також статистика стверджує, що кожна п’ята людина швидше згодна вийти без взуття, ніж без телефона.

Уранофобія

Ірраціональний страх неба. Кожен вихід на вулицю – це катування. Ця фобія може виникати від раптово побаченого літака, або новин про метеоритний дощ.

Пентерафобія

Страх перед тещею або свекрухою. Цю фобію провокують самі тещі та свекрухи своїми діями. Це відбувається, коли їхні діти виростають та створюють власну сім’ю. Бажання брати активну участь в житті своїх дітей, оберігати їх від небезпеки, вчити піклуватися про них усіх членів нової сім’ї – це своєрідна манія багатьох батьків, адже дорослішання дитини – завжди стрес для матері. Вона відчуває себе непотрібною, забутою, маючи доросле дитя.

Тріскайдекофобія та тетрафобія

Одна з найчастіших фобій, яка переслідує забобонних людей. Число 13 у багатьох народів пов’язане з чимось поганим. Одне тільки згадування п’ятниці 13-го навіює містичні думки, пов’язані з нечистою силою.

Атіхіфобія

Страх невдач здатний вкрай негативно позначитися на житті людини, на її діях і намірах, а також перетворитися на необґрунтовану фобію, яка стане нездоланним бар’єром перед досягненням цілей. Для таких людей, поняття невдача і конкуренція є взаємопов’язаними, тому вони нічого не роблять в області здатної викликати проблему. Результатом цього стає втрата впевненості, що тягне депресію, а можливо і більш негативні наслідки.

Джерело: http://vsviti.com.ua/interesting/society/119343


****************************************************************************


ЯК ОРФОГРАФІЧНІ ПОМИЛКИ МОЖУТЬ ЗІПСУВАТИ ВАМ ЖИТТЯ

Ділове спілкування сьогодні перемістилося на крихітні екрани смартфонів. Однак орфографічні та друкарські помилки, які часто трапляються під час такого листування, можуть серйозно зашкодити іміджу.

Розвиток технологій робить наші ґаджети дедалі меншими, а відповідати на повідомлення ми повинні дедалі швидше. У такому темпі не дивно, що в написаний вами текст може закрастися помилка або, ще гірше, автокоректор зробить ніякову заміну. Це трапляється з усіма. Сайти рясніють помилками друку, і навіть світові лідери нерідко натискають клавішу вводу перш ніж перевірити своє повідомлення.

Але проста друкарська помилка може змусити співрозмовника вважати вас менш розумним, ніж ви є насправді. Орфографічні помилки нерідко створюють плутанину, ускладнюють розуміння тексту, а в крайніх випадках можуть завдати мільйонних збитків або втрачених робочих місць. Вони здатні зіпсувати стосунки з клієнтами й навіть зруйнувати ваші шанси на знайомство в інтернеті.

Втім, чи є бездоганний правопис і досі важливим? Чи, може, помилки – це насправді нічого страшного? І чим зарадити у цьому випадку?

Перевірка орфографії додає проблем

Перевірка орфографії часто виправляє слова не на ті, які ми збиралися написати. І якщо текст не вичитати, ця помилка так і залишиться непоміченою. Нові технології, як-от «розумний» помічник Siri компанії Apple, також привчають нас не звертати уваги на правопис.

Раніше написаний матеріал переписували, вичитували й редагували, але зараз тексти швидко публікують онлайн, і помилки трапляються дуже часто. На них ніхто не звертає уваги, але вони залишаються назавжди. Покоління майбутньому оцінить вас відповідно…

Опитування 5 500 американців, проведене 2016 року сайтом знайомств Match.com, виявило, що 39% користувачів оцінювали придатність кандидатів за грамотністю їхніх повідомлень. І цей чинник виявився важливішим за усмішку, стиль одягу та навіть стан зубів.

Інші дослідження також показали, що орфографічні або друкарські помилки на сайті змушують людей негайно залишити його, оскільки вони починають вважати його шахрайським.

Корпорації усвідомлюють, що частина їхнього іміджу базується на правильному правописі в опублікованих ними матеріалах. Помилки у правописі навіть стають предметом судових справ.

Брак грамотності може стати перешкодою й в пошуках роботи. Багато роботодавців в Австралії тепер пропонують кандидатам письмові іспити.

 

Коли правила не такі суворі?

Утім, є ситуації, коли неправильна орфографія, абревіатури або скорочення є цілком доречними. У деяких контекстах потрібна неформальна мова.

Але навіть у соціальних мережах, або, можливо, саме там, деякі «грамотні» будуть прискіпливо вишукувати орфографічні помилки.

Дехто намагається захистити репутацію, додаючи до свого повідомлення або листа фразу «Відправлено на ходу. Вибачте за помилки друку».

Якщо в соцмережах деяке послаблення правил правопису є прийнятним, ситуацію з електронним листуванням оцінити складніше, оскільки електронні листи є десь посередині між офіційним та неофіційним спілкуванням.

Так само як ми пристосовуємо своє мовлення до ситуації спілкування – під час лекції, співбесіди на роботу або в розмові з друзями – ми також повинні робити й у віртуальній комунікації.

Не забувайте про загальноприйнятні норми спілкування і стежте за правописом. Інакше люди почнуть звертати увагу на ваш орфографічний рівень, хочете ви цього чи ні.

Джерело: https://osvitanova.com.ua/posts/5002-yak-orfohrafichni-pomylky-mozhut-zipsuvaty-vam-zhyttia



****************************************************************************

ЦІКАВІ ФАКТИ СВІТУ

Щорічно проводиться величезна кількість різноманітних досліджень, і в результаті нам стає відомо все більше несподіваних фактів про наш прекрасний світ.  Тут зібрано кілька нових цікавинок по світ

1. Прищі уповільнюють старіння

Британські дослідження доводять, що клітини людей, які раніше страждали від акне, мають вбудований захист від старіння. І згодом саме цей факт сприяє тому, що в більш старшому віці такі люди виглядають молодшими за свої роки.

2. Плач з акцентом

Немовлята кричать з інтонацією, яка схожа на ту, з якою розмовляє мама. Дитина чує її, ще не з’явившись на світ. Такі результати отримали вчені на основі аналізу плачу 60 немовлят, половина з яких була народжена в німецькомовних сім’ях, а інша – у франкомовних.

3. Фігура «пісочний годинник» свідчить про високий інтелект

Дослідження, проведене за участю 16 тис. жінок, довело, що дівчата з фігурою типу «пісочний годинник» можуть похвалитися більш високим рівнем інтелекту. Це пов’язано з тим, що при такій фігурі у жінок утворюється більша кількість омега-3 кислот, що сприяє більш активному розвитку мозку і дозволяє йому довше не старіти.

4. Борода загрожує облисінням

Чим сильніше у чоловіка росте борода і чим довше він її не голить, тим більш імовірно, що пізніше він буде страждати від облисіння. Причина, по якій чоловіки стають лисими, полягає в тому, що відсутність волосся на голові допомагає компенсувати спеку, створювану в результаті відрощування бороди: таким чином, зберігається оптимальний тепловий баланс тіла.

5. Таргани можуть покусати

У більшості випадків таргани не кусають людей, коли у них є їжа, але трапляється і таке. Їхні укуси можуть викликати подразненняння і набряк.

6. У кішок є «компас»

Клітини мозку кішок, як показали дослідження, володіють чутливістю до магнітного поля Землі і у зв’язку з цим діють як компаси, що дозволяють їм легко знаходити дорогу додому. Тому, де б кішка не була, вона практично завжди повертається додому.

7. Материнське молоко може змінювати свій склад

Материнське молоко може змінювати склад, коли малюк захворіє. Дослідники вважають, що, коли дитина хвора, вона передає сигнал через слину, яка в свою чергу посилає сигнал тілу матері, щоб воно виробляло більше молока з антитілами.

8. Напис «Не містить холестерину» на упаковці рослинної олії – це рекламний трюк

Напис «Не містить холестерину» на упаковках рослинного масла – це всього-на-всього рекламний трюк, адже холестерин може міститися тільки в жирах тваринного походження.

9. У чоловіків теж є «ПМС»

А точніше кажучи, синдром IMS, який пов’язаний зі зниженням рівня тестостерону в крові. Дратівливість і замкнутість є наслідком браку цього гормону в організмі.

10. Патологічне вигадування жартів

Іноді, при певних пошкодженнях мозку, у людини може проявитися надмірна жартівливість, яка є справжнім неврологічним захворюванням. У цьому випадку постійне вигадування каламбурів є патологічним.

11. У природі існує кавуновий сніг

У деяких горах, наприклад, в Каліфорнії на гірському хребті Сьєрра-Невада, влітку можна зустріти кавуновий сніг. Він рожевий і нагадує кавун по запаху і смаку. Це пояснюється тим, що в ньому присутні водорості Chlamydomonas nivalis, які містять пігмент астаксантин червоного кольору.

12. Не більше 22% людей можуть ворушити вухами

Люди, які вміють ворушити вухами, належать до меншості. Деякі можуть це робити тільки при одночасному піднятті брів. А якщо точно, то лише 22% населення світу здатні ворушити кожним вухом окремо і 18% можуть ворушити ними одночасно.

13. Люди, які постійно скаржаться, живуть довше

Існує дослідження, яке стверджує, що люди, які постійно скаржаться і незадоволені життям в цілому, живуть довше від тих, хто діє навпаки. Це відбувається тому, що перші таким чином емоційно звільняються від стресу і відразу після цього починають відчувати менший стрес або взагалі не відчувають його. Тому наступного разу, коли хтось почне зі сльозами на очах розповідати вам про своє нещасливу життя, можете сміливо робити те ж саме у відповідь.

14. Колір червонокачанної капусти може змінюватися в різній воді

Колір червонокачанної капусти в процесі приготування продукту може бути різним у залежності від води. Це відбувається через те, що у води може відрізнятися рівень pH. У воді з кислотним pH капуста залишається рожевою, з нейтральним pH – фіолетовою, а в лужному вона набуває відтінку, близького до смарагдового.

15. Серця закоханих б’ються синхронно

Коли людина закохана, її серце б’ється в тому ж ритмі, що й серце її партнера. Також під час дослідження вдалося з’ясувати, що дівчата частіше за чоловіків несвідомо намагалися продемонструвати синхронність в ритмі серця і подиху. Передбачається, що це відбувається через те, що люди інтуїтивно розвинули звичку імітувати ритми тіла близьких – для зміцнення зв’язку.

Джерело: http://vsviti.com.ua/interesting/84886


****************************************************************************


ЯК УНИКНУТИ СТРЕСУ НА РОБОТІ

Підприємець Алекс Пейлі у своєму блозі на Medium навів 8 порад, як мінімізувати вплив негативних емоцій на вашу продуктивність.

1) Відкладіть щось на потім

Безліч працівників роблять одну і ту саму помилку: відповідають на кожне питання, прохання чи проблему відразу ж. Їм здається, що їх відповідь повинна бути негайною, інакше компанія просто розвалиться. Але невідкладні ситуації трапляються рідко. Ви не повинні відповідати на кожен лист або повідомлення миттєво. Іноді краще дати людям зрозуміти, що вони не повинні чекати від вас швидких відповідей чи реакцій.

2) Не дайте емоціям оволодіти вами

Під час переживань ви часто приймаєте необдумані рішення, керуючись емоціями, а не логікою. Коли ви починаєте відчувати, що вами оволодів стрес, зробіть крок назад. Запитайте себе: чи пошкодую я про цей вчинок завтра?

3) Припиніть планувати помсту

Стрес викликає гнів і бажання помститися. Найчастіше помста – це відволікання, яке ніколи не принесе користь. Краще зберігати спокій і фокусуватися на діях, які будуть сприяти вашому прогресу.

4) Не перебільшуйте

Через стрес проста проблема може здаватись жахливою. Насправді досить рідко все буває настільки погано. Коли ви сильно переживаєте і певна проблема здається кінцем світу, нагадайте собі, що не варто втрачати голову. Тільки так ви зможете дійти кращого рішення.

5) Використовуйте стрес, аби стати кращим

Стрес може мотивувати, якщо його правильно використовувати. Ви станете сильнішим і витривалішим, якщо зіткнетеся зі стресом віч-на-віч і подолаєте його за допомогою раціонального рішення.

6) Розбийте проблеми на невеликі завдання!

Зазвичай ви відчуваєте стрес, коли вам здається, що роботи так багато, що вам не під силу впоратися з нею. Замість того, аби відразу виконувати весь проект, розбийте його на невеликі завдання. Почніть виконувати менш складні завдання, і ви будете просуватися вперед швидше.

7) Займайтесь спортом

Пробіжка або похід у спортзал допоможуть вам заспокоїтися. Під час занять спортом у вашому тілі збільшується концентрація ендорфінів, через що ви розслабляєтеся і почуваєте себе краще.

8) Не слухайте всіх підряд

Багато хто прислухається до кожної думки або критики. Як наслідок – суцільне засмучення. Так робити не варто. Шукайте людей, які змушують вас вірити в себе, і прислухайтеся до їхньої думки. На інших просто не звертайте увагу.

Джерело: Medium



****************************************************************************


ЯК ВІДПОЧИТИ БЕЗ РОБОТИ: ПОРАДИ ДЛЯ ТРУДОГОЛІКІВ

 Під час трудових буднів хочеться відпочити, а тільки-но приходить відпустка, повноцінно розслабитися не виходить. У результаті ви не зможете набратися сил для роботи, а це вже впливає на подальшу продуктивність. Senior project manager компанії EPAM Anywhere підготував кілька порад для тих, хто не може забути про роботу під час відпустки, але хоче навчитися відпочивати.

1. Завершіть поточні завдання

Якщо у вас залишаться незавершені справи, ви постійно будете про них думати. Краще закрити всі завдання, а вже потім йти у відпустку. Якщо мова йде про великий проєкт, то завершіть той етап роботи, на якому ви та ваша команда зараз знаходитеся.

2. Делегуйте обов’язки на період відпустки

Найважче відпочивати тим, хто займає керівну посаду та має контролювати роботу своєї команди. Краще на час відпустки знайти собі заміну або передати частину завдань відповідальним колегам. Таким чином ви не будете перейматися про стан робочих справ та будете впевнені в тому, що ваша відсутність жодним чином не нашкодить бізнесу.

3. Переведіть у режим «mute» усі робочі канали комунікації

Не відповідати на запитання колег важко, якщо ви вже отримали чи прочитали повідомлення. Особливо це складно зробити співробітникам, що працюють дистанційно, бо інших каналів спілкування по роботі у них немає. Щоб у вас не з’явилося потреби або бажання зайнятися робочими справами під час відпустки, переведіть усі робочі контакти у месенджерах у режим «Не сповіщати». 

4. Не займайтеся домашніми справами, якщо проводите відпустку вдома

У багатьох під час відпустки виникає бажання зробити генеральне прибирання. Проте це не найкращий спосіб відпочити, особливо, якщо ви насправді не хочете цього робити. Якщо ви залишилися вдома на час відпустки, займайтеся дійсно приємними для вас речами: читайте книжки, дивіться серіали, гуляйте на вулиці.

5. Не намагайтеся встигнути все, якщо їдете в інше місто

Якщо відвідуєте нове для вас місто, не читайте путівники та не складайте величезний список місць, які треба побачити. Побачити основні туристичні точки – вже непогано, але не намагайтеся відвідати всі визначні місця. Гуляйте у зручному для вас темпі, і з мандрівки ви привезете більше вражень, аніж якщо будете поспіхом бігати від локації до локації.

6. Спробуйте зробити щось нове

Отримати нові враження – найкращий спосіб перезавантажитися. І зовсім неважливо, що ви робитимете. Головне, щоб це було чимось новим і цікавим для вас. Не обов’язково стрибати з парашутом – ви можете:

·          влаштувати челендж і щодня куштувати нову страву;

·          записатися на майстер-клас з гончарного мистецтва;

·          вперше сісти за кермо мотоцикла і т.д.

Працювати – важливо, але вміти розслабитися під час відпустки - ще важливіше. Тому не нехтуйте цими порадами. Відпочивайте так, щоб після відпустки почати плідну працю з новими силами.

Джерело: http://vsviti.com.ua/interesting/society/125259

 


****************************************************************************


ОЗНАКИ ТОГО, ЩО ВИ ТРУДОГОЛІК

Усе життя трудоголіка обертається навколо роботи. Люди-трудоголіки ставлять роботу на перше місце і пишаються тим, що без них не обходиться виконання жодного завдання». Їм важко сказати ні, коли мова йде про виконання завдань та доручень.

Виділяють декілька типів трудоголіків: трудоголік для інших, трудоголік для себе, успішний трудоголік, трудоголік-невдаха, прихований трудоголік. Але в усіх випадках свої сили та енергії вони направляють на роботу, а не на сімейне життя: не беруть участь в обговоренні сімейних проблем, майже не спілкуються з дітьми, не проявляють соціальної активності.

Трудоголізм призводить до перевтоми, порушень сну та погіршення загального стану здоров’я.

Ось кілька ознак того, що вам варто відпочити від роботи, щоб не перейти в статус «трудоголіка».

«Я особливий, бо розв’язую усі проблеми на роботі.»

Це девіз так званих прихованих трудоголіків. Вони керуються ідеєю стати особливими на роботі, перевершити інших, бути корисними для всіх. Вони не усвідомлюють своїх справжніх можливостей, навичок, тому й шукають їх підтвердження ззовні.

Реальність. Неможливо піклуватися про себе, коли постійно відволікатися на потреби інших. Спочатку, приносить задоволення бути корисним для всіх, але потім людина потрапляє у замкнуте коло проблем своїх колег. Врешті-решт, у трудоголіка не знаходиться часу на власні потреби.

«Ніхто, крім мене …»

Трудоголіки не відрізняють звичайного прохання від наказу. Все, що їх просять зробити, розцінюється як вимога. Тому, таким людям важко делегувати роботу іншим, і вони беруть усе на себе. Проблемою це стає тоді, коли потрібно вирішувати завдання разом у команді.

«Те що хтось, не зробив вчасно звіт, не означає, що вони не вміють це робити, а отже ви повинні робити це за них. Натомість, краще дати для виконання чіткіші вказівки, більше часу, або не завищувати даремно своїх сподівань», – радить тренер Мелоді Уайлдінг.

Реальність. Такою поведінкою трудоголік шкодить не тільки собі, а й оточенню. Він бере весь удар на себе, роблячи ведмежу послугу своїм колегам. Своїми діями трудоголік позбавляє інших працівників кар’єрного розвитку.

«Я повинен приходити першим, а йти останнім.»

Цей тип трудоголіків вимірює продуктивність праці довготривалістю перебування на роботі.

Реальність. Такий стан речей виснажує фізично й морально. Трудоголік забуває про нормальний сон, його виснажують головні болі та мігрені. Навіть вночі така людина думає лише про роботу.

Керівники-трудоголіки покладають великі сподівання на свої підлеглих. Вони очікують, що й решта, підпорядкованих їм людей, будуть так само віддаватися роботі у будь-який час доби.

«Мою роботу оцінять, якщо я схилю голову й наполегливо працюватиму.»

Схвальні відгуки керівництва про зроблену роботу  не означають, що наступного разу ви повинні старатися ще більше. Трудоголіки цього не розуміють. Звичайна словесна підтримка – це добре, проте не привід, щоб людина заради цього жертвувала своїм здоров’ям та особистим життям.

Реальність. Не варто опускати голову і брати забагато завдань. Багато – не означає якісно. Трудоголіки хочуть бути корисними завжди, а отже не вміють планувати час. Хапаючись за звичайні справи, вони забувають про інші важливі ключові завдання. Такі люди вважають, що чим більш справ вони зроблять, тим швидше досягнуть успіхів у роботі. Це помилкове судження: якість і кількість різні речі.

Варто не зациклюватись на тому, що ви краще за всіх усе знаєте і можете робити. Аби досягти результату, знайдіть наставника – людину, яка вже пройшла цей шлях і може дати цінні поради.

«Я не можу піти у відпустку.»

Трудоголіки - це люди, «які не беруть відпусток, бо відчувають, що ніхто більше не зможе виконати цю роботу.» Основні причини такої поведінки – бути заміщеними іншими, виглядати менш відданими своїй роботі, страх втратити робоче місце. «Забагато роботи», – так пояснюють трудоголіки меншу кількість днів відпочинку. З тієї ж причини вони не йдуть на обідню перерву.

Реальність. Щоб досягти кар’єрного злету потрібно відновлювати свої сили. Трудоголіку потрібно відноситися до відпустки не як до канікул, а як до часу для перезавантаження своєї енергії.

Робота для трудоголіка – це його життя. Щоб не перетворюватися на стурбовану з поганим самопочуттям людину, слідкуйте за своєю поведінкою на роботі. Кар’єра важлива, але людські стосунки, сім’я, діти, ваш вільний час повинні залишатися на перших місцях.

Джерело: http://vsviti.com.ua/blog/111539


*****************************************************************


ВИДИ СТОСУНКІВ ВІД ЯКИХ ВИ ПОВИННІ

ВТІКАТИ МИТТЄВО

У світі понад 12 мільйонів людей страждають від насильства з боку партнерів. Такі відносини  можуть призвести до формування почуття страху, ізоляції від родини та друзів, надмірної відповідальності за вчинки, або становитимуть загрозу вашому життю.

Даний перелік стосунків – це сигнали про те, що такі партнерські взаємовідносини є токсичні. Варто тоді замислитися: чи варто продовжувати такі токсичні стосунки?

Стосунки «Існуємо тільки ми вдвох»

В таких стосунках партнер намагається прив’язати вас до себе та ізолювати від вашого кола спілкування. Таким чином він (вона) здатні налаштувати вас проти всього світу, адже найголовнішими є саме ви двоє. Така поведінка може здатися ознакою близькості та високих почуттів. Але скоро ви помітите, що ваша кохана людина стала центром і все ваше життя обертається навколо неї. Ви на 100% стали залежними й нічого не можете вдіяти в цій ситуації, адже боїтесь зробити боляче вашому партнерові. З часом, ви станете на стільки залежними від такого роду ізоляції, що в майбутньому не зможете збудувати близьких стосунків з іншими людьми.

Стосунки «Ти – ніщо!»

Подумайте над стосунками, в яких ваш партнер постійно ображає, принижує або погрожує вам. Така поведінка може призвести до зниження вашої самооцінки та змусити повірити у свою нікчемність. В якийсь момент, не помічаючи цього, ви починете вірити, що заслуговуєте на всі ці образливі слова та дії. Крім того, це може спричинити психологічні травми і ввести вас у депресію. Прояви емоційного насильства можуть бути передвісником фізичного насильства.

Стосунки «Ти завжди помиляєшся!»

Може здаватися, що критикуючи, ваш партер вчиняє чесно та справедливо. Нібито ваша друга половинка відкриває вам очі на ваш вчинок. Але насправді це напад, і їй подобається звинувачувати вас, вказувати на ваші вади. Ось так вони демонструють свою перевагу і переконують вас, що вони знають краще. У нормальних відносинах партнер підтримує і не дорікає постійно вашими помилками. Критика зменшує вашу віру в себе і змушує засумніватися у правильності своїх дій та рішень.

Стосунки «Ти повинна це зробити!»

Ваш партнер змушує вас робити те, чого ви не хочете робити: прямі вимоги, вказівки чи заборони, маніпуляції. Така ситуація досить небезпечна, адже позбавляє вас свободи дій. Найчастіше вибір робиться на користь партнера, бо своїми словами токсична людина може зробити все, щоб ви відчували себе винною, якщо зробите щось всупереч вказівкам. Тиск з боку партнера приносить велику напругу, а головне, створює відчуття безсилля.

Стосунки «Я не впевнений!»

Якщо ваш партнер постійно змінює ваші плани й невпевнений у вашому майбутньому разом, то краще не витрачати на такі стосунки час. Це може служити показником того, що ваш партнер не готовий до серйозних кроків і не бачить вашого спільного життя в майбутньому. Ще одним фактором є те, що в нього (неї) є хтось інший. Такий прояв можна помітити в частих змінах настрою вашого партнера, що призводить до сварок і непорозумінь.

Стосунки «Мені байдуже до тебе!»

Ви все вкладаєте у стосунки, а ваш партнер поводиться так, ніби це не важливо. Ви намагаєтеся розв’язати проблеми й працюєте над собою, але коханій людині це байдуже. Нарешті, ви даруєте свою любов і ласку, а ваш партнер залишається байдужим. В такому випадку ваш партнер сприймає все як належне з вашого боку. Ви ніколи не відчуєте віддачу з боку вашої коханої людини. Зрештою вам самим набриднуть такі відносини, де вам відповідають лише холодом та байдужістю.

Стосунки «Чи можу я тобі довіряти?»

Довіра до партнера є чи не найголовнішим фактором стосунків. Якщо довіра зникла і ви підозрюєте партнера в чомусь, то краще чесно і відверто поговорити, а не запускати цю ситуацію далі. Підозрюючи свого партнера у відсутності чесності, готуйтесь до того, що можуть виникнути тривожність, численні конфлікти й навіть депресія. Це заважатиме вам мати тривалі стосунки в майбутньому.

Стосунки «Де ти? З ким ти? Що ти робиш?»

Такі часті запитання не проста турбота про вас, а контроль вашої поведінки. Ще гірше може бути, коли починають перевіряти ваш телефон чи переписки у соціальних мережах. Партнер, що контролює, в таких стосунках здатен встановлювати заборони, вимагати детального звіту про кожен ваш крок, звинувачувати у недостатній відкритості. Така поведінка може супроводжуватися надзвичайною ревністю і параноєю щодо вас. Часто це призводить й до фізичного насилля з боку ревнивого партнера.

Стосунки «Ти за все відповідаєш!»

В таких стосунках партнер перекладає всю відповідальність на вас. За всі провали та помилки відповідатимете тільки ви. Очевидно, це може негативно позначитися на ваших почуттях та стосунках загалом. Ви можете постійно відчувати свою провину, втрачати впевненість у собі та своїх силах, відчувати величезний тягар відповідальності. Це пригнічує і руйнує вас морально. Вас двоє, і ви разом повинні нести відповідальність, мати спільний розподіл обов’язків та розв’язувати нагальні проблеми.

Стосунки «У тебе будуть проблеми!»

Почуття впевненості й захищеності точно не для цих стосунків. Проблеми можуть виникнути на емоційному та фізичному рівнях. Постійний страх сказати чи зробити щось, щоб потім не отримати стусана від партнера пригнічує та руйнує вашу особистість. «Б’є – значить любить» точно помилкова характеристика для ваших стосунків. Краще їх завершити, поки не стало питання про загрозу вашому життю.

Джерело: http://vsviti.com.ua/interesting/society/109778


****************************************************************************


ЯК ВИЙТИ З ЗИМОВОЇ СПЛЯЧКИ?

Як тільки приходить весняний сезон - мозок потребує перезавантаження, нового старту. А звідки взяти сили та енергії для такої справи після зимового відпочинку? Що потрібно для цього зробити?

1. Збільшити фізичну активність

Почніть фізичну активність з 30-хвилинної прогулянки на свіжому повітрі 3-4 рази на тиждень. Влаштовуйте її, наприклад, зранку або після роботи. Наступний крок — базові заняття йогою чи зарядка зразу. Цього достатньо, щоби прокинутися.

2. Більше світла та свіжості в будинку

Зробіть вологе прибирання, провітріть помешкання. Додайте світлих елементів: змініть масивні штори на легкі пастельні, додайте вазон, картину. Візуальні зміни допоможуть внутрішнім.

3. Зміни в зовнішності

Новий одяг, нова зачіска —допоможуть налаштуватися на зміни в житті.

4. Контрастний душ

Спробуйте контрастний душ! Це додасть вам бадьорості, зміцнить імунітет.

Не готові приймати такий душ? Тоді спробуйте вмиватися дуже холодною водою. Це і для шкіри обличчя корисно, і прокинутися допоможе.

5. Пропити аптечний комплекс вітамінів

Вітамінів людський організм потребує постійно. І немає нічого поганого в тому, щоби отримати вітаміни з аптечних препаратів.

6. Ароматичні олійки та свічки

Хвойні, цитрусові, жасминові та кавові — ці олійки допоможуть добре розслабитися ввечері та зняти стрес. Якісний відпочинок — невіддільна складова бадьорості.

7. Викинути зайві речі

Викинути старе — це звільнити місце для нового. Віддайте, продайте або просто викиньте те, чим більше не користуєтеся. Це досить символічний ритуал очищення, який теж підштовхне вас до внутрішніх змін.

8. Почніть планувати літню відпустку

Ніщо так не підіймає настрій та не мотивує — як нова подорож. Почніть планувати літню відпустку вже зараз, щоб надихнути себе цими майбутніми пригодами. Крім натхнення — від такого планування буде значна економія. Адже, купуючи в березні-квітні квитки та житло на літо, ви матимете більше дешевих варіантів.

9. Змініть раціон.

Зміни в раціоні, нові продукти та підхід до харчування допоможуть налаштуватися на внутрішні зміни. Крім того, їжа впливає на настрій, самопочуття, енергію та зовнішній вигляд. Вживайте в цей період: шпинат, морську капусту, яблука, моркву, вівсянку, пийте воду з лимонним соком.

Джерело: http://vsviti.com.ua/interesting/health/111462

 

*****************************************************************


ЯК УСПІШНО ПРОЙТИ СПІВБЕСІДУ

Співбесіда на нову роботу – важливий крок до зміни своєї кар’єри й життя. Навичка правильної подачі себе під час розмови з потенційним роботодавцем в такому разі дуже важлива. І дуже часто до уваги беруться: перше враження від розмови з потенційним працівником, рівень вашої впевненості, вміння правильно говорити, те, як ви уважно та зацікавленно слухаєте.

Щоб здобути позитивний відгук від роботодавця можна вдаватися до деяких психологічних трюків.

Не призначайте та не погоджуйтесь на зустріч у понеділок чи п’ятницю

Психологи та досвідчені рекрутери знайшли ідеальний час для співбесіди: у вівторок з 10:00 до 15:00. У цей день і в цей час у вас є найкращі шанси справити враження на свого роботодавця. Адже понеділок – важкий день для всіх, а у п’ятницю всі думають про вихідні. Також не погоджуйтесь на зустріч рано вранці, бо у цей час люди зазвичай мріють про ще одну філіжанку кави.

Відкриті ноги можуть зіпсувати перше враження

Колір вашого одягу має великий вплив на те, як бачать вас інші люди. Єдиний колір, який автоматично негативно сприймається  роботодавцями, – помаранчевий.

Не забувайте про панчохи. Жінки з відкритими ногами на співбесіді вважаються легковажними.

А ось взуття краще обирати з високими підборами. Психологічно високі люди виглядають як лідери та професіонали. Навіть зарплатню їм пропонують вищу, ніж тим, хто обрав невисокі підбори.

Трюк з одягом

Позитивним підкріпленням саме вашої кандидатури буде схожість з рекрутером. Якщо у вас будуть спільні елементи в одязі, або виявиться, що вам подобається однакова музика, чи ви маєте спільне захоплення, то шанси отримати посаду будуть значно вищими. Навіть найсуворіший роботодавець буде підсвідомо довіряти шукачеві роботи, якщо виявить, що у них є щось спільне.

Забудьте про деякі слова

Для роботодавців віком старше 30-40 років має велике значення те, як говорить їх майбутній працівник. На співбесіді буде доречним забути про «словечка», які ви зазвичай використовуєте під час розмови (н-д, «коротше»), фрази, які ви говорите під час співбесіди. Не варто починати розмови з вигуку «Ой, який гарний у вас годинник!», або закінчувати «У мене не має запитань» (якщо людина дійсно зацікавлена у роботі, то запитання обов’язково будуть).

Посмішка не завжди доречна

Рекрутери не люблять людей, які мають дуже широкі посмішки. Людина, яка занадто часто посміхається, вважається менш серйозною. Крім роботи з людьми (наприклад, у продажу). На всіх інших посадах керівники хочуть мати людину з серйозним обличчям. Тому варто знайти баланс, щоб не виглядати легковажно з одного боку і суворо з іншого.

Схитріть, відповідаючи на питання з вашого резюме

У великих компаніях рекрутерам майбутні працівники можуть виглядати однаково. Спробуйте виділитися і розбити монотонність розмови однією фразою: «Дозвольте мені сказати вам щось, чого немає в моєму резюме». Ця фраза зіб’є з пантелику працедавця і допоможе подивитися на вас по іншому.

Спеціальна техніка розмови принесе вам певні привілеї

Всім людям подобається, коли хтось уважно їх слухає. Тому використовуйте техніку - рефлексивне слухання: повторити, узгодити та додати. Ви не можете просто слухати і кивати, ви повинні повідомити людині, що зрозуміли інформацію.

Наприклад:

·                Рекрутер: «Ми шукаємо людину, яка готова провести 8 годин в офісі з понеділка по п’ятницю, а іноді і у вихідні дні, коли це потрібно. Ми платимо додатково за понаднормову роботу».

·                Ви: «Іншими словами, у мене буде регулярний робочий тиждень, інколи з понаднормовою роботою (повторили). Це добре в нашій роботі (погодили). Однак я можу оптимізувати процес і зробити так, щоб нікому не довелося працювати у вихідні дні (додали)

Фото в резюме має бути трохи провокаційним

Жінки, які для фото в резюме обрали одяг з вирізом отримують роботу в 19 разів частіше. Але не варто перегинати палицю з глибиною цього вирізу.

«Очі, ніс, губи» – трикутник, який привертає увагу

Працедавець під час розмови найчастіше зосереджує увагу на трикутнику «очі, ніс, губи». Якщо м’язи цієї зони розслаблені, а на обличчі ледь помітний макіяж, то людина буде слухати вас і зверне увагу на все що ви казали. З іншого боку, напруженість та яскравий мейкап не дозволять запам’ятати всю необхідну інформацію про вас.

Те, що ви робите, чекаючи співбесіди, також впливає на результат

Під час співбесіди важлива кожна дрібниця: за вами спостерігають, навіть коли ви чекаєте початку інтерв’ю. Рекрутери не рекомендують спілкуватися телефоном або пити каву. Ви можете спитати щось у секретаря або почитати журнали, поки будете чекати.

Джерело: http://vsviti.com.ua/interesting/society/109985


*****************************************************************

ПСИХОЛОГІЧНІ ПРИЙОМИ МОЗКУ, ЧЕРЕЗ ЯКІ

ЛЮДИНА СТРАЖДАЄ

Інколи наш мозок робить сюрпризи, змушує нас вірити у те, чого насправді немає. Такі помилки у процесі нашого мислення – це Когнітивні упередження. Розуміння принципу їхньої дії дозволяє нам об’єктивніше оцінювати поточну ситуацію, а також вберегти нас від маніпуляцій маркетологів.

1. Закон Єркса – Додсона

На досягнення цілей впливає мотивація. При її відсутності важко досягнути хороших результатів. Але за законом Єркса – Додсона, якщо її занадто багато, продуктивність теж знижується. Через надмірний стрес і напругу досягти бажаного стає складніше. Так, спортсмен, який надто мотивований винагородою, може погано виступити на змаганнях, а дівчина, яка дуже хоче схуднути, щоб сподобатися хлопцю, після дієти може швидко зірватися.

2. Ефект Ірвіна

Ми вважаємо, що з нами швидше трапиться щось хороше, ніж погане. Під час прийняття рішень цей ефект заважає нам побачити об’єктивну картину. Ми не відкладаємо гроші на чорний день, адже не думаємо, що такий день настане, і не можемо вийти із деструктивних відносин, переоцінюючи ймовірність того, що партнер зміниться.

3. Ефект доктора Фокса

Суть: харизма лектора може перекрити безглуздість того, що він говорить. При цьому людям будемо здаватися, що вони чогось навчилися. Ефект доктора Фокса використовують багато бізнес-тренерів та коучів без належної освіти, які продають свої семінари, обіцяючи навчити нас особистісному зростанню і швидкому заробітку.

4. Ефект «менше – краще»

Якщо нам запропонувати дві речі без прямого порівняння між собою, ми виберемо ту, яка насправді менш цінна. Так, хлопця, який подарує дівчині кошик бюджетної косметики, вона швидше за все вважатиме менш щедрим, ніж того, хто подарує їй помаду Chanel, хоча в першому випадку молодик витратиться більше. Коли ж людині дават обидва предмети на вибір, спотворення цінності не буде і вона надасть перевагу більш дорогій речі.

5. Ефект цінності грошових знаків

Ми з більшою ймовірністю витратимо дрібні купюри, а великі заощадимо. Тому щоб не залишити всю зарплатню в магазині під час шопінгу, беріть із собою великі купюри.

6. Ефект «нога-в-роті»

Людина, яка відповіла на так зване риторичне запитання ( «Як ваші справи?», «Як ви себе почуваєте?») риторичною відповіддю ( «Добре», «Все в порядку»), відповість позитивно, якщо її про щось попросити. Якщо ж той, хто поставив питання, скаже також «Радий це чути», то примус буде ще більш сильним. Цей феномен може застосовуватися в психологічних маніпуляціях.

7. Ефект контрасту

Ефект контрасту – це те, як ми бачимо і відчуваємо речі ізольовано і в порівнянні. Якщо опустити руку в теплу воду, вона може здатися гарячою або холодною в залежності від того, в якій воді рука була до цього.

У психології це стосується як порівняння нами осіб протилежної статі, так і оцінки себе в контрасті з людьми своєї статі. Наприклад, дівчина, яка не займається спортом, але стежить за харчуванням, може відчувати себе непривабливою, вперше прийшовши до спортзалу. При цьому не факт, що вона буде відчувати дискомфорт на пляжі, порівнюючи себе зі звичайними жінками.

8. Ефект надмірної впевненості

Ефект надмірної впевненості полягає в нашій схильності переоцінювати свої здібності і зараховувати себе до категорії «вище середнього». Він також відноситься до того, що ми віримо в лестощі і поширюємо їх. Так вчитель, будучи впевненим у своїй правоті тільки тому, що він старший і освіченіший, може не сприймати всерйоз слова школяра.

9. Викидання низького м’яча

Викидання низький м’яча – це феномен, який полягає в тому, що якщо ми на щось погодилися, але потім умови змінилися, то ми навряд чи відмовимося від зобов’язань. Цю техніку часто застосовують в продажах. Напевно, багато хто стикався з цим феноменом у магазинах, коли під час оплати з’ясовується, що термін дії знижки закінчився і ціна товару тепер набагато вища, але ми все одно не відмовляємося від покупки.

Джерело: http://vsviti.com.ua/interesting/society/105766


****************************************************************************


 МОЗОК ПОВИНЕН ВІДПОЧИВАТИ

Нашу мозку теж потрібно відпочивати. Можливість по-справжньому відпочити підвищує продуктивність, креативність та зменшує ризики різних хвороб, пише Global News.

Головне, забути про телефони. Через електронні засоби ми навіть під час відпочинку включаємось у робочий процес. Дослідження продемонстрували, що ми починаємо глибше брати участь у розмові, коли поряд з нами взагалі немає смартфонів. Навіть якщо ми не перевіряємо телефон, сама думка про те, що він поряд та невимкнений змушує нас відволікатись під час спілкування. Очікування нових повідомлень та сповіщень може змушувати ваш мозок працювати в режимі багатозадачності.

Тому варто концентруватись на чомусь одному: або на роботі, або на відпочинку. Це як медитація.

Як стверджує психіатр Ребекка Гладінг, під час відпочинку-медитації трапляється три речі:

·           знижується зв’язок між тілом та ділянкою, яка відповідає за відчуття страху. Це допомагає зменшити тривожність;

·           медитація допомагає встановити міцніший зв’язок між сенсорними центрами та префронтальною корою, яка допомагає дивитись на речі логічніше та зваженіше;

·           також формується сильніший зв’язок між тілесними відчуттями та ділянкою мозку, яка відповідає за оцінку людей, яких ви вважаєте відмінними від себе. Це допомагає бути більш емпатичними.

Як же зробити так, щоб мозок дійсно відпочив?

Позбавтесь гаджетів. Повністю.

Жодних смс, перевірок пошти та соціальних мереж. Якщо ситуація не дозволяє повністю відключитись від роботи, виділіть для цього окремий час і не користуйтесь смартфоном поза цих годин.

Спробуйте щось нове.

Відпустка – ідеальний час для цього. А ваш мозок любить новеньке: це основний фактор нейропластичності – можливості вашого мозку змінюватись та розвиватись.

Сон, їжа, пиття.

Ваш мозок буде вдячний, якщо ви потурбуйтесь про своє тіло. Отож подрімайте, якщо відчуваєте втому, пийте достатньо води, харчуйтесь регулярно та різноманітно.

Плануйте ваш відпочинок.

Попередьте своїх колег, в які години вас краще не турбувати. Підкажіть, до кого вони зможуть звернутись у разі професійної необхідності. Повідомте про це за допомогою мейла, наприклад. Гарний відпочинок потребує гарного планування.

Джерело: http://vsviti.com.ua/interesting/health/103028



****************************************************************************

 

ОСОБЛИВОСТІ, ЯКІ МИ УСПАДКОВУЄМО ВІД БАТЬКІВ

У клітині людини міститься 46 хромосом, якщо їх викласти у лінію, вона досягне 2-х метрів. Наш геном вищий за нас! Він мстить не лише інформацію про колір ваших очей і волосся, а й навіть нашу схильність до оптимізму та песимізму.

Відносини

·  Дослідження 2017 року показало, що невірність може бути обумовлена генами у 63% чоловіків і 40% жінок. Однак наукове співтовариство ще не прийняло цю теорію одностайно, отже прикриватись спадковістю не варто.

·  Поведінку в амурних відносинах теж диктують гени. Так, вони визначають, буде людина пристрасною або стриманою, здатною на безмежну любов або холодною, постійною або схильною до короткострокових зв’язків.

Звички

·  Результати дослідження 2019 року дивні: з’ясувалося, що в нас генетично закладена любов до кішок або собак. Отже любителі котів і собак, ймовірно, успадкували прихильність до своїх чотириногих друзів від батьків.

·  Американські генетики дійшли висновку, що наявність певного гена негативно впливає на здатність керувати автотранспортом. Люди, які мають такий ген, здають іспит з водіння на 30% гірше, допускають більше помилок і ніяк не запам’ятовують нову інформацію.

·  Згідно з дослідженням, проведеним Nokia, музичні вподобання обумовлені генами на 55%. А ось бажання в принципі слухати музику залежить від спадковості всього на 25% і в більшій мірі визначається нашим характером і настроєм.

·  Безсоння може дістатися дітям від мами, а денна сонливість – від обох батьків з ймовірністю до 69%. Наш хронотип, або приналежність до так званих жайворонків або сов, теж зумовлений генами.

·  Тяга до пригод і бажання зірватися з місця в будь-який момент обумовлені особливим геном. Зустрічається він всього у 20% населення.

·  Пристрасть до засмаги – теж робота генів. У 2019 генетики провели експеримент, результати якого показали, що бажання часто оновлювати засмагу залежить від генотипу і може передаватися у спадок.

·  Пристрастю до ризику екстремали зобов’язані генетиці. Таким людям необхідно більше дофаміну, щоб відчути насолоду, тому вони часто захоплюються екстремальними видами спорту.

Смакові вподобання

·  Залежність від шоколаду не примха, а особливість організму. Керує нею ген, який відповідає за реакцію на окситоцин, тому ласунам так важко відмовитися від улюблених солодощів.

·  Пристрасть до кофеїну закладена в нас із народження. До такого висновку дійшли вчені в 2019 році, встановивши спадкову тягу до певних напоїв. Інші дослідники з’ясували, що і реакція організму на кофеїн залежить від генетики. Так, дехто після чашки кави відчуває підйом і бадьорість, інші ж – тривожність, треті не можуть заснути вночі.

·  Нелюбов або любов до кінзи теж обумовлена генетикою. Приблизно 13% людей вважає, що смак цієї трави нагадує мило. А вся справа в генах, що відповідають за нюх: у цих людей він розвинений настільки сильно, що вони можуть вловити запах альдегідів, які містяться як у кінза, так і в милі.

Особливості характеру та організму

·  Одна людина впаде в депресію через дрібні невдачі, для іншої ж вони стануть стимулом і дадуть заряд енергії. Але це не означає, що хтось кращий або сильніший, адже, як стверджують австрійські вчені, наша стресостійкість залежить від генетики і просто не залишає нам вибору.

·  Реакція організму на фізичне навантаження теж може коритися генотипу. У 2015 році були виявлені гени, які впливають на продуктивність організму. Тому не всім однаково підходить тренажерний зал і не всі зможуть досягти аналогічних результатів при рівних навантаженнях.

·  Лінь і прокрастинація – це зовсім не від відсутності сили волі. Вчені виявили «ледачий» ген, який може нести відповідальність за нашу бездіяльність. Прокрастинація теж визначається генами: у 46% випадків такий стан – «подарунок» від мами чи тата.

·  Дослідження 2011 року виявило, що оптимізм теж є успадкованою рисою. Однак вчені визнають, що генетика повністю не визначає психологічний склад особистості.

·  Схильність до агресії в дитячому віці обумовлена генами. Це вдалося з’ясувати вченим у ході експерименту, в якому взяли участь майже 50 000 дітей у віці від 3 до 16 років. Чим молодша дитина, тим сильніше в ній говорять гени.

·  Довірливість і вміння співпереживати також є успадкованими рисами. А ось недовірливість не обумовлена генами і залежить в першу чергу від соціальних факторів.

·  Кожна 4-та людина, подивившись на сонце, неминуче починає чхати. Ця особливість організму називається світловим чхальним рефлексом. У 2012 році вчені встановили, що така реакція передається у спадок в 50% випадків.

·  Провівши експерименти на щурах, американські генетики визначили, що страхи і фобії переходять до наступного покоління. Тому якщо ви чогось необгрунтовано боїтеся, ймовірно, ви можете спробувати з’ясувати причини свого страху у батьків, бабусь і дідусів.

Інтелектуальні здібності

·  Не всі діти можуть добре навчатися в школі, і часто це залежить не від них. Адже прагнення до навчання, за запевненням дослідників, обумовлене генами як мінімум на 20%. Решта 80% визначаються соціальними та іншими факторами.

·  Сам інтелект теж передається у спадок. Ось тільки не завжди від батька, як вважалося раніше. Батько може нагородити своїми розумовими здібностями тільки дочку, адже вона успадковує і батьківську, і материнську Х-хромосоми. А син може отримати геніальність або талант тільки від матері.

Джерело: http://vsviti.com.ua/interesting/104211


****************************************************************************


 ЯКЕ ТРЕНУВАННЯ КОРИСНЕ?

 Мода на підтягнуте здорове тіло захопила весь світ! Поки одні люди намагаються хоча б раз на тиждень потрапити у спортзал, інші виснажують себе дворазовим тренуванням на день. Такий метод корисний лише тоді, коли треба підготуватися до певних спортивних подій.

Факти свідчать: втрата зайвої ваги залежить від того скільки калорій ви вживаєте та скільки калорій ви спалюєте під час занять спортом. Ви можете хоч десять разів на тиждень проводити тренування, але якщо не мати графіку та не дотримуватися вищезазначеного правила, результату ви не отримаєте.

Важливо вміти чергувати види тренувань. Якщо у вас є час, щоб займатися два рази на день, то спробуйте на першому занятті зробити кардіо, а на другому – повноцінне силове тренування. Також зранку можете виконувати легке силове тренування, а вже ввечері виснажувати себе декількома видами жимів та присідань.

Аргументи ЗА дворазове тренування в день

1.             Краща форма

Дворазове тренування покращує ваш зовнішній вигляд: чим більше ви тренуєтесь, тим швидше збільшується маса м’язів і зростає витривалість. Але повинен бути правильний графік тренувань.

            2.             Обмін речовин пришвидшиться

Вправи допомагають спалити більш як 30 % калорій. Якщо тренування включає силові вправи, то вага м’язів починає рости швидше, а жир, навпаки, спалюється. Таким чином обмін речовин пришвидшується. І так, ви втратите зайву вагу швидше (при умові збалансованого харчування).

Аргументи ПРОТИ дворазового тренування в день

1.             Спортивне вигорання

Спочатку відвідування спортзалу буде здаватися не такою вже й рутиною. З часом вони почнуть приносити менше задоволення, а іноді виникне відчуття виснаження. Врешті-решт, виникає так званий «синдром вигорання» і вірогідність покинути заняття спортом взагалі. Такий режим підходить тільки для професійних спортсменів, або фітнес тренерів.

2.             Висока ймовірність отримати травму

Виконання більшої кількості вправ може призвести до травми, особливо якщо ви перестараєтесь з темпом чи навантаженням на м’язи. Важливо вміти знаходити баланс між виконанням вправ з високою інтенсивністю та низькою. Такий самий негативний результат можна отримати, якщо не приділяти необхідну кількість часу для відновлення сил чи сну.

Поради для правильного дворазового тренування в день

·                Вживайте необхідну кількість води

Норма для жінок становить 2,7 л рідини на день, а для чоловіків – 3,7 л. Ці рекомендації стосуються рідини з води, інших напоїв та їжі. Близько 20% щоденного споживання рідини зазвичай надходить з їжі, а решта з напоїв. Збільшуючи кількість тренувань на день, ви збільшуєте щоденну норму вживання рідини.

·                Зарядись енергією

Енергією для тіла людини становлять поживні речовини, які людина приймає разом з їжею. Слідкуйте за своїм раціоном: більше фруктів та овочів, вживайте м’ясо, морепродукти й не забувайте про воду. Їжте меншими порціями, але частіше. Зранку корисно спожити легкий сніданок, а вже через 40 хв. після тренування зробити перекус.

·                Сон – запорука здоров’я

Якщо ваші тренування інтенсивні й тривають довше 30 хвилин вранці та ввечері, давайте відпочивати своїм м’язам. Здоровий сон грає значну роль у відновленні організму.  7-8 годин достатньо, щоб відпочити!

·                Чергуй тренування з відпочинком

Необов’язково присвячувати себе тільки тренуванням. Не забувайте й про активний відпочинок, робіть паузи.

·                Обирайте різні види вправ, тренажерів

Намагайтеся урізноманітнити тренування. Виконання одних і тих самих вправ кожного разу, чи використання тих самих тренажерів призведе до швидкої втрати цікавості тренуватися два рази на день. Спробуйте змінити місце, відвідайте інший клас у спортзалі, або домовтесь про тренування з іншим тренером.

3 простих способи робити більше вправ, не заганяючи себе в режим тренувань «двічі на день»

1.             Більше рухайтесь

Прогулянки містом корисніші, ніж поїздки автомобілем. Підіймайтеся сходами, а не ліфтом, тим паче, що сходи не застрягнуть у незручний момент.

2.             Перетворіть перегляд фільмів на спортивну гру

Перед переглядом фільму оберіть для себе моменти, які будуть підштовхувати вас на виконання якоїсь вправи.  Наприклад, у найбільш жалісливі моменти замість того, щоб плакати зробіть 20 присідань.

3.             «Вийдіть за межі» спортивної зали

Усі рухи, які виконуються вдома також допомагають спалити зайві калорії. Активна гра з дітьми (25 хвилин), прогулянка з собакою (30 хвилин), приготування корисної їжі на кухні (45 хвилин) призведуть до спалення 100 калорій з вашого організму. Звичайно, це не результат, який ви могли б отримати в спортзалі, але також непогано.

Джерело: http://vsviti.com.ua/interesting/health/106588


*****************************************************************

ПИТАННЯ, ЯКІ ПОТРІБНО СТАВИТИ СОБІ

ХОЧА Б РАЗ НА РІК

 Корисно інколи поставити собі важливі запитання про власне життя та спробувати відповісти собі на них чесно. Можна також періодично робити висновки, щоб мати змогу скоригувати подальший напрямок свого життєвого руху.

1. Що змінилось за минулий рік?

Скоріш за все, вже у минулому році ви планували те, яким буде ваше майбутнє, що хочете зробити, куди поїхати, чого навчитись, що придбати. Як правило, бажання можуть відрізнятись, але їх зазвичай декілька. Чи вдалось вам здійснити мрії і реалізувати заплановані бажання за минулий рік?

2. Яким я хочу себе бачити ще через рік?

Планувати — це хороша справа. Особливо якщо плани мають чітку прив’язку до часу. Поставте собі часове обмеження і складіть чіткий план, як саме здійснити бажане. Виконуйте задумане поступово і не відкладайте все на невизначений час. Досягнення мети — це дії, які відбуваються тут і зараз.

3. Чи виріс я професійно?

Якщо ви мрієте про стрімкий кар’єрний зріст - року має бути цілком достатньо, аби зрушитись хоча б на одну сходинку. Це може вимірюватись у підвищенні на посаді, покращенні умов праці, збільшенні заробітної плати. Якщо нічого не змінилось - це тривожний сигнал про те, що потрібно або міняти роботодавця, або докладати більше зусиль для професійного розвитку.

4. Чи задоволений я своєю роботою?

Причиною застою на кар’єрних сходинках може бути низька зацікавленість у роботі. Якщо у вас просто немає бажання професійно зростати та досягати нових вершин у тому, чим зараз займаєтесь, слід задуматись. Може краще змінити роботу?

Краще постійно міняти професії і шукати щось, від чого ви будете отримувати задоволення, ніж “відсиджуватись” роками не на своєму місці.

5. Що нового я зробив і вивчив останнім часом?

Людський мозок здатен до активної роботи лише тоді, коли його “підгодовують” новою інформацією. Тому потрібно постійно вчитись чомусь новому. Згадайте, що нового ви спробували за минулий рік, які книжки прочитали, зі скількома новими людьми познайомились?

6. Чи правильні люди мене оточують?

Люди впливають на наші рішення, бажання, настрій і впевненість у собі. Інколи саме скептичне ставлення до власних мрій друга чи близької людини — може зарубати цілком реальні прагнення. Старайтесь обмірковувати свої відносини із близькими людьми. Якщо вони зупиняють вас і вселяють невпевненість, старайтесь змінити такий стан речей, налагодити спілкування і оточити себе тільки тими, хто підтримує вас.

7. Чи наблизився я до здійснення своєї мрії?

Робота, щоденні турботи, час на друзів і родичів, повсякденні задачі — все це може займати весь час. Якщо за рік в сторону здійснення своєї мрії не було вчинено жодного кроку, тоді вам потрібно зупинитись і зробити все можливе, аби перепланувати час і почати цей шлях.

8. Може слід змінити свої плани?

Одна із причин, чому деякі люди втрачають жагу до здійснення своєї мрії всього життя — вона перестає бути мрією усього життя. Адже усі люди дорослішають, розвиваються та змінюються: змінюють своє оточення, захоплення, життєві цілі та пріоритети. Переглянувши свої цілі і бажання, можна зрозуміти, що цілком реально досягнути іншої мети, але треба змінити пріоритети і вже зараз почати робити більш реальні кроки до мети. Змінювати свою життєву ціль — не страшно. Значно гірше — слідувати за тією, яка вже втратила свою актуальність.

Джерело: http://vsviti.com.ua/interesting/society/90431

 

****************************************************************************

10 ШОКУЮЧИХ СУПЕРЗДАТНІСТЬ У ЛЮДЕЙ

Люди не такі прості, як здається. Деяким з них даровані дивовижні властивості, які цілком можна назвати надзвичайними здібностями. Будь-яка подібна здатність може бути як даром, так і прокляттям. Про деякі з них можна не здогадуватися протягом багатьох років, та й проявляються вони по різному. Ось деякі найбільш шокуючі здібності. 

 Суперсмак - одна з найпоширеніших здібностей, якою володіє близько чверті всіх людей.  Завдяки йому смак їжі стає яскравішим в кілька разів, роблячи солодкі речі солодше, гіркі - гірчіші і т.д. В основному суперсмак проявляється у жінок і жителів Азії, Африки та Південної Америки.

Золота кров - це кров з нульовим резус-фактором. За останні півстоліття було знайдено лише сорок чоловік з цим типом крові, на даний момент в живих існує лише дев'ять. Резус-нуль підходить абсолютно всім, так як в ньому відсутні будь-які антигени в системі Rh, але самих його носіїв може врятувати тільки такий же «брат по золотій крові».

Суперзір - Тетрахроматія - рідкісна комбінація генів, що дозволяє лише 2-3% жінок у всьому світі бачити до 100 млн. кольорів, коли звичайні люди бачать лише 1 млн. Примати, включаючи людей - трихромати, що народжуються з трьома типами колбочок в оці (типи відповідають за червоний  , зелений і синій, RGB).  Тетрахромати народжені з чотирма типами колбочок, що і забезпечує їм настільки дивовижний зір.

Гіпереластична шкіра - Синдром Елерса - Данлоса - генетичне захворювання сполучних тканин, що вражає суглоби і шкіру. Незважаючи на ряд серйозних ускладнень, люди з цією недугою здатні безболісно згинати кінцівки під будь-якими кутами

Ехолокація. Сліпі люди вчаться користуватися їй досконало Свою здібність можна перевірити, вставши з закритими очима в центрі кімнати, голосно клацаючи язиком в різні напрямки.  Якщо ви майстер ехолокації, то зможете визначити відстань до будь-якого об'єкта.

Вічна молодість.  Таємнича хвороба, яку охрестили «Синдром X» запобігає у людини будь-які ознаки дорослішання.  Відомий приклад - Брук Меган Грінберг, що дожила до 20 років і при цьому тілесно і розумово залишилася на рівні дворічної дитини.  Відомі лише три випадки цього захворювання.

Нечутливість до болю - це реальне захворювання, що не дозволяє організму відчувати біль, жар чи холод.  Здатність цілком героїчна, але завдяки їй людина може легко нашкодити собі, не усвідомлюючи цього і змушений жити дуже обережно.

Незруйновані кістки - неймовірно рідкісна мутація під назвою LRP5 - нагороджує крихітний відсоток людей незруйновними кістками.  Вперше вона була виявлена, коли під час страшної аварії один з її учасників абсолютно не постраждав.  З мінусів LRP5 можна відзначити підвищений шанс отримати захворювання печінки.

Суперсила - одна з найрідкісніших в реальному світі.  Мутації, пов'язані з нестачею білка міостатіна, призводять до значного збільшення м'язової маси людини з відсутністю зростання жирової тканини.  Відомо всього два випадки подібних дефектів серед всіх людей, і в одному з них дворічна дитина має тіло і силу бодібілдера.

Абсолютний імунітет - одна з найкорисніших суперздібностей, що дає захист від більшості смертельних недуг, включаючи рак і серцеві захворювання.  Недоліків у даної мутації немає, не рахуючи того, що за кожною людиною з абсолютним імунітетом полює ціла армія вчених

Джерело:  https://interesnosti.com/2051491171885910324/10-shokiruyuschih-supersposobnostej-u-lyudej/


****************************************************************************

ЯКІ ЗВИЧКИ ФОРМУЄ ПРАВИЛЬНЕ ЧИТАННЯ?

 Книгу часто недооцінюють як важливу технологію світу. Адже читання не лише  допомагає відволіктись від буденності, поринути в чарівний світ пригод, історій, але якщо навчитись правильно оцінювати, вибирати та купувати літературу, воно допоможе виробити безцінні звички, збагатити свій досвід, пізнати мудрість тисячі людей. Читаючи, ви нібито проводите час із розумною людиною в медитативному стані.

1. Ви порозумнішаєте без усіляких чарівних пігулок

Книги — найкраща заміна ноотропам — лікам, що стимулюють розумову діяльність, покращують пам’ять і підвищують здатність до навчання. Якщо ноотропи з часом перестають мати хоча б якийсь ефект, читання постійно покращуватиме ваш розум. Окрім цього, побічні ефекти читання давним-давно відомі, чого не скажеш про пігулки.

2. Ви постійно оновлюватимете власні знання

Письменники передають свою мудрість майже без домішку власних его. Читаючи протягом достатнього проміжку часу, ви відчуєте, немов розум модернізувався. Після такого оновлення проявити себе у розмові, формулювати власні думки в письмовому вигляді буде значно простіше.

3. Ви навчитеся бути наодинці

Читаючи книги, роблячи паузи для роздумів і постійно покращуючи себе, ми здатні розвинути звичку спокійно сидіти в кімнаті наодинці. Так можна побороти одну з найголовніших проблем людства, про яку говорив французький математик Блез Паскаль: “Усе нещастя людей від того, що вони не здатні спокійно сидіти у своїй кімнаті”.

4. Ви звикнете безпосередньо переймати досвід

Жага до мудрості — єдине бажання, яке можна легко задовільнити без ризику надто захопившись. Прочитавши достатньо, ми заряджаємося хорошими ідеями і хоробрістю, тому стаємо готові досліджувати світ, отримуємо безпосередній досвід у реальному світі.

5. Ви навчитеся концентруватись

Що більше ми читаємо й проводимо часу разом із книгами, то більше фокусуємось на практикуванні концентрації уваги і медитації. Завдяки читанню ми стаємо спокійнішими та більш терплячими, вчимося зосереджуватися на одній-єдиній речі протягом довгого періоду часу.

6. Ви зрозумієте переваги стратегічної ізоляції

Читання — одна з найновіших і прийнятних для суспільства причин побути наодинці. Якщо хочете, щоб оточення вас поважало, немає кращого варіанту стратегічної ізоляції, аніж книги. Вони рятують від натовпу.

7. Ви звикнете говорити правду

Є багато людей, які ненавидять думати. Коли вони чують щось розумне, реагують немов звірі. Багато хто терпіти не може, коли інші намагаються докопатися до правди і зрозуміти, як влаштований наш світ. Більшість творчих людей знають і переконані, що єдиний спосіб донести істину — зробити це у книзі чи притчі. Упродовж усієї історії ті, хто змушували інших мислити, зазвичай були цапами-відбувайлами чи навіть втіленням пекла. Книги дають можливість усе це пережити і, незважаючи ні на що, поширювати власні ідеї.

Джерело: http://vsviti.com.ua/interesting/books/78665

 **********************************************************************************


ЯК ПОДОЛАТИ ОСІННЮ ХАНДРУ?

Чим ближче до зими, чим більш стає на вулиці холодніше, тим більше хочеться сховатись вдома і впасти у сплячку до весни. Але краще позбутися такого стану і налаштуватись на осінь.

1. Не зачиняйтесь вдома

Якщо ви закриєтесь вдома і не будете нікуди виходити, то навпаки відчуєте настання холодної пори навіть сильніше. Не припиняйте свого звичного ритму життя: гуляйте на вулиці з друзями, знаходьте час бувати на свіжому повітрі.

2. Будуйте плани

Часу властиво невпинно йти вперед, тож встигайте за ним! Ставте собі цілі на осінь, плануйте, як її проведете і тоді не буде часу сумувати з приводу її настання. Адже ви будете розуміти, що попереду чекає ще багато цікавого.

3. Згадайте про те, що вам подобається в початку осені

У кожної пори року є такі речі, що насправді подобаються. Так і в осені: стильні пальто і шарфи, можливість комфортно насолоджуватись гарячими напоями, яскраві пейзажі пожовклого листя. Нагадайте собі про ті, речі, які робити приємно і спробуйте змінити своє ставлення до неї.

Перегляньте атмосферні осінні фільми. Вони надихнуть вас на такий же романтичний та врівноважений настрій, як у головних героїв та відволічуть від негативу.

Приготуйте щось осіннє. Запечені яблука, гарбузовий суп-пюре, випічка з горіхами чи запечені грибочки — здатні підняти настрій у будь яку погоду.

Облаштуйте свій затишок. Дістаньте теплішу ковдру, в’язані шкарпетки та, покладіть біля ліжка цікаві книжки. Якщо вже зустрічати осінь із розкритими обіймами, то робити це треба якомога комфортніше.

4. Перегляньте свій режим харчування та сну

Потурбуйтесь про те, щоб із настанням осені у вашому раціоні було достатньо вітамінів, аби не захворіти. Додайте до свого звичного сну ще одну годинку — це необхідність. Адже вашому організму потрібно буде більше часу на відновлення сил. Лягайте спати на одну годину раніше і позбудетесь одного із головних симптомів хандри — постійної втоми.

5. Позбудьтесь від зайвого

Зробити вдома прибирання, викинути зайві речі та розібратись із невирішеними справами — це хороший спосіб взяти себе в руки і не байдикувати, сумно поглядаючи у вікно.

6. Провадьте нові звички

Викидати потрібно не тільки старі речі, але й старі звички. А замінити їх можна корисними: робити гранку зарядку, спробувати бути завжди ввічливим і добрим до оточення, приділяти регулярно час улюбленій справі.

7. Оновіть «плейлист» та гардероб

Підготуйте осінній гардероб та оновіть музику у плеєрі для гарного настрою. Ваш настрій частково залежатиме від того, як ви сприймаєте своє зображення в дзеркалі. А музика здатна впливати на внутрішній стан навіть більше інших показників разом взятих. Тож потурбуйтесь про те, щоб вона була спокійною і приємною та не вганяла вас у тугу.

8. Складіть список

Щоб тримати себе у формі - складіть список справ та цілей на найближче майбутнє. Наприклад записати все, що ви хочете встигнути зробити до кінця року: впровадити нову корисну звичку, прочитати 2 книги, відвідати щонайменше 15 тренувань, спробувати щось нове для себе тощо. Цілі можуть бути у кожного різні, але якщо скласти список і контролювати поступове виконання, то ваші шанси виконати все заплановане значно зростуть.

Пам’ятайте, що не погода за вікном впливає на ваш настрій. Ви можете самі його створити. Достатньо зібрати всі сили і зробити перші кроки до дій.

Джерело: http://vsviti.com.ua/interesting/ideji/89377


****************************************************************************


14 ФУНКЦІЙ НАШОГО ТІЛА, ЯКІ МИ НЕ МОЖЕМО КОНТРОЛЮВАТИ

Наше тіло справді є країною чудес.

Видання Reader`s Digest розповідає про дивні, а іноді навіть огидні, речі, які ми не можемо зупинити.

1. Ваші м’язи постійно розриваються

Постійне розривання м’язової тканини може бути причиною, чому ви відчуваєте трохи болю після тренування.

Але також це ключ до розвитку більшої сили м’язів. Під час відпочинку тіло працює, щоб відновити і відбудувати ці порвані волокна. Воно “сплавляє” м’язові волокна разом, формуючи міофібрили, або нові м’язові білкові нитки, які ростуть у кількості і товщині, створюючи силу м’язів.

Але ви повинні слухати своє тіло, і не перевантажувати його надміру, щоб не було травм.

2. Випадає волосся

Якщо у вас довге волосся, ви можете переживати, чому так багато волосся залишається після душу чи сушіння волосся.

За даними Американської академії дерматології, надмірне випадання волосся, яке може тимчасово траплятися через фізичний чи емоційний стрес, різниться з втратою волосся, коли воно просто перестає рости. Але можливо втратити волосся через певні медичні стани чи прийом певних ліків.

3. Нігті невблаганно ростуть

Дослідження припускає, що чим частіше ви чіпаєте нігті, тим швидше вони ростуть. А ще що вони ростуть швидше на вашій домінантній руці (якою ви більше користуєтеся). Пальці на руках ростуть на 2,5 мм щомісяця, і за 3-6 місяців може виростити повністю новий ніготь.

Цікаво, що нігті на руках ростуть швидше впродовж дня влітку, тому деякі дослідники вірять, що швидкість росту нігтів пов’язана з кращою циркуляцією крові.

4. Ви виробляєте більше літра газу щодня

Пукання – це нормальна функція тіла.

«У кожного є гази, і більшість людей випускають гази від 13 до 21 разу в день», – пояснює доктор Содл. За даними Johns Hopkins Medicine, більшість людей виробляють від 0,5 л до 2 л газу щодня. Воно ж має кудись виходити!

«Газ у вашому шлунку, вивільнений через відрижку,  насамперед спричинені ковтанням повітря, коли ми їмо чи п’ємо», – додає Кодл.

Газ формується у  товстій кишці, де бактерії ферментують неперетравлену їжу з тонкого кишечника. Бактерії споживають трохи газу, але решта виходять пуканням.

Деякі продукти можуть виробляти більше газу, ніж інші. Медичні стани також можуть викликати підвищену відрижку. Більшість газу без запаху, але гази від пукання можуть містити сірку, що дає неприємний запах.

5. Ваша «гусяча шкіра» думає, що корисна вам

«Гусяча шкіра» з’являється мимоволі, коли маленькі м’язи стискаються у нижній частині кожного волосяного фолікула, щоб волосинки стали дибки – у тварин це може бути формою ізоляції», – каже Кодл. – Вона може з’явитися через холодне повітря чи коли ми відчуваємо сильні емоції: шок, страх, тривогу, навіть натхнення». За даними клініки Cleveland, такі ситуації спричиняють реакцію «біжи або бийся» у тварин, тому вони відрощують волосся, щоб створити сильніше враження і налякати ворога.

6. Ви не можете припинити позіхати

«Позіхання – натуральний рефлекс тіла, який дозволяє вдихнути більше кисню», – вважає сімейний лікар Мевіш Аван Хан.

Коли ми розтягуємо рот, це може бути способом нас пробудити. Іншу теорію підтримує дослідження, яке вказує, що позіхання впливає на терморегуляцію мозку, і допомагає його охолодити.

Щоб припинити позіхання, інше дослідження радить спробувати дихати носом.

7. Слюна постійно тече в рот

Слюна надзвичайно важлива для загального здоров’я та травлення.

Слюна зволожує їжу, щоб її легше було ковтати, допомагає смаку і покращує гігієну рота, запобігаючи інфекції рота та розпаду зубів.

Здебільшого слюна складається з води, але має також інші хімічні речовини ферменти. Слинні залози виробляють від 1 до 2 літрів слини щодня. Сухість у роті ж може вести до поганого подиху та бактеріальної інфекції.

8. Шкірне сало на всьому обличчі

Наші сальні залози виробляють шкірне сало, щоб змащувати і робити шкіру водонепроникною, доставляючи важливі поживні речовини і захищаючи шкіру від забруднювачів довкілля. Природний бар’єр нашої шкіри критично важливий для її здоров’я. Тому користуйтесь миючими засобами зі збалансованим рівнем pH.

Якщо ми «зчистимо» захисний бар’єр шкіри, надто будем митися, це може призвести до проблем зі шкірою та її здоров’ям.

9. Ви «лишаєте» свою шкіру всюди

«Впродовж дня ми «скидаємо» майже мільйон мертвих клітин шкіри, приблизно 30-40 тисяч щогодини кожного дня», – каже доктор Бов.

Наш крайній шар шкіри складається з 15-20 шарів мертвих клітин шкіри, які відпадають. Цей органічний матеріал є основним джерелом побутового пилу.

Одне дослідження показало, що мертві клітини шкіри можуть мати позитивний вплив на довкілля. Тому шкіру слід обережно очищувати, щоб мертві клітини не закупорювали пори.

10. Бактерії в тілі

Ваше тіло – осередок активності усіх видів мікроскопічних створінь.

Через їхню величезну кількість, ці дружні мікроби можуть попереджувати вторгнення шкірних інфекцій.

11. У вас дуже дивні думки

Дослідження показує, що більше 93% людей мають хоча б одну «нав’язливу думку» за останні три місяці.

Нав’язливі думки – це небажані думки чи картинки, які ніби застрибують у ваш розум проти ваших бажань. Часто вони фокусуються на тому, що було б для нас неприйнятним або чого ми найбільше боїмося. Саме тому людину зазвичай засмучують такі думки.

Проблема не в самому існуванні таких міркувань, а в тому, що ми намагаємось про це не думати, а наш мозок починає моніторити, чи ми думаємо про це, чи ні. Тому такі думки залазять в голову частіше. Тому, коли небажана думка застрибне в свідомість наступного разу, найкраще, що ми можемо зробити – визнати, що це таке, не приймати серйозно, і хай сама мине.

Якщо не можете і це продовжується, можливо, слід звернутися до психолога.

12. Сни

Вчені досі не можуть пояснити мету дивних сновидінь, але теорії говорять і про фільтрацію інформацію, і про покращення навчання та пам’яті.

Експерт зі сну Річард Шейн вважає, що «Сни – це розширений стан свідомості, поза лімітами звичайного лінійного мислення. Тому вони можуть допомагати послабити тиск і контроль над думками, емоціями, і тілом. Це джерело омолодження і краща якість відпочинку через сон».

13. Ваше тіло раптово пересмикується

Знаєте це відчуття: ви засинаєте, і раптово все тіло пересмикується?

Цей «гіпнотичний ривок» або «початок сну» може навіть супроводжуватися почуттям падіння. За даними Національної асоціації сну, близько 70% людей іноді його мають.

Хвилюватись не треба, хоча вчені досі точно не знають, чому це відбувається. Ці ривки, ймовірно, спричинені природним регулюванням тіла, які можуть бути неправильно витлумачені мозком як причину для занепокоєння.

«Ми часто тримаємо м’язи в напрузі впродовж дня. Коли починаємо розслаблятися перед сном, іноді ця напруга вивільняється як пересмикування», – каже доктор Шейн.

14. Ви постійно ковтаєте  свої соплі

Навіть якщо ви ковтаєте слиз несвідомо, він завжди сповзає по горлі.

Слиз насправді має вирішальне значення для того, щоб підтримувати наше тіло здоровим, бо допомагає захистити дуже важливі проходити в тілі на кшталт носа, горла, легень та шлунково-кишкового тракту. Це допомагає зберігати ці проходи добре зволоженими та попереджує вхід небажаних організмів. Люди виробляють близько літра слизу щодня.

Джерело: http://vsviti.com.ua/interesting/health/85668


****************************************************************************



ЯК ПРОТИСТОЯТИ ЗОВНІШНІМ МАНІПУЛЯЦІЯМ

Часто зовнішня маніпуляція впливає на нашу життєву енергію для реалізації всіх своїх планів, яку ми даремно витрачаємо на метушню і байдужих людей.

Кілька правил допоможуть знайти гармонію між внутрішнім станом і зовнішнім впливом і, таким чином, досягнути поставленої мети.

 Не беріть на себе занадто багато.

Відповідаючи на прохання оточуючих щось заради них зробити, важливо пам’ятати про те, що результатом нашої діяльності повинна бути хоча б подяка, або почуття власної гідності. Енергія – це завжди нагорода нам за щось. Який сенс робити що-небудь, що не приносить жодної користі тобі самому? Якщо інші постійно скидають на нас свої турботи, ми ніколи не отримаємо від їх виконання належного задоволення і, відповідно, наснаги на нову роботу.

Стримуйте обіцянки.

Роздаючи обіцянки направо і наліво, ми не стаємо вільнішими і багатшими. А не виконуючи ці обіцянки, ми псуємо свою репутацію не тільки в чиїхось очах, але й у своїх власних. Та й тут справа навіть не в репутації, а в обмані. І обманюємо ми в першу чергу самих себе.

Намагайтеся не давати зайвих порад.

Часто ми, керуючись благими намірами, намагаємося вплинути на вибір інших людей, на їхнє мислення і дії. Як і слід було очікувати, найчастіше у відповідь ми не отримуємо ніякої подяки, а навіть навпаки – засудження. Неможливо навчитися на чужих помилках, кожен проходить свій власний шлях.

У проханні не відмовляйте.

Коли нас про щось просять, ми завжди чекаємо подяки за виконання якоїсь послуги. Ця подяка допомагає відчути власну цінність і служить для нас внутрішнім джерелом енергії і самоповаги.

Живіть сьогоденням.

Енергію, даровану нам сьогодні, потрібно направити на день сьогоднішній. Найкраще, що ми можемо зробити для нашого минулого і для нашого майбутнього, завжди можна зробити тільки тут і зараз.

Не звикайте занадто сильно.

Очевидно, що, коли ми надто концентруємося на чомусь одному, ми гальмуємо свій розвиток. Якщо ми тупцюємо на одному місці, то не отримуємо нової енергії. Це один з найважчих законів. Тому, що людині властиво застигати в зоні комфорту.

Мета повинна служити маяком.

Мета – це не те, на чому ви зупиняєтесь, мета – це напрямок діяльності. Якщо ви будете бачити в цілях якийсь кінцевий пункт призначення, то при їх досягненні можете відчути спустошеність. Найкращі цілі – цілі нескінченні, наприклад, мета саморозвитку.

Не будьте настирливими.

Говоріть тоді, коли вас готові слухати. Не нав’язуйте себе людям. В іншому випадку ви завжди отримаєте для себе нульовий позитивний результат, а також даремно розтратите енергію.

У природи немає поганої погоди.

Якщо ми навчимося бачити в невдалих спробах лише перевірений невідповідний варіант; а не останній можливий, а в складних обставинах – середовище для особистого розвитку, то ми перестанемо даремно розтрачати енергію на оплакувати свої невдачі і будемо рухатися вперед.

Не осуджуйте.

Звичка засуджувати – ознака власної заниженої самооцінки. Крім того, критикуючи інших, ми викликаємо у них негативну зворотну реакцію.

Не передавайте інформацію, не зробивши її своїм досвідом або умінням.

Не варто радити іншим те, чого не випробував на собі. Якщо ваше слово завжди буде підкріплене вашим досвідом, люди це будуть цінувати.

Будьте обережними, коли розкриваєте іншим свої цілі і задуми. Їх часом безглузді зауваження, або приземлений розум можуть обрізати крила вашим прагненням, і цілі втратять колишню значимість.

Не привласнюйте чужого.

Проявляйте повагу до чужої власності, інтелектуальної і фізичної. В іншому випадку готуйтеся до витрати енергії на виправдання.

Джерело: http://vsviti.com.ua/interesting/society/28789

 

****************************************************************************

3 ФРАЗИ, ЯКІ ВАРТО ГОВОРИТИ ЗАМІСТЬ «НЕ ХВИЛЮЙСЯ»

Іноді, щоб заспокоїти схвильовану людину, недостатньо просто порадити їй не хвилюватися через проблему. Така фраза може тільки погіршити становище та неабияк роздратувати того, хто зараз в біді.

В такі моменти зі словами слід бути особливо обережними, а головне – підтримати людину і дати змогу їй виразити свої почуття.

1. «Чим я можу тобі допомогти?»

Реальна допомога набагато краща, ніж будь-які заспокійливі слова. Якщо людина потрапила в скрутне становище, постарайтеся допомогти їй в міру своїх можливостей.

Так, може трапитися і так, що ви нічого не зможете зробити. Але людина побачить, що ви дійсно готові підставити своє плече і прийти на допомогу. Тим самим ви покажете, що на вас можна покластися і в майбутньому.

Навіть якщо ви не можете допомогти людині, вона буде відчувати себе спокійніше, усвідомлюючи, що її хтось підтримує і вона не сам на сам зі своєю бідою.

2. «Я розумію, що ти зараз відчуваєш»

Коли трапляється щось неприємне, ми схильні думати, що таке могло статися тільки з нами. Але насправді це не так.

Якщо ви були в схожій ситуації, розкажіть людині про свій досвід. Вона довіриться вам і відчує себе набагато краще. Поділіться порадами, як вам вдалося пройти через подібне. Нехай людина на вашому прикладі побачить, що ця проблема насправді має вирішення.

3. «Як це справді жахливо»

Незважаючи на всі ваші зусилля і бажання, ви не в змозі допомогти кожному. Але ви можете просто дозволити людині вилити вам душу. Коли поруч є хтось, хто може в потрібний момент просто вислухати і поспівчувати, – це вже добре.

Ви не можете допомогти ні дією, ні порадою? Тоді просто визнайте проблему людини і дайте їй змогу виговоритися.

Таким чином ви дасте людині зрозуміти, що перед вами можна відкрито висловити емоції і поділитися своїми переживаннями.

 Джерело: http://vsviti.com.ua/interesting/society/103227


***********************************************************************

6 ПОПУЛЯРНИХ ПСИХОЛОГІЧНИХ ЕКСПЕРИМЕНТІВ ЗА УЧАСТЮ ДІТЕЙ

 1. Зефірний тест

Один з найвідоміших психологічних тестів за участю дітей, який в 60-і роки провів канд. псих. наук Уолтер Мішель.  В експерименті взяли участь кілька вихованців Стенфордського дитячого садка - від 4 до 6 років.

Ведучий експерименту заводив кожну дитину в порожню кімнату, садив за стіл і ставив перед нею тарілку з одного зефіркой.  Головна умова тесту - стриматися і не з'їсти ласощі, поки ведучого не буде в кімнаті. Хто виконає умову «договору», той отримає другу зефірку. Хто не витримає і з'їсть солодкість завчасно, не отримає нічого (ну, крім уже з'їденої зефірки). Після цього ведучий виходив з кімнати на 20 хв.

Практично всі малюки в першу хвилину намагалися стримати свої пориви (крім однієї учасниці, яка майже цілком з'їла зефірку ще під час озвучування умов): хтось відвертався від солодощів, хтось крутив її в руках, нюхав, облизував, а хтось  відколупував маленькі шматочки і під'їдала. Були ті, хто через час піддавався спокусі, але деякі дійшли до кінця і отримали свою заслужену нагороду - другу зефірку.

Мета «зефірного тесту» - перевірити здатність дітей до самоконтролю і з'ясувати, як ця здатність може впливати на їх майбутнє доросле життя. Пізніше дослідники вивчили рівень освіти і достатку вже дорослих дітей і з'ясували, що у випробовуваних, які зуміли стриматися і отримали другу зефірку, життя складалося благополучніше.

2. Карі і блакитні очі

Цей психологічний експеримент в 1970 році провела вчителька Джейн Елліотт з учнями третього класу. Для цього жінка поділила клас на групи - на карооких і блакитнооких. У перший день експерименту Еліотт сказала всім хлопцям, що група з блакитними очима краща, розумніша і має більше привілеїв ніж група карооких. Першим дозволялося грати в новому гімнастичному залі, вони могли отримувати додаткову порцію їжі на ланч і затримуватися на перерві. Вчителька хвалила блакитнооких за успіхи.  Карооким же в цей час заборонялося грати з хлопцями з іншої групи, пити з ними з одного фонтанчика з водою. Їх відсадити на задні парти і до того ж повісили на них темні комірці.

Блакитноокі стали робити помітні успіхи в навчанні, впевненіше себе почувати, але при цьому задирали і ображали карооких. Останні ж стали тихими і забитими, перестали справлятися з простими завданнями.

На наступний день Еліотт провела той же експеримент, але поміняла ролі груп.  Ситуація повторилася: тепер «привілейовані» кароокі відчули впевненість і стали ображати і принижувати блакитнооких, які в свою чергу притихли і перетворилися в пригнічених дітей.

Джейн припинила експеримент. Вона обговорила з хлопцями подію і з'ясувала, що діти засвоїли урок і стали інакше ставитися до теми расизму і дискримінації.  Зрештою хлопці просто обнялися і закінчили ворогувати.

3. Кам'яне обличчя

Дослідження провів психолог Едвард Тронік. У ньому взяли участь мами і їх маленькі діти. У першій частині експерименту дослідник попросив батьків поспілкуватися і пограти з малюками так, як вони звикли, проявляти звичні емоції.  У такі моменти діти вели себе спокійно, спокійно взаємодіяли з мамами, сміялися, посміхалися.

Потім дослідник попросив мам відвернутися від дітей на пару секунд, обернутися з «кам'яним», беземоційним обличчям і байдуже дивитися на них. Малюки зчитували це моментально. Спочатку вони просто намагалися продовжити грати, тягнули руки до мами, всіляко привертали увагу, а потім починали вередувати і голосно плакати, висловлюючи протест.

Але варто було мамам знову повернути «емоційність», діти миттєво переключалися, забували про істериках і приходили до тями.

Експеримент показав, що прихильність і прагнення до встановлення контакту з людьми - базові потреби людини з народження. Це яскраво відображає різниця реакцій малюків на радісну, емоційну маму і на її «кам'яне» обличчя. Для малюка найстрашніше виявитися кинутим.  І відчуває він це не тільки при фізичній відсутності мами, але і при її емоційної холодності і відчуженості.

4. Обидві білі.

Для експерименту були обрані чотири дитини: троє заздалегідь знають правила експерименту, а четвертий - єдиний випробуваний - не здогадується, в чому суть. Перед хлопцями виставляють дві пірамідки - одна чорного кольору, інша - білого.  Підготовлені діти попереджені: в будь-якій ситуації потрібно говорити, що обидві фігури - білі, навіть якщо це не так. Тому, коли ведуча запитує: «Якого кольору пірамідки?», - вони по черзі відповідають, що пірамідки білі. Черга доходить до четвертого учасника.  Як правило, всі випробовувані погоджувалися зі думкою більшості, і теж з упевненістю говорили, що фігурки білі, але потім зізнавалися, що відповіли так через слів інших хлопців.

Аналогічний експеримент був проведений з дорослими.  Незважаючи на досвід, освіту і інтелект, випробовувані найчастіше піддавалися думку більшості і також називали обидві пірамідки білими.

Цей класичний тест на сугестивність показав, що людина може змінювати свою власну думку або навмисно спотворювати реальну ситуацію під впливом думки більшості.  Все це здебільшого відбувається тому, що люди не хочуть відрізнятися від інших і прагнуть бути «своїми» в групі.

5. Солодка або солона каша.

Тест за змістом приблизно схожий на «пірамідки». В експерименті беруть участь чотири дитини.  Тільки на цей раз ніхто з них заздалегідь не попереджений про умови тесту, і перед ними не пірамідки, а тарілка з кашею.  Вона розділена на п'ять ділянок: чотири частини посипані цукром, п'ятий - сіллю. Дорослий пропонує кожній дитині по черзі спробувати кашу і сказати - солодка вона чи солона. Зрозуміло, що четверо учасників говорять, що каша солодка (адже їм дають спробувати з підсолоджених ділянок). Вибір в цьому випадку за останньою дитиною, якій пропонують солону частину.  Їй потрібно прийняти рішення - передати свої реальні відчуття (сказати, що він з'їв солону кашу) або піддатися думку інших.

Цей тест на сугестивність і здатність людини настояти на своєму або поміняти думку під впливом більшості через неусвідомлене бажання «бути як всі», не виділятися.

6. Лялька Бобо.

У 60-і роки психолог Альберт Бандура вирішив провести експеримент – чи копіюють діти агресивну поведінку дорослих, і якщо копіюють, то наскільки сильно.

Дослідник відібрав 72 дитини (36 хлопчиків і 36 дівчаток) від 3 до 6 років - вихованців дитячого садка при Стенфордському університеті.

Перед початком тесту експериментатор і вихователь просто підуть за малюками і подивилися, як вони взаємодіють з навколишнім світом.  Це потрібно було, щоб оцінити ступінь їх агресивності для більш точних результатів основного експерименту.  Потім дітей розділили на 8 експериментальних груп (по 6 дітей в кожній) і виділили одну контрольну з 24 дітей за віком, статтю та рівнем агресивності.

Кожного учасника заводили в одну кімнату з дорослим і садили спостерігати за тим, що відбувається.  Частина дітей з експериментальних груп спостерігала за агресивною поведінкою.  Спочатку дорослий спокійно грав з конструктором в кутку, а потім починав бити клоуна руками, молотком, штовхати його і підкидати, сідати на нього верхи.  Інша частина досліджуваних спостерігала за агресивним і не агресивною поведінкою (дорослий просто грав з конструктором) людини своєї статі, а ще одна частина - за агресивним і не агресивною поведінкою людини протилежної статі.  Контрольна група не спостерігала ні за ким, але також брала участь в експериментальній ситуації.

Після цього дітей по черзі заводили в іншу, «проміжну», кімнату.  Там дитині показували безліч красивих іграшок, але як тільки він входив у смак (приблизно через 2 хвилини), йому забороняли з ними грати.  Цей етап проводився для того, щоб пробудити в дітях агресію.  Після чого їх переводили в третю ігрову.  Там знаходився той самий клоун Бобо, іграшковий молоток, пістолет, конструктор і купа інших іграшок.

В результаті виявилося, що діти, які спостерігали за агресивними дорослими, проявляли більшу жорстокість і агресію по відношенню до Бобо, ніж інші.  А випробовувані, які стежили за неагресивним поведінкою, спокійніше всіх вели себе при взаємодії з лялькою.

Ще кілька спостережень: діти більше копіювали поведінку дорослих своєї статі, ніж протилежної, а хлопчики частіше дівчаток імітували фізичну агресію.

Експеримент довів, що діти часто копіюють моделі поведінки, які бачать у дорослих.  І прояв агресії може бути не вродженою, а набутою рисою.

Джерело: https://osvitanova.com.ua/posts/4246-6-populiarnykh-psykholohycheskykh-eksperymentov-s-uchastyem-detei


****************************************************************************


7 РЕЧЕЙ, ЯКІ, ЯКЩО ВІРИТИ НАУЦІ, ПОВИННІ ЗРОБИТИ ВАС ЩАСЛИВИМИ

 Щоб стати щасливим, далеко ходити не обов’язково.

1. Сумне кіно

Дослідження американських вчених з’ясувало, що люди, які недостатньо задоволені життя (включаючи реалізацію поставлених цілей, відносини з близькими, і всілякі звичайні для кожної людини страхи), після перегляду фільму із сумним змістом стали почуватись щасливішими

Це відбувається тому, – пояснюють учені, що людина підсвідомо порівнює свою ситуацію з жахливою трагедією, яка розгортається на екрані. І, як правило, масштаб негараздів значно зменшується.

Тому, наступного разу, коли ви зі своєю половинкою посваритесь з якої-небудь нерозв’язної проблеми, відкладіть всі справи, сядьте (разом або окремо, в залежності від того, як далеко зайшов конфлікт) і подивіться що-небудь сумне. Після сеансу, якщо вірити науці, компроміс знайти буде значно легше.

2. Червоне м’ясо.

Згідно деяких дослідженнь, червоне м’ясо небезпечне для здоров’я. Але результати ще одного дослідження цього продукту свідчить про те, що вживання червоного м’яса менше рекомендованої норми або повна відмова від нього подвоює ризик виникнення депресії.

Зауважимо, що дослідження проводилось в Австралії і вони підтвердили зв’язок емоційного стану із австралійським червоним м’ясом. Але особливості тамтешнього клімату дозволяють коровам і вівцям Австралії харчуватися свіжою травою практично цілий рік. А чим годують наших…?

3. Голова завжди повинна бути чимось зайнята

Кілька досліджень показали, що коли ви постійно напружуєте свою сіру речовину, то почуваєтесь щасливішим, ніж коли просто лежите на пляжі, попиваєте улюблений коктейль і дозволяєте думкам блукати, де їм заманеться.

Більш того. Під час одного з експериментів з’ясувалося, що учасники, які мали звичку робити кілька справ одночасно (читати, дивитися телевізор, вчити що-небудь…) відчували себе більш задоволеними своїм життям, ніж ті, хто фокусувався тільки на одній меті в кожен окремий проміжок часу (або взагалі нічого не робив). У той час як когнітивні функції і розумові здібності «багатоверстатників» страждали через розсіяння уваги, їхній емоційний стан залишався на висоті.

Під час іншого дослідження вчені попросили учасників вимовляти різні фрази дуже-дуже швидко, причому зміст цих фраз був як позитивним, так і негативним. Незалежно від того, що люди насправді говорили, вони відчували емоційний підйом просто за рахунок прискорення процесу мислення.

Це повязано з тим, що одна із основних речовин, за допомогою якої мозок тримає себе «у формі» – це дофамін, або «гормон щастя». Він щось на кшталт «ласощів», якими мозок нагороджує себе, коли робить щось корисне. Чим більше завдань ви даєте своїй сірій речовині, тим більше дофаміну отримає ваш організм. І тут або ви використовуєте його для своєї користі, або самі потрапляєте до нього в рабство. Саме так з’являються трудоголіки.

4. Конфлікти

Наука стверджує, що різного роду боротьба приносить нам в точності стільки ж задоволення, скільки й секс.

Вчені припускають, що агресивна поведінка запускає процес вивільнення дофамину, який, як зазначено вище, для організму все одно, що морквина, яка бовтається перед носом ослика.

Кожен, хто пройшов через складні взаємини або виріс у родині з постійними батьківськими скандалами, зрозуміє, про що йдеться. Незважаючи на факт, що в цій війні за визначенням не може бути переможця, крик може тривати всю ніч, і люди заходять у взаємних звинуваченнях все далі й далі. Єдиний спосіб це припинити – розтягнути ворогуючі сторони в різні боки і дати їм охолонути. Під «охолонути» мається на увазі перекрити цей дофаміновий потік, який і є те «масло», яке підливается у «вогонь» скандалу.

5. Поїздки в метро

Любителів їздити в метро знайдеться небагато. Проте, дослідники зі Швеції виявили, що всупереч будь-якій логіці поїздка в метро здатна зробити людину щасливішою.

Вчені попросили людей, які зазвичай добираються до місця роботи на власному автомобілі, протягом місяця користуватися виключно підземним транспортом. Перед початком експерименту учасники відповіли на безліч питань, що стосуються їхнього життя, добробуту і т.п. думають про перспективу їздити в метро з жахом.

Поки тривав експеримент, ставлення учасників до поїздок в метро, загальний настрій, повільно, але неухильно змінювалися на краще. А до кінця місяця всі вони почали оцінювати своє життя в цілому значно позитивніше, ніж до експерименту.

Вчені пояснили це так: ми схильні надавати надмірне значення негативним аспектам речей, і часто не беремо до уваги їхні позитивні сторони. Учасникам, які давно не користувалися послугами громадського транспорту, метро уявлялося ворожим смердючим кошмаром, де безупинно бродять жахливі маніяки. А поїздивши в метро, вони оцінили його переваги – можна зануритися у власні думки, почуття або навіть подрімати. За кермом, та ще в час пік не сильно розслабишся – це зайва година проведена у напрузі, а то і в роздратуванні. Отже, пересідаючи час від часу на громадський транспорт, ви дійсно зможете отримати від життя більше задоволення.

6. Рутина

Дослідження, в якому взяли участь більше 30 000 чоловік із 34 країн, показало, що чим більше домашньої роботи бере на себе чоловік, тим щасливішим стає. З’ясувалося, що чоловіки можуть бути набагато корисніші в домашньому господарстві, ніж вважалося досі.

Більш того, коли вони бачать, як їхні дружини тягнуть всю домашню роботу виключно на себе, вони почуваються винними. Тому, коли вони знаходять в собі сили встати з дивана і взяти до рук пилосос, то моментально виростають у власних очах і, відповідно, стають щасливішими.

7. Memento Mori

Смерть – це те, про що багато хто воліє не говорити взагалі. Але в ході ряду експериментів, виявилось, що люди, які думають про смерть, вміють радіти життю значно краще, та й спілкуватися з ними приємніше, схильні дбайливіше ставитися до навколишнього середовища, стають терпиміші по відношенню один до одного.

Отже, як би дивно це не звучало, для того, щоб почуватися щасливим, необхідно час від часу згадувати про те, що колись нас не стане.

 Джерело: http://vsviti.com.ua/interesting/ideji/105826


*****************************************************************

ЦИФРОВЕ ПОКОЛІННЯ ТА ЇХНІ СУПЕРМОЖЛИВОСТІ

 Digital покоління або іншими словами цифрове – це те покоління, яке виросло у світі комп’ютерів, смартфонів та відеоігор. Воно набагато краще орієнтується у всесвітній павутині, швидше відправляє електронні листи та легше сприймає та запам’ятовує великий потік інформації, ніж їхні батьки. Це те покоління, яке краще працює з графікою, а гіпертекст їм звичніший ніж звичайний. Воно навчається онлайн, вивчає одразу декілька мов, спостерігає за сузір’ями та планетами, використовує 3D виміри та потрапляє в інші, доволі реалістичні, світи. Сучасне покоління має такі можливості для всебічного та гармонійного розвитку, про які років 10 тому люди лише мріяли. До цих можливостей також можна віднести новий формат сьогоднішніх книг, які доповнені віртуальною реальністю, аудіосупроводом та ін.

«Вімпі Стів. В’язень Майнкрафта» та «Геміш і спинятелі світу» (вид-во «Ранок»). Діти не зможуть залишитися байдужими до них, адже головні герої книжок належать до digital покоління і мають певні суперздібності. Які ж саме?

Історія хлопчика з 4-Е класу Геміша Еллербі починається з уроку, на якому раптом все і всі завмерли. Вчитель, в якого з рота летіли малесенькі краплі слини; учні: шкільний забіяка, Гренвіль Жовч, який в носі шукав корисні копалини, розумниця Астрід Каррутерс, яка в руках тримала парасольку та ладна була її відкрити, щоб врятуватися від дощу вчителя Довгобазіки. Всі заклякли, навіть кішка, яка переплигувала з одного паркану на інший, повисла у повітрі, немов кулька. Така пауза у житті Геміша трапилася вже не вперше, але цього разу він злякався не на жарт. Як довго вона буде тривати та чи закінчиться взагалі? Як виникають ці загадкові паузи? Як впливають на життя? Головному герою потрібно навчитися правильно використовувати свої суперможливості. А разом із ним і діти вчитимуться раціонально використовувати свій час, цінувати його, ніколи не здаватися, вірити у свої суперсили та боротися зі своїми страхами.

Книгу створили любителі гри Майнкрафт: тато з сином та його другом. Незвичайно те, що в неї потрапляє звичайний 5-класник, Вімпі Стів. Яким чином? Напередодні, до Стіва підійшов його однокласник, який вирішив похизуватися, що він вдало проходить рівень за рівнем у грі Майнкрафт. Вімпі недолюблював Дірка, тому згарячу сказав, що вже пройшов всі рівні та тут немає нічого особливого. Тоді Дірк Молсід запропонував Стіву парі – зіграти разом. Відступати назад вже було пізно. Вімпі погодився. Але є чимала проблема: він ніколи не грав у неї. Ось настав той час – хлопець сідає перед комп’ютером, включає гру та раптово потрапляє по ту сторону екрану. Дивлячись на себе, Стів бачить лише блоки, з яких зроблено все навкруги: стіл, будинок, бібліотекарка, монстри, зомбі та навіть худорлявий дракон. Що робити? Як вижити? Як повернутися назад в реальне життя та не втратити розум та розсудливість у віртуальному світі? Адже в грі у нього неймовірні суперздібності. Чи захоче Вімпі мати їх у справжньому вимірі? З героєм діти хвилюватимуться, вчитимуться розв’язувати проблеми, розвиватимуть просторове мислення та віру у свої можливості.

Соціальні мережі, відеоігри, всесвітня павутина інформації, відеоогляди, блоги, онлайн курси – це все частина життя digital покоління. Вони прагнуть навчатися разом з іншими, обмінюватися досвідом, втілювати спільні проєкти, рости та зростати. Вони не знають світу без інтернету, але не забувають читати книги – справжні, паперові, із книжковим незабутнім ароматом. І це робить діджитал покоління найвпливовішим за останні півстоліття

Джерело: http://vsviti.com.ua/interesting/books/105821



***********************************************************************************

СТРАХИ ВІДОМИХ ЛЮДЕЙ

У кожного свої фобії та страхи. Перед страхом всі рівні. Відомі і знамениті особистості – не виняток.

Гіппофобія Наполеона

Наполеон Бонапарт жахався білих коней. Існують картини, на яких Наполеон зображений верхи на білому коні, але це всього лише вигадки живописців. У Бонапарта в стайні була заборона на білих коней.

Петро I і агорафобія

Російський імператор ненавидів вільний простір. Будиночок і літній палац у Петербурзі були сконструйовані так, що простір візуально звужувався. Низькі стелі і маленькі кімнати. Люди вважали, що це прояв скромності самодержця. Але насправді Петро I не міг відчувати себе розкуто і вільно в просторих хоромах. Ще однією його фобією був страх комах.

Сталін і аерофобія

Сталін дуже боявся бути отруєним. Мав страх літаків. За весь час війни він так жодного разу не побував на передовій через свою фобію. А на відому Потсдамську конференцію він їхав на поїзді. Історії також відомо, що генералісимус засинав тільки в умовах повного самовиснаження, що може свідчити про гіпнофобію (страх засинання).

Микола Гоголь і тафофобія

Відомий письменник боявся, що його поховають живцем. Він постійно залишав доручення, не ховати до того, поки тіло не почне розкладатися. Він навіть спав сидячи. Шопен і Андерсен також страждали на тафофобію. Великий казкар навіть залишав записки, що він ще живий, коли лягав спати.

Гінофобія Врубеля

Він любив дам і водночас відчував страх перед ними. Фобія виникла на тлі невдалого кохання, після чого він навіть намагався зашкодити собі (розрізав груди). Він не міг навіть заговорити з жінкою, до якої відчував симпатію. Тому часто користувався послугами жінок легкої поведінки. Від однієї з них він заразився сифілісом, згодом втратив зір і заробив порушення нервової системи.

Інсектофобія Сальвадора Далі

Сальвадор Далі страждав від боязні коників. Страх був настільки великий, що якщо коник потрапив би йому на тіло, він, швидше за все, вбив би себе. Боязнь комах – поширена фобія. На неї страждають актори Бред Піт, Том Круз і Скарлетт Йохансон.

Нозофобія Володимира Маяковського

Він ніколи не чіпав дверні ручки і завжди був у рукавичках, оскільки боявся бути зараженим. З собою в дорогу він завжди брав мильницю, йод і чисті хустки. Так само себе поводив Майкл Джексон і Адольф Гітлер. Останній так боявся підчепити інфекцію, що кілька разів в день приймав душ і уникав людей з нежиттю. 

 Джерело: http://vsviti.com.ua/interesting/66564



***********************************************************************************


20 ПОРАД ПСИХОЛОГА ДЕЙЛА КАРНЕГІ
«ВИРАЗ, ЯКИЙ ВИ НОСИТЕ НА СВОЄМУ ОБЛИЧЧІ, КУДИ ВАЖЛИВІШЕ ОДЯГУ, ЯКИЙ ВИ ОДЯГАЄТЕ НА СЕБЕ»

Письменник, психолог і педагог Дейл Карнегі мислив і жив за принципом «у світі немає поганих людей». Є лише неприємні обставини, які можна легко змінити, лише змінивши відношення до них. Тому не варто через них псувати життя і настрій оточенню.
Він також розробив власну концепцію безконфліктного і успішного спілкування. У його теорії було багато прихильників і багато супротивників – словом, байдужих не залишалося. А до його порад дійсно варто прислухатися:
♦ Кожна людина хоча б п’ять хвилин в день буває дурнем. Справжня мудрість полягає в тому, щоб не перевищувати цей часовий ліміт.
♦ Якщо доля підносить тобі лимон, зроби з нього лимонад.
♦ Вмійте стати на позицію іншої людини і зрозуміти, що потрібно її, а не вам. З тим, хто зуміє це зробити, буде весь світ.
♦ Будьте зайняті. Це найдешевші ліки на землі — і одні з найбільш ефективних.
♦ Якщо захочеться переробляти людей — почни з себе. Це і корисніше, і безпечніше.
♦ Уяви найгірші наслідки, які може спричинити твій вчинок, заздалегідь змирися з ними і дій!
♦ Посмішка нічого не коштує, але дорого цінується…
♦ Багато кличуть лікаря, коли їм потрібна тільки аудиторія.
♦ Люди не цікавляться ні мною, ні вами. Вранці, опівдні і після обіду вони зайняті тільки собою.
♦ Коли людина починає війну з самим собою, вона вже чогось варта.
♦ Безумовно, ваш чоловік має свої недоліки! Якщо б він був святим, він би ніколи не одружився на вас.
♦ Пам’ятайте, що ім’я людини самий солодкий і важливий для неї звук будь-якою мовою.
♦ Таємниця наших нещасть у тому, що у нас занадто багато дозвілля для того, щоб міркувати про те, щасливі ми чи ні.
♦ Для мудрої людини щодня починається нове життя.
♦ Немає завтра. День спасіння людини — сьогодні.
♦ Не бійтеся ворогів, які нападають на вас, бійтеся друзів, які вам лестять.
♦ Страх не існує ніде, крім як у вашому розумі.
♦ Сильне бажання чогось навчитися — це вже 50% успіху.
♦ Поводься так, ніби ти вже щасливий, і ти дійсно станеш щасливішим.
♦ У цьому світі є тільки один спосіб заслужити любов — перестати вимагати її і почати дарувати любов, не сподіваючись на подяку.





*********************************************************************************


10 БЕЗКОШТОВНИХ ПОРАД, ЗА ЯКІ ЛЮДИ ПЛАТЯТЬ ПСИХОЛОГАМ ВЕЛИКІ ГРОШІ

Найвищий рівень зарплати психологів встановлено у Швейцарії  – там їх середній заробіток складає $ 88,304. При цьому рекомендації, які, швидше за все, ви почуєте від цих високооплачуваних фахівців, нічим не відрізняються від порад у будь-якій країні світу. І якщо запитати людей, що виходять з кабінету психолога, що їм порадили, найчастіше ви почуєте одну із цих 10 відповідей. І це не тому, що у них немає інших варіантів, а тому, що ці відповіді підходять більшості людей. 
 Ми із задоволенням поділимося з вами найпопулярнішими порадами психологів. І хоча вони працюють для основної маси клієнтів, є ситуації, в яких необхідний індивідуальний підхід на особистій консультації.
1. Більшість проблем – з дитинства. Подивіться на своїх батьків
Яка у них модель поведінки? Які у них мотиви? Існує колосальна кількість теорій, які дають відповідь на питання, чому у вашої проблеми ноги ростуть з дитинства. Пояснивши для себе, чому мама або тато так поводились, ви зможете їх зрозуміти і пробачити, а це величезний крок до прийняття себе таким, яким ви є.
2. Решта проблем – з голови
Внутрішні діалоги на тему «треба було йому так відповісти» або «він так вчинив, бо…» не мають ніякої користі. Ми не можемо пояснити вчинки інших людей: вони росли в інших умовах, у них зовсім відмінний від нашого досвід. Тому додумування мотивів вчинків – це створення саму собі проблем.
3. Більше говоріть про свої почуття, менше оцінюйте людей навколо
·                 «Я дуже страждаю від того, як ти зі мною вчинив».
·                «Як я вчинив?»
І як тут втриматися від оцінки ситуації? А варто. Говорячи людині, в чому вона не права, ви її звинувачуєте, і вона змушена оборонятися. А говорячи про свої почуття, ви даєте людині шанс виправити ситуацію, зберігаючи гідність, або можливість пояснити свою позицію.
4. Більше думайте про себе, менше думайте про оцінки людей навколо
Порівнювати себе з іншими – пропаща справа. Знову ж, у кожного свій багаж знань і матеріальних благ, свій тип фігури і психотип, свої бажання і досягнення. Підглянути у інших ідею – це конструктивно, так ми формуємо свої бажання. Але копіювати чиєсь життя – деструктивно, треба жити своїм.
5. Покиньте зону комфорту
Порада працює для всіх сфер життя. Хочете знайти чоловіка – ходіть на побачення, змінити роботу – ходіть на співбесіди, знайти своє призначення – пробуйте все, що цікаво… Що б не захотіла змінити людина, їй доведеться вийти із зони комфорту.
6. Визначте границі і не дозволяйте їх порушувати
Найчастіше клієнти психологів шукають рішення в сфері взаємодії з іншими людьми: свекрухою, яка нищить, начальником-тираном, дітьми-підлітками… І порада виставити межі і не дозволяти їх нікому переступати – це 50% вирішення всіх проблем. Якщо ви терпите свинське ставлення до себе, нічого не зміниться. Дасте відсіч порушнику ваших кордонів – викличете як мінімум повагу противника.
7. Кожен день робіть маленький крок
Звичка виробляється за 20 днів і стільки ж днів закріплюється. Психологи добре знають про такі особливості нашого мозку, тому рекомендують робити нехай маленький, але крок у правильному напрямку. Не можете подякувати чоловіку? Випишіть його хороші вчинки за день на листок, і, навіть якщо сказати добре слово у вас так і не вийде, ви все ж побачите, що не такий вже він і поганий.
8. Подумайте, чому ви навчилися завдяки цій ситуації
Будь-яка стресова ситуація – це вихід із зони комфорту. Значить, ви отримали новий досвід, а новий досвід необхідно переосмислити, щоб або не потрапити в таку ж ситуацію ще раз, або зробити її контрольованою. Якщо ви запізнилися на роботу і не отримали премію, тут очевидний прямий зв’язок, а якщо ви, наприклад, хочете розібратися у стосунках з іншими людьми, то необхідно все обдумати, щоб зрозуміти, як вирішити ситуацію.
9. Відпустіть ситуацію
У своєму прагненні щось змінити дуже важливо не перестаратися. Якщо у вашій родині проблеми і ви знаєте, що конкретно потрібно змінити, то  міняйте це, але не вимагайте того ж від інших членів сім’ї. Ви можете змінитися самі і відпустити ситуацію, а можете насильно вчити своїх рідних і увігнати сім’ю в стрес. Вибирайте.
10. Не будьте собі катом, будьте другом
Потрібно вміти приймати поразку і неможливість вплинути на щось важливе для вас, засмучуватися через це і навіть сумувати. Головне – не згадувати потім цей час як витрачений даремно. Зупинитися на шляху або роздоріжжі – це переварити отриманий досвід і вибрати правильну дорогу.




*********************************************************************************

ЩО РОБИТИ, КОЛИ НЕ ВИСТАЧАЄ МОТИВАЦІЇ ТА НАТХНЕННЯ

Якщо у вас немає натхнення братись за нові плани, можливо, у вас просто такий період в житті.Тоді вам потрібно пошукати джерело, з якого ви будете набиратись мотивації йти до нових вершин.

Звичайно, не завжди ж ви повинні викладатись по максимуму і бути енергійним та вмотивованим. Але якщо такий розслаблений стан затягнеться надовго, то ви ризикуєте прокинутись одного ранку без розуміння того, навіщо вам сьогодні вставати з ліжка. В такому випадку, повернутись до звичного ритму життя буде значно складніше.
Як боротись із відсутністю мотивації?
Хороші звички — кращий спосіб привести до ладу власне життя. За один день ви його не зміните, але можна впровадити покроково декілька корисних звичок.
Відновіть закинуті раніше заняття спортом. Якщо вам не цікаво ходити в спортзал і ви не любите бігати — знайдіть цікаву альтернативу. Наприклад, танці — це цікаве хобі, яке містить у собі фізичні навантаження та піднімає настрій.
Змініть декілька звичок в побудові власного раціону та ритму. Вставайте не 30 хвилин раніше, аби встигнути спокійно поснідати. Якщо вам шкода цієї частинки сну — лягайте спати раніше. Засиджування за телевізором чи комп’ютером до ночі призводить до переїдання і в результаті людина зранку почувається втомленою, слабкою і не здатною швидко братись за справи.
Складіть список справ, які ви маєте виконувати протягом дня/тижня (але не на 2тижні/місяць) і повісьте на стіні чи на холодильнику. Намагайтесь його дотримуватись. Це допоможе впорядкувати думки і не нехтувати справами через відсутність мотивації. Аби список вам допомагав — він має бути актуальним.
Чому потрібно боротись із відсутністю натхнення, яке нас штовхає без зайвих зусиль виконувати щоденні справи?
Якщо ви довго не маєте натхнення до своєї роботи і ходите туди без задоволення, змушуючи себе силою, то буде просто неможливо вибратись із цього замкнутого кола із відсутності мотивації, настрою і сил. Якщо у вас немає натхнення ходити в спортзал, а ви це робите через силу, змушуючи себе щоразу, то при найменшому коливанні вашого рівня мотивації — ви закинете ці тренування якнайдалі. Йдеться про те, що людина має навіть буденні свої справи робити із натхненням.
Як боротись із відсутністю натхнення?
Нове хобі — чудове джерело для натхнення. Елемент чогось нового та цікавого у вашому житті зробить буденність цікавішою. А можливо, методом проб, ви знайдете нове постійне захоплення, якого вам раніше не вистачало.
Спілкування з друзями — також чудовий спосіб віднайти натхнення. Навіть якщо зараз у вас немає сил та настрою когось бачити — це неодмінно зміниться. Розповівши про свої складнощі, ви відчуєте полегшення і емоційну розрядку, а також отримаєте підтримку і поради від близьких людей. А спільні плани на майбутнє дадуть вам натхнення відновити звичний ритм життя.
Перезавантаження!
Можливо, відсутність мотивації та натхнення зумовлена тим, що ви просто перевтомились та не маєте сил на перезавантаження. В такому разі не спішіть додавати у свій список справ ранній підйом, спорт і нові хобі. Зробіть це все лише після того, як відпочинете, та відновите власні сили. Виділіть вихідні на 9 годинний сон, гарячу ванну і легкі фільми із улюбленою стравою під боком. І коли відчуєте, що позбулись втоми — беріться за нові звершення.





*********************************************************************************



Цікаві факти про роботу мозку, які доводять, що 
ми здатні на все

Наш мозок може допомогти досягти заповітної мрії і найскладнішої мети. Але для цього потрібно розуміти принципи його роботи.
1. Для мозку реальність і фантазія – це одне і те ж саме
Мозок реагує на кожну думку і не розуміє, де факт, а де фантазія. Саме тому люди, які надягають «рожеві окуляри», відчувають себе більш щасливими, а організм сприймає плацебо, як справжній фармацевтичний препарат.
2. Розумова робота не втомлює мозок
Почуття втоми мозку виникає через наші емоції. Склад крові, що протікає через мозок протягом активної діяльності, незмінний. Хоча, наприклад, кров з вени у людини, яка пропрацювала весь день, істотно змінюється.
3. Частіше за все, мозок працює на «автопілоті»
Більше половини наших сьогоднішніх думок – це ті думки, які були вчора. Ось тому песимістам так складно змінити своє сприйняття світу. Потрібно буквально «прочистити» мозок і змусити його частіше реагувати на позитив.
4. Ми бачимо те, про що думаємо
Будь-які думки перетворюються в життєвий досвід. Скажімо, якщо ви мрієте про поїздку в Париж, то всюди будете зустрічати нагадування про це місто. Хочете змінити світ навколо – змінюйте свої думки.
5. Мозок треба тренувати, як м’язи
Мозок нічим не відрізняється від м’язів, його теж необхідно тренувати. Для мозку корисно навчання, фізкультура на свіжому повітрі, правильне харчування, міцний сон, подорожі в нові місця, заняття незнайомою діяльністю, ведення записів, танці та навіть гра в «Тетріс».
6. Мозок ніколи не відпочиває
Навіть, коли ми спимо, мозок продовжує старанно працювати. До того ж уві сні його активність ще вища, ніж вдень.
7. Життєво важливо періодично «відключатися»
Щоб не потонути в тисячах негативних думок, потрібно «відключатися» – давати перепочинок нашій імунній системи. Не забувайте про активний відпочинок – саме він є найкориснішим для мозку.
8. Забувати – це добре, так ми зберігаємо гнучкість нервової системи
Для введення в пам’ять нових спогадів мозку необхідно позбутися від старих. Добре, що ми самі можемо вирішити, що забувати, а що ні. Для цього потрібно просто частіше використовувати інформацію, яку ми хочемо зберегти.
9. Мозок не відчуває болю
Мозок реагує на біль, але сам його не відчуває через відсутність необхідних рецепторів. Хоча цей факт не поширюється на безліч судин, нервів і тканин, якими оточений мозок.
10. Ми можемо змінювати свій мозок
Будь-яка діяльність змушує мозок генерувати нові нейронні зв’язки. Якщо ми думаємо, що не в змозі добитися підвищення, то з часом ця думка тільки зміцниться в свідомості. А ось якщо замінити настанову на фразу «У мене все вийде», то мозок сам почне підкидати можливості для реалізації цієї мети.

Джерело: http://vsviti.com.ua/interesting/health/83018



*********************************************************************************


12 способів змінити життя для тих, у кого
зовсім немає сил

Кожен із нас хоча б раз виявляв, що загнаний у кут, виходу з якого не спостерігається. Ми виснажені – фізично, ментально і емоційно – і абсолютно байдужі до того, що раніше радувало. Так наш організм недвозначно натякає, що час пригальмувати.
Звичні способи повернення себе до життя – чашечка кави, весела компанія, - займають буквально кілька хвилин. Але для докорінної зміни життя потрібно набагато більше часу і зовсім інші методи - це інвестиції в наше здоров’я і добре самопочуття. Тому ставитися до них варто з усією належною серйозністю.

1. Спіть вдосталь
Наше тіло – це складна система, яка потребує турботи і відпочинку. Дослідження підтверджують, що хороший сон допомагає мозку позбутися від токсинів, які накопичуються протягом дня, ось чому сім-вісім годин повноцінного відпочинку неймовірно важливі для психічного та фізичного здоров’я. Ваше завдання – поступово довести щоденну тривалість сну до цього рівня.
2. Думайте, що і як їсте
Для того щоб зробити своє харчування осмисленим, потрібна практика. Практика усвідомленого харчування допомагає зрозуміти, що ви їсте і яку користь це приносить вашому організму. Результати досліджень показують, що такий підхід до харчування суттєво покращує настрій, знижує рівень стресу, допомагає виробити корисні харчові звички і навіть позбавитися від зайвої ваги.
3. Зав’язуйте з кофеїном
Кофеїн – це стимулятор, що подразнює і без того виснажену нервову систему. Коли ви стурбовані, напружені або взагалі на грані істерики, чергова чашка кави якщо і підбадьорить, то ненадовго. Замість цього варто спробувати інші, більш м’які способи підбадьоритися і зарядитися енергією: фізичні вправи або медитацію. Якщо ви не можете без кави – навчіться насолоджуватись ароматом і смакуйте напій, потягуючи його з улюбленої чашки.
4. Почніть рухатися і не зупиняйтеся
Рух – це не тільки потужний засіб для поліпшення настрою і зменшення стресу, а й доведений ефективний спосіб збереження відмінної пам’яті і взагалі розумових навичок.
Протистояти зростаючій напрузі можна за допомогою фізичної активності: кожна хвилина, витрачена на йогу, пробіжку або катання на велосипеді, стає значним внеском у боротьбі зі стресом. Почніть хоча б з 10 хвилин помірної фізичної активності в день і плавно збільшуйте її тривалість до рекомендованої півгодини.
5. Найкращий відпочинок – це тиша
Приблизно 80% візитів до лікарів так чи інакше пов’язані з наслідками стресу. Ще більш вражаючим є те, що скоротити візити до лікаря можна за допомогою медитацій. Ці практики допомагають впоратися зі стресом, зміцнити імунітет, налагодити сон і відчути себе по-справжньому щасливим. Всього п’ять хвилин такого розслаблення зроблять день відчутно більш радісним. А регулярно медитуючі люди раціонально мислять і відчувають менше занепокоєння, коли життя підкидає чергові сюрпризи.
6. Доглядайте за шкірою
Реальні зміни у стані шкіри завжди йдуть зсередини, повільно, але впевнено. Вибирайте те, що не просто поліпшить колір обличчя, але і принесе реальну користь організму, чи то косметика, чи їжа. Просто повторюйте всі необхідні процедури вранці і ввечері – через деякий час ви помітите, що шкіра сяє здоров’ям і настрій вже не такий похмурий.
7. Наповнюйте душу, а не ваше его
Не всі наші досягнення наповнюють душу радістю. Регулярні переробки можуть бути корисні, але в кінцевому підсумку це призводить до виснаження далеко не невичерпних резервів організму. Користі від такої поведінки менше, ніж від регулярного відпочинку і розслаблення. Робіть те, що вас радує.
8. Довіряйте інтуїції
Перед прийняттям важливих рішень прислухайтеся до своїх відчуттів: тіло часто підказує, що нам потрібно, ще до того, як ми це усвідомлюємо. Коли щось йде не так, насамперед запитаєте про причини у себе. Якщо ви не людина-інтуїція, буде потрібен якийсь час, щоб навчитися прислухатися до внутрішнього голосу. Просто відверніться від усіх турбот, відпочиньте і чесно відповідайте, що зараз відчуваєте. Висока ймовірність того, що ви прекрасно знаєте, чого хочете насправді. Потрібно лише на якийсь час зупинитися і послухати себе.
9. Порушуйте звичний порядок речей
Поставте собі завдання мінімум раз на тиждень пробувати щось абсолютно нове. Не обов’язково відразу братися за щось масштабне – просто йдіть на роботу іншою дорогою. Навіть така зміна - – це незвичайний досвід. Він допомагає відкрити розум для нових способів мислення і сприйняття, що, в свою чергу, зробить вас хоч трохи, але щасливішим.
10. Створіть собі комфортне оточення
Перший етап створення здорових в усіх сенсах відносин – відповідальний підхід до того, чим і ким ви наповнюєте своє життя. Так, перспектива перетворення отруйних життя взаємин на радісні і комфортні може спочатку лякати. Проаналізуйте всі свої зв’язки і зверніть увагу, який внесок вони роблять у ваше життя і гарне самопочуття.
Ті, хто відповідально ставиться до вибору оточення, часто виявляються більш впевненими у прийнятті рішень.
11. Вчіться новому
Процес отримання нових знань робить нас щасливими, допомагає продовжити наше життя і зробити його більш цікавим і насиченим, а також позбавляє від зайвих упереджень. Чим би ви не вирішили зайнятися, мозок, у будь-якому випадку, буде вам глибоко вдячний.
12. Почніть вести щоденник
Зняття напруги, розвиток творчих здібностей, підвищення впевненості в собі і заряд натхнення для досягнення цілей – просте заняття, а стільки користі. Якщо це дається важко, не варто відразу брати зобов’язання писати щось щодня. Для початку можна обмежитися парою занять на тиждень. Встановіть таймер, вигадайте собі просту тему, наприклад «Чого я чекаю від цього дня», і пишіть все, що думаєте. Повірте, у кінцевому підсумку ви будете з нетерпінням чекати цих сеансів.





*********************************************************************************

10 токсичних фраз, які не варто говорити людині у біді:
якими словами не потрібно втішати

Багато фраз не лише не допомагають людині, а, навпаки, погіршують ситуацію.
1. «Я ж казав».
Якщо ви підбадьорювали людину і у неї в результаті все склалося добре, то нічого страшного в цій фразі немає. Але частіше її промовляють, коли щось пішло не так. І це спосіб зробити співрозмовнику ще гірше.
Сенс фрази: не хочу тебе слухати, сам винен у своїх проблемах. Сюди ж домішується легке відчуття тріумфу і суперництва: мовляв, я знаю, як треба, а ти знову облажався.
2. «Я ж тобі добра бажаю».
Це улюблена фраза батьків, які виправдовуються за грубе вторгнення в життя своїх уже дорослих дітей. Ці слова здаються безневинними і навіть примирюючими. Але, насправді, вони забороняють злитися на іншу людину, що б вона не зробила. Адже вона для тебе старається! Здається, що залишається тільки змиритися з порушенням меж і забути про власні бажання.
3. «Так я б на твоєму місці…»
По-перше, навіть якщо ваша порада відмінна, людина вже вчинила якось інакше. Подальше копирсання в ситуації нагадує зривання кірки з рани – так вона ніколи не заживе.
По-друге, ви не були в тих умовах і не можете знати напевно, як би вчинили.
4. «Просто займися ділом, і все як рукою зніме».
Причина поганого настрою, нудьги, занепаду сил зазвичай криється не в нудьзі і ліні. Приводів для цього може бути маса.
Здається, що таким чином ви підтримуєте співрозмовника. Але душевний стан людини не завжди залежить від фізичного.
Така порада додає до туги почуття провини за те, що не можеш «просто» зайнятися чимось, радіти і веселитися. Швидше людина замкнеться в собі і перестане ділитися своїми проблемами, тому що ваш позитив тільки додає болю і страждань.
5. «Ну ти влип!».
Здається, що це просто констатація факту. Однак фраза може загострити почуття безсилля і відчаю у людини у важкій ситуації. Особливо якщо її промовляє хтось із близького оточення.
6. «Можеш мене не слухати, звичайно, але я все-таки скажу».
На перший погляд, людина просто висловлює власну думку і дає вибір – прислухатися до неї чи ні. На справді ніякого вибору співрозмовник не має. Він у будь-якому випадку нерозумне щеня, яке вчинить по-своєму (читай: по-дурному) або зробить так, як йому велять. Це всього лише один зі способів проломити чиїсь кордони.
Як правило, людина, яка це говорить, перевантажена емоціями злості, заздрості, образи. Вона не може стримуватися і виливає це на вас, як відро з помиями.
7. «Та подумаєш, проблема!»
Вигуки зі змістом «Не варто через це перейматися!» не підбадьорюють. Якщо людина страждає, значить, на те є причини. Ви ж даєте зрозуміти, що вона недостатньо важлива і страждає теж недостатньо, щоб її сприймали всерйоз.
8. «Напевно, це не випадково відбулося».
Неприємності ніби виникли не просто так, а за якомось вищим задумом. Віра в нього допомагає миритися з дійсністю і думати, що з тими, хто грає за правилами нічого поганого не станеться.
Насправді, жахливі речі трапляються просто так з різними людьми, а винуваті можуть прожити довге і прекрасне життя. Тому, якщо з людиною сталося щось погане, не варто намагатися вгамувати свою тривогу за рахунок пошуку її вини у події.
У такій реакції-міркуванні звучить не пряме звинувачення, а непряме. Але воно може викликати у людини ще більшу пригніченість і почуття провини.
9. «Якщо він ще раз так вчинить з тобою, я його вб’ю!»
Ви хочете продемонструвати, що завжди станете на захист співрозмовника, але такий порив призводить до повністю протилежного результату. Припустимо, що ви дійсно дотримаєтеся їх. Агресор мертвий, захисник у в’язниці. Мало хто буде готовий на такі жертви.
Якщо проблема повториться, ви навряд чи про неї дізнаєтеся, адже тепер самі перетворилися на джерело небезпеки, а не підтримки.
10. «Та не міг він так вчинити! Що ти перед цим зробив?»
Часто на скаргу людини про вчинок когось, вона у відповідь ризикує почути таке ж саме запитання, за яким ховається «Значить, ти в чомусь винен». Причина все та ж віра у справедливий світ і повагу до авторитетів. А результат – безкарність агресорів і вразливість жертв.

Що сказати людині, яка потрапила у біду?
Всі недоречні фрази пов’язані не з адресатом, а з тим, хто їх говорить. Неважливо, висловлює він свої сумніви або намагається переконати себе, що з ним чогось подібного не станеться, співрозмовник виступає лише статистом у цій виставі.
Якщо ви дійсно хочете добра людині, що потрапила у біду, зосередьтеся на її відчуттях. Вона страждає, відчуває справжній біль, навіть якщо вам проблема не здається значною.
Найкраще, що ви можете зробити:
– вислухати,
-         покажіть, що розумієте, про що вона говорить,
-         не засуджуйте її,
-         поспівчувайте, називаючи все своїми іменами. Наприклад, ви можете сказати:
·      «Це жахлива ситуація».
·      «Я розумію, як тобі погано».
·      «Я на твоєму боці, можеш на мене розраховувати».
·      «Ти ні в чому не винен, це могло трапитися з кожним».
·      «Мабуть, це дуже боляче».
-         прислухайтеся до потреб людини,
-         просто запитайте, що ви можете зробити, якщо насправді хочете допомогти. Нерідко вже самого питання досить, щоб полегшало від усвідомлення, що можна на когось покластися.
А іноді навіть говорити нічого не потрібно. Просто будьте поруч!





***************************************************************


6 ЗДОРОВИХ ЗВИЧОК, ЯКИХ ПОТРІБНО ПОЧАТИ ДОТРИМУВАТИСЯ ЯКОМОГА РАНІШЕ

1. Вчасно лягати спати
Дорослій людині потрібно 8-9 годин сну. Саме такий період відпочинку допомагає зберігати високий рівень продуктивності і знижує ризик померти передчасно через захворювання.
Як розвинути звичку
Дотримуватись режиму дня. Якщо лягати спати приблизно в один і той самий час, то поступово до потрібної години почне хилити у сон автоматично. Інша справа, що легко пропустити час відбою, якщо зайнятий чимось цікавим. На допомогу прийде будильник. Звичайно, ставити звукове повідомлення потрібно не на годину X. Налаштуйте його трохи заздалегідь, щоб залишився час на вечірні ритуали на кшталт чищення зубів чи читання.
При цьому краще не переглядати новини і не гортати стрічку соцмереж. Смартфон в принципі варто відкласти, адже блакитне підсвічування екрана може порушити вироблення гормону мелатоніну і перешкодити засинанню.
2. Робити зарядку
Достатньо регулярно витрачати декілька хвилин на прості вправи, щоб відчути ефект. Зарядка покращує самопочуття, когнітивні здібності , допомагає зберігати м’язи гнучкими, сильними і здоровими.
Як розвинути звичку
На зарядку потрібно не так вже й багато часу. Тому виділіть його та починайте займатися. Якщо не готові вставати раніше заради традиційних ранкових вправ, перенесіть її на комфортний період. Зарядку зручно поєднувати з іншими справами. Наприклад, вирішили подивитися серію улюбленого серіалу або відео YouTube-блогера – витратьте цей час з користю.
3. Більше ходити
Довгий час необхідним мінімумом вважалися 10 тисяч кроків. Останні дослідження цю догму похитнули. Однак незмінним залишається одне: ходити корисно, тому варто робити це регулярно. Прогулянки допомагають боротися зі стресом, покращують зір і продовжують тривалість життя.
Як розвинути звичку
Не треба різко вставати з дивана і вирушати у 20-кілометровий похід. Ваше завдання – рухатися сьогодні більше, ніж вчора. Зробити це просто і складно водночас, адже тут немає чарівного секрету. Щоб більше ходити, треба ходити.
Якщо ви заводите машину, щоб проїхати 2 кілометри, або їдете на громадському транспорті до сусіднього кварталу, маса можливостей для ходьби прихована саме тут.
4. Збалансовано харчуватися
Організм потребує білків, жирів, вуглеводів, вітамінів і мінералів. Все це він отримує завдяки збалансованому різноманітному меню. На вашому столі повинні бути овочі, крупи, м’ясо (або інші джерела білка, якщо ви вегетаріанець). Це допоможе залишатися здоровим і сповненим сил.
Як розвинути звичку
Здорову їжу часто вважають несмачною, але це несправедливо. Відмовлятися від не надто корисних смаколиків не обов’язково, просто нехай вони складають не більше 20% вашого раціону. Проти збалансованого меню зазвичай працює небажання витрачати час на організацію харчування і приготування.
 Але якщо ви налаштовані серйозно, то:
Почніть готувати самостійно. Це допоможе контролювати, що і скільки ви їсте.
Беріть їжу з собою. Якщо ви не взяли здоровий перекус, то замініть його шоколадкою, печивом або чимось подібним. В цьому немає нічого кримінального, поки такі продукти не починають витісняти іншу їжу.
Плануйте меню. Щоб харчування було різноманітним, треба розуміти, що ви їли вчора, а що опиниться на столі завтра.
Дійте поступово. Якщо ви вирішите за один раз перекроїти своє харчування, вам буде сумно, несмачно і прикро. Змінюйте звички плавно. Додайте порцію овочів до кожного прийому їжі. Перестаньте класти цукор в чай.
5. Тренувати мозок
Для збереження молодості мозку його потрібно навантажувати роботою. Щоб процес був ефективнішим, ви повинні або пробувати щось нове, або вирішувати знайомі завдання незвичайними способами. У цьому випадку в мозку будуть формуватися нові нейрошляхи.
Важливий елемент розвитку мозку – читання. Книги роблять вас розумнішими, навіть читання романів прокачує мозок на різних рівнях. Ефективно бореться зі стресом. Досить 6 хвилин на день, щоб зменшити його рівень на 68%.
Крім того, книги допомагають сповільнити вікову втрату пам’яті, підвищують концентрацію, розвивають уяву і позитивно впливають на сон.
Як розвинути звичку
Виділіть хоча б 15 хв. на день на вивчення чогось нового. Зубріть слова на іноземній мові, навчіться грати на музичному інструменті, ходіть новими маршрутами і досліджуйте місцевість, спробуйте якесь ремесло. Корисно все, що змушує вас мислити нестандартно.
Виділіть час, коли ви будете читати книгу. Забороніть собі відволікатися на телефон і інтернет.
Знайдіть цікавий саме для вас твір.  Якщо хочете порад, знайдіть однодумця зі схожим смаком.
6. Контролювати фінанси
Проблеми із фінансами підвищують рівень стресу і призводять до сварок. Все це згубно відбивається на психологічному і фізичному здоров’ї (через відсутність заощаджень ви можете звернутися до лікаря пізніше, ніж цього вимагає ситуація. Наприклад, півроку тому досить було поставити пломбу, а сьогодні потрібно видалити зуб).
Як розвинути звичку
Почати варто з фіксації всіх витрат, щоб розуміти, куди йдуть гроші і в якій кількості. Коли оволодієте цим мистецтвом, починайте складати бюджет на місяць і рік. Контролювати фінанси досить нудно, але дуже корисно.




*******************************************************

10 НАУКОВО ДОВЕДЕНИХ ПРИЧИН, ЧОМУ ПОТРІБНО ЧИТАТИ КНИЖКИ

Ми перестаємо читати книги. Дедалі частіше ми читаємо короткі тексти з екрана телефона, e-book або слухаємо аудіокниги. Але читання книжок важливе – так стверджують науковці.
Високий темп життя і мобільність змушують нас читати короткі тексти, інформаційні дайджести з дисплеїв смартфонів, планшетів, комп’ютерів. Але вчені стверджують: читання книжок має кілька переваг перед їх прослуховуванням, ну а читання паперових книг зі свого боку ліпше, ніж їх електронних аналогів.
1. Ви ліпше розумієте сенс, коли гортаєте сторінки
Дивовижно, але торкання до сторінок книги під час гортання – це такий собі «якір», що допомагає мозку надійніше запам’ятати суть прочитаного. Коли ви гортаєте сторінки на екрані електронного пристрою, то не торкаєтеся пальцями паперу з його фактурою і вагою, а коли прослуховуєте аудіокниги, то взагалі отримуєте інформацію одним суцільним потоком, без фізичних «якорів». Тому матеріал аудіокниг і e-book засвоюється гірше.
2. Ви привчаєте своїх дітей до читання
Дослідження доводять, що батьки-книголюби надихають своїх дітей теж ставати завзятими «книжковими хробаками». Для них читання не буде нав’язаною процедурою, необхідною для навчання, а перетворюється на розвагу, що сприятливо впливає на подальше життя: вони розвивають навички читання і згодом, коли їм необхідно засвоїти інформацію, викладену письмово, вони роблять це легше за ровесників, які не звикли до читання.
3. Паперові книжки читаються швидше
Експеримент групи дослідників показав, що текст з паперу люди сприймають легше і читають швидше. На прикладі короткого оповідання було доведено, що читання тексту з екрана електронної книги забирає на 10,7% більше часу, ніж читання його паперової версії. Користувачі планшетного ПК прочитали той самий текст на 6,2% повільніше, ніж ті, хто читав оповідання з паперу.
4. За допомогою паперової книжки легше розібратися в новому питанні
Ще одне дослідження виявило, що читачеві простіше розібратися у новій, незнайомій тематиці, якщо він читатиме відповідний текст із паперу, а не з екрана. Зрозуміло, що коли ви вперше намагаєтеся щось зрозуміти, вам доведеться перечитувати підручник кілька разів. Але у випадку з паперовим підручником випробовуваним доводилося рідше перечитувати текст, щоб вникнути в суть питання.
5. Читання робить дітей розумнішими
Уміння розуміти світ безпосередньо пов’язано з лексиконом: коли ми називаємо речі, знаємо їхні назви, то легше осягаємо суть подій. І як показали дослідження, у дитячих книжках лексикон у півтора рази більше, ніж словниковий запас, який використовують у програмах телебачення, і приблизно на стільки ж багатший за лексику випускників вишів. Розширення лексикону за допомогою читання дитячої літератури не тільки розвиває навички кращого розуміння прочитаного, але також покращує інтелект загалом – у дитячому віці і в подальшому житті.
6. Читання – секрет довголіття мозку
Учені довели: читання допомагає з роками зберегти добру пам’ять і сповільнити її погіршення у процесі старіння організму. Як традиційна зарядка допомагає підтримувати у формі тіло, так читання постійно тримає в тонусі мозок, пам’ять і не дозволяє їм старіти. Причому бажано не починати багато читати в літньому віці, а займатися читанням, хай і помірно, та з дитинства чи юності.
7. Читання проти хвороби Альцгеймера
Неймовірно: заняття, які вимагають зосередженості мозку, зокрема гра в шахи, розв’язування головоломок і, звісно, читання, зменшують імовірність розвитку хвороби Альцгеймера в 2,5 разу! Слабка мозкова активність істотно підвищує шанси появи та розвитку цього небезпечного захворювання.
8. Книжки допомагають спілкуванню
Звичайна белетристика, оце зневажене багатьма «легке читання», розвиває в людях емоційний інтелект. Завдяки співпереживанню героям художніх творів ми легше розуміємо емоції інших людей в реальному житті, адже розвиваємо неабиякі навички емпатії. Тому читання, як це не дивно, хоч і не є соціальною активністю, а все ж допомагає нам ставати більш соціальними істотами, чуйними і здатними до співпереживання.
9. Найліпше снодійне – це книжка
Відомо, що робота з електронними пристроями з певних причин збуджує, подразнює психіку. Водночас вечірній ритуал читання паперової книги допомагає налаштуватися на здоровий сон, сприяє розслабленню, перемикає мозок із денної клопотнечі на спокійну ніч. Учені стверджують: читання книжки з екрана смартфона чи планшета перед сном може, навпаки, відстрочити момент засинання і знизити якість відпочинку.
10. Розслабитися з книжкою в руках
Вираз «розслабитися з книжкою в руках» насправді є дієвим рецептом: дослідники довели, що читання може до 68% знизити стрес – це ефективніше, ніж антистресова дія спокійних прогулянок чи прослуховування музики. «Втеча від реальності» внаслідок занурення в книгу будь-якого жанру (!) допомагає також відсунути неспокій і турботи на другий план, бо мозок не здатен концентруватися на кількох предметах одночасно. Тому читання – прекрасний спосіб забутися, якщо вас обсіли безпідставні хвилювання або ви не можете відпустити якусь ситуацію, котра непокоїла вас удень.
11. Читайте під час їжі! Звісно, якщо вам цього хочеться
Дивовижно, але поширена думка, що під час їжі краще зосередитися саме на їжі – нібито, це допомагає травленню, – не зовсім правильна. Якщо читати під час уживання харчів, то ви пережовуєте їх повільніше й довше, що благотворно впливає на їх засвоюваність. Тому читати під час їжі як мінімум не шкідливо.





**************************************************************************

11 МІФІВ У ПСИХОЛОГІЇ, В ЯКІ ВСІ ЧОМУСЬ ДОСІ ВІРЯТЬ
Швидше за все, не залишилося жодної людини, яка хоч раз не пройшла б який-небудь психологічний тест. Ми визначаємо домінуючий тип сприйняття, типи особистості, при влаштуванні на роботу нас перевіряють на стресостійкість і конфліктність, але в самій психології панує безліч стереотипів, і не всі з них заслуговують на довіру.

1. Аудіали і візуали
Довгий час ми вираховували, який тип сприйняття у нас домінує і як найкраще вчитися – слухати, спостерігати чи старанно переписувати і обмацувати. Звичайно, людина має схильність до певного типу сприйняття, проте сучасні дослідження показують, що насправді на здатність до навчання це не впливає: все залежить від когнітивних здібностей і бажання того, хто навчається.
2. Від посмішки стане день світлішим?
Довгий час посмішка розглядалася як відмінний психологічний прийом. Вважалося, що якщо постійно посміхатися, то з вимученої ця посмішка перетвориться на справжнісіньку. Зараз вже відомо: придушення і маскування негативних емоцій тільки шкодять. Насправді вимушена посмішка може позитивно вплинути на настрій, тільки якщо ви не відчуваєте сильних негативних емоцій.
3. Поза супергероя
У 2010 році Емі Кадді провела дослідження, які довели, що деякі пози, що підозріло нагадують позу Диво-жінки або Супермена, здатні змусити нас почувати себе сильнішими і впевненішими і допомогти впоратися зі стресом. Повторне дослідження в 2015 році на більшій кількості учасників, проведене вже під керівництвом Єви Рейнхілл, говорить про те, що сильна поза ніяк не позначається на впевненості в собі і як такого ефекту від неї немає.
4. Протилежності притягуються?
Ця поширена фраза включає в себе один з найстаріших міфів: ми всі знайомі з теорією про те, що протилежності притягуються і що пари часто утворюють люди, зовсім не схожі один на одного. Правда : насправді ми обираємо схожих на нас людей як зовні, так і по життєвим цінностям, вихованню і навіть за характером комунікації.
5. Мозкові штурми корисні для творчості
Вважається, що мозкові штурми найбільш корисні для креативних людей: вони допомагають знаходити нові ідеї, підходи і рішення. Це не працює. Зовсім . Навіть навпаки, мозкові штурми породжують тиск, учасники буквально вимагають від себе все більше ідей, при цьому всі відчувають тиск думки суспільства і не мають можливості повноцінно розвинути свою пропозицію. Найефективнішою виявилася робота поодинці з подальшим спільним розбором запропонованих ідей.
6. Крик допомагає звільнити гнів
Фільми та книги вчать нас, що при стресі піти в ліс і покричати – це найкращий спосіб звільнитися від гніву. Насправді дослідження показують, що крик може тільки посилити гнів. Якщо ви злі, найкраще проаналізувати причини гніву і раціоналізувати це почуття, наприклад, написавши причини і можливі наслідки ситуації, що склалася. Тоді емоції вляжуться і можна буде прийняти конструктивне рішення.
7. Творча права півкуля і раціональна ліве
Півкулі не ділять між собою творчі та аналітичні здібності і працюють разом. У результаті діяльності людини деякі відділи її мозку починають працювати більш активно, тому що розум адаптується під постійні завдання, чи то малювання картин, чи математичні розрахунки, але навіть при цьому жорсткого поділу функцій по півкулях не відбувається.
8. Криза середнього віку неминуча
Ще й як «минуча». Згідно з новими даними, насправді від кризи 40-річчя страждає тільки 10% людей. Звичайно, з віку можна зробити драму і купити-таки Harley-Davidson, але насправді це швидше виняток, ніж правило.
9. Особистість формується до 25 років
Довгий час психологи вважали, що до 25 років особистість вже визначає свої цілі, пріоритети, принципи та набуває стабільно сформованої структури. Проте це не такНасправді наш характер формується протягом всього життя, а стабільності і зовсім чекати не доводиться. З плюсів: з віком люди стають більш терпимими і сумлінними, а зокрема, наприклад, жінки вчаться спокійніше реагувати на навколишній світ.
10. Тест Роршаха дає найкращу характеристику особистості
Довгий час, а в деяких випадках і до цього дня, тест Роршаха використовувався для виявлення прихованих патологій особистості і вважався досить авторитетним. При цьому навіть сам Роршах не пропонував використовувати його для оцінки особистості, оскільки дуже вже суб’єктивне його трактування: результати дослідження залежать більше від перевіряючого, ніж від тестованого.
11. Тест Люшера точно не помиляється
З ним теж не все ясно. Спочатку тест використовувався для оцінки характеру, але розглядати його як серйозний науковий інструмент не можна, оскільки саме поняття характеру значно глибше, ніж та оцінка, яку можуть дати вибрані кольори. В результаті у тесту Люшера невизначений предмет дослідження, і навіть сама методологія не до кінця зрозуміла. І хоча розглядати його результати всерйоз не варто, можна пройти його для розваги та самопізнання.
Бонус: загадка жінки в червоному
Існує стереотип щодо підвищеної привабливості дам в одязі червоного кольору. На подив група вчених вирішила його перевірити і дійшла висновків, що червоний колір має незначний вплив на привабливість або не впливає в цілому, якщо мова йде про відносини. Однак якщо розглядати короткострокові зв’язки, то дівчина в червоному може здатися більш привабливою.




*******************************************************


8 СПОСОБІВ БОРОТЬБИ З НІЧНИМИ КОШМАРАМИ
Нічні жахи характерні більше у дитячому віці, коли сприймаєш світ занадто яскраво і чутливо. Проте, це не означає, що дорослому вони не можуть наснитися.  Нічні кошмари – це перетворене і перебільшене (зі згущенням фарб) віддзеркалення того, що ми переживаємо, питань, які ми собі ставимо, наших конфліктів, професійних, сімейних або шлюбних. На думку більшості психологів, такі сновидіння допомагають справлятися з емоціями й регулювати внутрішні конфлікти.
Якщо пробудження через погані сни стали все частіше відбуватися, то варто замислитися над тим, як повернутися до звичного режиму. Адже організм отримує стрес, через недостатню кількість годин для сну.
Спеціалісти зі сну рекомендують декілька способів, щоб позбутися нічних жахіть. Вони запевняють, що завдяки їм будь-хто буде спати, як немовля.
 Заспокойтесь
Нічні жахи провокують стрес, який людина переживає вдень.
 «Іноді вони стають результатом того, що ми намагаємось розв’язувати проблеми уві сні. Мозок продовжує працювати, продумуючи різні варіанти», – розповідає Алекс Демитріу, доктор наук, засновник Menlo Park Psychiatry & Sleep Medicine в Каліфорнії.
Потрібно знайти заняття впродовж дня, яке сподобається і буде приносити задоволення. Таке заняття й буде заспокійливим механізмом. Наприклад, йога і медитація, вечірня прогулянка, гаряча ванна, або декілька хвилин на самоті позбавлять від напруження.
Перекуси не скасовуються
«Зниження рівня цукру в крові перед сном також провокує нічні кошмари», – говорить Джейкоб Тейтелбаум, доктор наук, медичний експерт.
За його слова, потрібно вживати їжу багату на білок незадовго до сну. Варто включити в раціон варені яйця, шматочок м’яса, риби, сиру. Не забувайте уникати вуглеводів, які здатні погіршити ситуацію зі сном.
Дотримуйтесь режиму сну
Варто це робити сім днів на тиждень і не забувати про вихідні. Субота та неділя не означають, що потрібно лягати спати, коли заманеться. Так організму буде надана достатня кількість годин для відновлення.
«Скорочення часу на сон та безсоння підвищують ризик нічних кошмарів, тому так необхідно дотримуватися щоденного режиму», – пояснює доктор наук Радж Дасгупта, експерт зі сну.
Лягати спати та прокидатись потрібно кожного дня в один і той самий час. Дорослій людині вистачає 7-8 годин, аби мозок відпочив і організм знову міг нормально працювати. Перестати користуватися гаджетами необхідно за 30 хвилин до сну. Зайві новини з соціальних мереж здатні погіршити процес засинання. Натомість почитайте цікаву книгу, вона допоможе швидше заснути.
Пити алкоголь на ніч не бажано
Відмовтесь від алкоголю перед сном, якщо мучать нічні кошмари. Експерти зі сну наголошують, що саме чарка на ніч може призвести до поганих сновидінь, а вранці ще й до головного болю. Вино, пиво, лікер краще залишити на поличці бару, а натомість випити чашку гарячого чаю, або шоколаду.
Перевірте аптечку
Негативно на сон можуть впливати препарати, які приймаєте впродовж дня. Снодійно-седативні засоби, що діють на центральну нервову систему, порушують якість сну і роблять його глибшим. Ліки проти підвищеного тиску також бувають причиною нічних жахів. Тому, якщо страждаєте від цього, краще поговорити з лікарем і знайти інші ліки, які не матимуть негативного впливу на сон.
Перепишіть свій нічний кошмар
Людина не здатна пам’ятати свій сон до найдрібніших деталей, навіть якщо емоційно і фізично реагувала на нього. А ось сюжет сну пригадати можна. Арт-терапія здатна допомогти  переписати кінцівку нічного кошмару, або й увесь сон. Найчастіше пацієнтів турбує сон, в якому вони біжать довгою дорогою, а за ними хтось женеться. Такий сон можна переписати на спокійніший: уявіть, що не поспішаючи йдете стежкою і вас супроводжує ваш собака.
Виділіть час на переживання
Гнів та роздратування викликають нічні кошмари. Тому так важливо обміркувати ситуації, в яких  ви відчували ці емоції, до того, як підете в ліжко.
«Прокрутіть ці ситуації ще раз у своїй голові й добре обміркуйте. Усього 20-30 хвилин, які ви виокремите на це, здатні заспокоїти і прибрати переживання з головиНе беріть поганих думок в ліжко.» – радить Алекс Демитріу.
Не дивіться фільми жахів на ніч
Очевидно, що такі фільми, або книги дають розігратися фантазії та налякати. Відчуваєте, що стає не страшно від перегляду кіно, – натисніть на паузу. Можливо, ви передивлялися фільм декілька тижнів тому, проте побачили нічний кошмар тільки сьогодні вночі. Насправді ж не важливо скільки часу пройшло. Мозок постійно працює та обробляє отриману раніше інформацію. Тому краще обмежити перегляд фільмів жахів.
Фахівці зі сну радять ні в якому разі не займатися самолікуванням, якщо  помітили у себе порушення зі сном. Варто звернутися до лікаря, якщо порушення сну триває більше одного місяця, а зміна режиму не допомогла покращити сон. Не відкладайте візит до сімейного лікаря або терапевта. У разі потреби сімейний лікар направить вас до фахівця.





*******************************************************************************


9 ВАЖЛИВИХ ФАКТІВ ПРО ЗДОРОВ’Я, ЯКІ, ШВИДШЕ ЗА ВСЕ, НЕВІДОМІ ВАМ

Вчені підрахували, що 70% смертей спричиняє неправильний спосіб життя. А щоб менше хворіти, потрібно в тому числі володіти інформацією про свіжі медичні відкриття. Адже, погодьтеся, знати, що навіть слабке світло індикатора на телевізорі або на смартфоні чинить негативний вплив на здоров’я, вкрай важливо.

1.     Періодичне голодування корисне для імунітету

Дослідження вчених Університету Південної Каліфорнії показало, що відмова від їжі на 2-4 дні допомагає оновити імунну систему. Під час експерименту добровольці голодували кілька днів поспіль кожні півроку. У дні без прийому їжі організм починав використовувати власні запаси глюкози, жиру і кетонів, а також починав руйнувати велику кількість лейкоцитів. А їх втрата сприяла відновленню клітин імунної системи.
Тривале голодування також знижувало рівні гормонів, які пов’язані зі старінням, виникненням і прогресуванням пухлин, в тому числі й раку.
Варто врахувати, що харчове утримання протипоказане при вираженому дефіциті маси тіла, при злоякісних пухлинах, активному туберкульозі, при порушеннях серцевого ритму, сечокам’яній і жовчнокам’яній хворобі, виразковій хворобі шлунку, цирозі печінки. Також слід відмовитися від тривалого голодування у дитячому і старечому віці, а також в період вагітності та лактації.

2. Навіть слабке джерело світла під час сну може призвести до депресії
 Японські вчені з Нарсього медичного університету протягом 2 років спостерігали за сном більш ніж 860 літніх людей, у яких на момент початку дослідження не було симптомів депресії. З’ясувалося, що у тих, хто спав не в повній темряві, почали проявлятися тривожність і стреси.
Професор Кендзі Обаясі припустив, що слабке світло може порушувати роботу внутрішнього біологічного годинника і негативно позначатися на секреції гормону мелатоніну, який виробляється в темряві. А це може згубно впливати на психіку і викликати депресію.
Вчений радить повісити в спальні щільні штори і вимикати всі прилади, на яких є світлові індикатори. Не варто, до речі, забувати і про миготливі індикатори на смартфоні – їх теж потрібно відключати.

3. Прибирання погіршує стан легенів у жінок
 Вчені з норвезького Бергенского університету проаналізували дані більш ніж 6 000 осіб, які протягом 20 років брали участь в обстеженні здоров’я дихальних шляхів в країнах Європейського союзу. Аналіз даних показав, що у тих жінок, які працювали прибиральницями, або тих, хто вдома регулярно використовував чистячі засоби у вигляді аерозолів і розпилювачів, стан легень згодом погіршувався, на відміну від інших жінок. Причому зниження функціональності легень у прибиральниць настільки велике за ці 20 років спостереження, що його можна порівняти з 20 роками куріння.
Також у прибиральниць частіше зустрічається астма. У чоловіків таких проблем не виявилося. Вчені настійно закликають всіх менше користуватися хімічними миючими засобами.

4. Вейпінг значно збільшує шанси захворіти на пневмонію
Вчені з Лондонського університету королеви Марії провели експеримент на мишах і людях та з’ясували, що любителі вейпінга значно частіше хворіють на пневмонію.
А вся справа у тому, що пари електронних сигарет допомагають бактеріям, які викликають запалення легенів, прилипати до клітин, що вистилають дихальні шляхи. Провідний дослідник Джонатан Гріг пояснює: «Пневмококові бактерії можуть існувати на наших дихальних шляхах, не викликаючи хвороби. Однак в деяких випадках, таких як вейпінг, вони легко проникають в клітинний покрив, викликаючи пневмонію».

5. Оптимісти набагато менше схильні до захворювань серця
Американські вчені з Університету Дьюка проаналізували дані анкет, які заповнили майже 2 400 пацієнтів із хронічною стенокардією, і зробили цікавий висновок. Виявляється, тим пацієнтам, у яких було позитивне ставлення до життя, на 30-40% рідше потрібне стаціонарне лікування, ніж людям із менш оптимістичними поглядами.
Справа в тому, що позитивний настрій зменшує рівень адреналіну і кортизолу – гормонів тривоги і стресу. Саме вони впливають на підвищення кров’яного тиску, що, в свою чергу, загрожує розвитком серцево-судинних захворювань та інфаркту.

6. Бодібілдінг не робить чоловіків сильнішими
 Вчені Манчестерського університету виявили, що заняття бодібілдінгом не збільшує м’язову силу, хоч і збільшує обсяг м’язової маси. Як зазначив професор Ханс Дегенс, більшість із нас думають, що люди з величезною м’язовою масою надзвичайно сильні, як Халк. Але дослідження окремих м’язових волокон культуристів, бігунів і звичайних чоловіків показало, що м’язи качків генерують менше сили, ніж м’язи некультурістів.
«Схоже, що надмірний ріст м’язів може мати негативний вплив на якість м’язів, і, напевно, краще бути з м’язами нормального розміру, ніж з метаболічно дорогими великими м’язами», – зробив висновок Ханс Дегенс.

7. Бути самотнім корисно для фігури
 Вчені Центрального університету Квінсленда в Австралії протягом 9 років спостерігали за більш ніж 15 000 людей і помітили, що ті, хто перебував у відносинах, на 20% частіше мали надлишкову вагу, ніж самотні люди, в тому числі овдовілі і розведені. І це незважаючи на те, що пари, як помітили дослідники, частіше харчувалися правильно, рідше курили і вживали алкоголь.
Виявляється, що під час сімейних трапез пари частіше вживають порції більшого розміру, ніж самотні люди. До того ж, як вважає провідний автор дослідження доктор Стефані Шоппом, заміжні люди набирають вагу тому, що їм більше не потрібно залишатися худими, щоб завоювати партнера. Відповідно, вони дозволяють собі більше їсти, особливо продуктів з високим вмістом жиру та цукру.

8. Секрет щасливого життя – у щоденному використанні інтернету
Норвезькі вчені з Центру технологічних інновацій і культури при Університеті Осло опитали більше 100 000 європейців і прийшли до висновку: щоб бути щасливим, достатньо користуватися інтернетом щодня. Вони стверджують, що мова йде не про те, скільки часу ви проводите в інтернеті, а про те, що саме ви робите в мережі. Саме це і має найбільший вплив на відчуття щастя.
Фахівці також з’ясували, що цей спосіб допомагає людям швидше подолати кризу середнього віку.

9. Спати голяка набагато корисніше, ніж у піжамі
Фахівці Національного фонду з проблем сну в США встановили, що людям набагато корисніше спати голими, аніж у піжамі або спідній білизні. Доктор Сара Брюер привела цілий ряд причин, чому варто спати оголеним:
·                організм сам встановлює оптимальну температуру для повноцінного сну, а одяг порушує цей механізм, викликаючи перегрів тіла. Це, до речі, одна з причин безсоння.
·                при легкій прохолоді організм починає виробляти гормони, які підвищують регенерацію клітин, а це, в свою чергу, надає шкірі і волоссю здорового вигляду.
·                сон без будь-якої одягу мінімізує ризик виникнення грибкових інфекцій в інтимних зонах і у чоловіків, і у жінок.
·                відсутність на тілі зав’язок, резинок та інших атрибутів одягу сприятливо позначається на кровообігу.
·                у тих, хто спить оголеними, інтимних відносин завжди більше. Адже коли подружжя відпочиває в ліжку без одягу, їх шкіра стикається, а це стимулює вироблення гормону окситоцину, який підсилює статевий потяг.
До речі, згідно з опитуваннями, проведеними фахівцями Національного фонду з проблем сну, майже 30% чоловіків і 20% жінок завжди сплять без одягу. Цей вибір був зроблений ними інтуїтивно, з міркувань особистих переваг і зручності.




*********************************************************************************

ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ: 10 НЕГІДНИХ РЕЧЕЙ, ЩО ПРИНИЖУЮТЬ ЛЮДИНУ

Педагог вважав, що перед кожною дитиною, навіть найважчою, вчитель повинен відкрити ті сфери, де вона зможе досягти своєї вершини, сформувати свою людську гідність, свою душу. Тому й створив «Азбуку моралі», котра вчила осягати суть добра і зла, честі й безчестя, азбука стала засобом подолання емоційної необхідності відкривати здатність відчувати стан інших, вміння ставити себе на місце іншої людини.
1. Негідно добувати свої благополуччя, радощі, втіху, спокій за рахунок утисків, невлаштованості, горя, хвилювання іншої людини. Не давай себе скривдити, але й інших не кривдь…
Ми прагнемо до того, щоб у дитячому колективі панувала гармонія благополуччя, радості, щастя. Благополуччя однієї дитини не повинно обмежувати благополуччя іншої.
2. Негідно залишати товариша в біді, небезпеці, проходити байдуже повз чуже горе, страждання. Моральна глухота і сліпота, здерев’яніння серця — одна з найогидніших вад. Відчуття чужої біди і розуміння того, що залишитися осторонь від цієї біди бридко і гидко, — одна з основних ліній всієї виховної роботи.
3. Негідно користуватися результатами праці інших, ховатися за чужу спину.Це сфера дуже тонких духовних стосунків. Бути трудівником — честь, бути дармоїдом — безчестя. Виховання такого погляду ми вважаємо осередком переконань, на основі яких формується громадянин.
Дуже важливо, щоб першим здивуванням, першим одкровенням, яке переживе людина, була думка: це зробив я, своїми власними зусиллями, цього досяг я своїм розумом.
4. Негідно бути боязким, розслабленим; ганебно виявляти нерішучість, відступати перед небезпекою, нити. Боязкість і нерішучість породжують боягузство, підлість, зрадництво. Хоробрість і відвага — джерела мудрості. Там, де небезпечно, я повинен бути першим — таке моральне правило наш педагогічний колектив прагне зробити нормою поведінки.
Я переконаний, що тільки у хоробрісті та відвазі людина по – справжньому висловлює і пізнає сама себе.
5. Негідно давати волю потребам і пристрастям, що ніби вийшли з-під контролю людського духу. Тобі хочеться їсти або пити, відпочити або погрітися біля вогнища — цього потребує твоє тіло, але не забувай, що ти — людина! Задовольняючи свої потреби, ти повинен проявляти благородство, стриманість, витримку. Це не тільки скромність. Це щось вище і значніше: владарюючи над своїми потребами і пристрастями, ти підносиш свою духовну суть.
6. Негідно мовчати, коли твоє слово — це чесність, благородство і мужність, а мовчання — легкодухість і підлість. Негідно говорити, коли твоє мовчання — чесність, благородство й мужність, а слово — легкодухість, підлість і навіть зрада. Як багато говорить про гідність людини, її уміння бути мудрим володарем слова, майстром, що володіє цим тонким людським інструментом!
7. Негідно справжньої людини не тільки обманювати, лицемірити, плазувати, пристосовуватися під чиюсь волю, але й не мати власного погляду, втратити своє обличчя. Огидно  гидко нашіптувати. Нашіптувати, обмовляти товариша — рівнозначно пострілу в спину.
Тут ми вступаємо в сферу дуже тонких людських стосунків, благородство і чистота яких багато в чому визначають моральний погляд людини на все життя.
Щоб виховувати мужність слова і мужність мовчання, вихователю самому треба бути шляхетним і мужнім.
Треба вміти поважати власний погляд, переконання маленької людини, особливо підлітка, навіть тоді, коли не все у його поведінці, здається, нам зрозумілим і виправданим.
8. Негідно легковажно кидатися словами, давати нездійсненні обіцянки. Одну з дуже тонких граней  людського характеру, яку відточує вихователь, я бачу в тому, щоб вихованець був особистістю кристально чистого і твердого слова.
Для цього необхідно виховання в юній душі того, що я назвав би благородством волі. З малих років людину треба вчити ставити перед собою цілі, спрямовані на самовиховання, самовдосконалення.
Нехай ця мета спочатку буде, здавалось б, незначною; але людина не повинна жити даремно; нею має рухати прагнення; досягнення мети хай приносить їй радість і гордість.
9. Негідна надмірна жалісливість до самого себе, як і безжальне ставлення, байдужість до іншої людини. Негідне надмірне перебільшення особистих кривд, горя, страждання. Негідна слізливість. Людину прикрашає витримка. Сльози, які розраховані на те, щоб викликати жалість близьких, не тільки принижують людину, а й послаблюють її здатність до самовиховання витримкою, благородством волі.
10. Негідно пиячити і переїдати. Алкоголь і людина так само несумісні, як розпуста і вірність. Алкоголь затуманює свідомість і звільняє інстинкт, зводячи людину до тваринного стану. Я вважаю, лише важливою місією школи затвердити в юній душі презирство до цієї мерзоти.
Найголовніше в цій виховній роботі — багатство духовних інтересів, людська гордість мислителя.
Найбільшим щастям, розкішшю, насолодою для дитини, особливо для підлітка, юнака повинно бути спілкування з гарною книгою, читання, мислення.
Презирство до затуманення свідомості виховується також тонким розумінням і відчуттям прекрасного в природі, в мистецтві, в людських стосунках.
Наш ідеал — краса повинна стати мірилом власної гідності, щоб насолода і краса злилися воєдино. Чим тонше розуміння і відчуття прекрасного, тим глибше відраза до всього грубого і тваринного.



*********************************************************************************



Як постійний крик на дитину, впливає на її здоров’я.
Не робіть цього!
 Виховання дітей — це досить захоплюючий процес, який потребує багато терпіння, витримки та знань.
Якщо дитина розуміє тільки після крику, значить десь пішов перекіс.
Постійний крик негативно впливає на дитячу психіку і викликає у дітей агресію, скутість та невпевненість в собі.
Як крик впливає на дитину.
·     Коли ми починаємо кричати на свою дитину, її організм виробляє велику кількість гормону стресу, тіло стає напруженим, а думки заблоковані.
·     Мозолисте тіло, яке з’єднує дві півкулі мозку, зменшується. Результатом цього є зменшення кровопостачання мозочка, зниження мозкової активності, погіршення пам’яті та уваги. Емоційна рівновага у дітей порушується.
·     Починаються поведінкові проблеми у підлітків та депресивні стани у малюків. Вони перестають навчатися, починають брехати та вступають в конфліктні ситуації.
·     Самооцінка знижується, дитина стає замкнута та починає думати, що вона нікому не потрібна.
·     Такі серйозні травми не виправиш подарунками та обіймами.

Чому ж батьки не стримуються та кричать на дітей.
1.                Батьки не можуть впоратися зі стресовою ситуацією, втрачають контроль над емоціями та виливають весь негатив на своїх найрідніших.
2.                Тому, що їхні батьки робили так само, вирішували ситуації криком та скандалом. Це наслідок поведінки та атмосфери в їх родині, коли вони були дітьми.
3.                 
Що робити, щоб перестати кричати на дитину.
1.                Проаналізуйте ситуацію, що саме Вас дратує. Можливо Ви себе погано почуваєте, незібрані та роздратовані.
2.                Перед тим як спалахнути, зупиніться, зробіть декілька глибоких вдихів або вийдіть з кімнати.
3.                Не вимагайте забагато. Це ще незріла дитина, і вона не може бути такою ідеальною, як Вам хочеться.

Запам’ятайте, саме Ви є взірець для наслідування, підтримка і опора для свого малюка.

Посилання на джерело:


*******************************************************************************


ШЛЯХИ ДО СЕРЦЯ ДИТИНИ 
( за Г. Чепмен та Р. Кемпбел):
                    •      дотик;
                    •      слова заохочення;
                    •      відданий їм час;
                    •      подарунки;
                    •      допомогу.
Дотик — один з найважливіших виявів любові людини. У перші роки життя дитини необхідно, щоб дорослі брали її на руки, обнімали, пестили, гладили по голівці, цілували, садовили її на коліна тощо. Тактильна ласка однаково важлива як для хлопчиків, так і для дівчаток. Тому, коли ви виражаєте свою любов за допомогою ніжних дотиків, поцілунків, це може дати їй набагато більше, ніж слова: «Я тебе люблю».
Слова заохочення. Коли ми хвалимо дитину, ми дякуємо їй за те, що вона зробила, чого досягла сама. Не треба хвалити дитину дуже часто, тому що ці слова втратять свою силу і смисл. Пам'ятайте, що кожна похвала має бути обґрунтованою та щирою. Намагайтеся у спілкуванні з дитиною говорити спокійно і м'яко навіть тоді, коли ви незадоволені. Намагайтеся менше вимагати від дитини і частіше просити: «Ти не міг би...», «Може, зробиш...», «Мені буде приємно, якщо...».
Якщо у вас вирвалося грубе зауваження, постарайтеся вибачитися перед дитиною. Пам'ятайте, що постійна критика шкодить дитині, бо вона не є доказом батьківської любові. Щодня даруйте дитині приємні слова підтримки, заохочення, схвалення, ласки, які будуть свідченням вашої любові до неї.
Час — це ваш подарунок дитині. Ви ніби говорите їй: «Ти потрібна мені, мені подобається бути з тобою». Іноді діти роблять погані вчинки для того, щоб батьки звернули на них увагу: бути покараним все ж краще, ніж бути забутим. Проводити час разом — значить віддати дитині всю увагу повністю. Форми спільного проведення часу у кожній сім'ї різні: читання ;казок, бесіда за сімейною вечерею, гра у футбол, ремонт машини, допомога на дачі тощо. І хоч які б ви були зайняті, хоча б кілька годин на тиждень подаруйте не лише хатнім справам, телевізору, власним уподобанням, а в першу чергу — своїй дитині.
Подарунок є символом любові тоді, коли дитина бачить, що батьки справді турбуються про неї. Багато батьків використовують подарунки, щоб відкупитися від дитини. Діти, які отримують такі подарунки, починають думати, що любов можна замінити різним речами. Тому пам'ятайте, що справа не в кількості. Не намагайтесь вразити дитину ціною, розмірами і кількістю подарунків Якщо ви хочете віддячити дитині за послугу — це плата, якщо намагаєтесь підкупити її — це хабар. Справжній подарунок дається не в обмін на щось, а просто так. Тільки різдвяні подарунки і подарунки до дня народження можуть бути сюрпризами. Інші подарунки краще вибирати з дітьми, особливо, якщо це одяг. Подарунки не обов'язково купувати їх можна знаходити, робити самим. Подарунком може стати все, що завгодно: польові квіти, камінчики, гілочки чудернацькі форми тощо. Головне — придумати, як його  подарувати.
Допомога. Материнство і батьківство — І професії, і нелегкі. З вами укладений контракт не менше, ніж на 18 років і робочий день у вас ненормований, діти звертаються до вас із проханнями щодня. Завдання батьків - почути ці прохання і відповісти на них. Якщо ми допомагаємо дитині і робимо це з радістю, то душа дитини наповнюється любов'ю. Якщо батьки бурчать і сварять дитину, така допомога їх не радує. Допомагати дітям — значить повністю обслуговувати їх. Спочатку ми дійсно багато робимо за них. Проте потім коли вони підростуть, ми маємо навчити їх всього, щоб і вони допомагали нам.

На кожному етапі розвитку дитини ми використовуємо різні «мови» нашої любов Тому для батьків важливо обрати ту мову (дотик, слова заохочення, час, подарунок допомогу), яка веде до серця дитини.


****************************************************** ПАМ’ЯТКА  ДЛЯ     ПЕДАГОГІВ  І   БАТЬКІВ
Якщо:
·         Дитину  постійно  критикують, вона  вчиться  ненавидіти.
·         Дитину  висміюють, вона  стає   замкнутою.
·         Дитину  хвалять,  вона   вчиться  бути  шляхетною.
·         Дитину  підтримують, вона  вчиться   цінувати  себе.
·         Дитина  живе  в  докорах, вона  вчиться  жити  з  почуттям  провини.
·         Дитина  росте  терпимості,  вона  вчиться  розуміти  інших.
·         Дитина  росте  в  чесності, вона  вчиться  бути  справедливою.
·         Дитина  росте  в   безпеці, вона  вчиться  бути  безпечною.
·         Дитина  живе  у  ворожнечі, вона  вчиться  бути  агресивною.
·        Дитина  живе  в  розумінні  і  дружелюбності, вона  вчиться  знаходити  любов  у  цьому  світі.


*********************************************************************************


Ø Коли я полюбив себе, я зрозумів, що туга і страждання — це лише попереджувальні сигнали про те, що я живу проти власної істини. Нині я знаю, що це називається «Бути самим собою».

Ø Коли я полюбив себе, я зрозумів, як сильно можна образити когось, якщо нав'язувати йому виконання моїх власних бажань, коли час іще не настав, і людина ще не готова, і ця людина — я сам. Нині я називаю це «Самоповага».
Ø Коли я полюбив себе, я перестав прагнути іншого життя і раптом побачив, що життя, яке є в мене нині, дає мені можливості для зростання. Нині я називаю це «Зрілість».

Ø Коли я полюбив себе, я зрозумів, що за будь-яких обставин я перебуваю у відповідному місці у відповідний час, і все відбувається виключно у відповідний момент. Я можу завжди бути спокійним. Нині я називаю це «Упевненістьу собі».

Ø Коли я полюбив себе, я перестав красти свій час і мріяти про великі майбутні проекти. Нині я роблю тільки те, що приносить мені радість і робить мене щасливим, що змушує моє серце всміхатися. Я роблю це так, як хочу, й у власному ритмі. Нині я називаю це «Простота».

Ø Коли я полюбив себе, я звільнився від усього, що завдає шкоди моєму здоров'ю: їжі, людей, речей, ситуацій. Усього, що тягнуло мене донизу і збивало з власного шляху. Нині я називаю це «Любов до самого себе».

Ø Коли я полюбив себе — перестав завжди бути правим. І саме тоді я став усе менше і менше помилятися. Нині я зрозумів, що це «Скромність».

Ø Коли я полюбив себе, я перестав жити минулим і турбуватися про майбутнє. Нині я живу лише теперішнім і називаю це «Задоволення».

Ø Коли я полюбив себе, я усвідомив, що мій розум може мені заважати, що від нього можна навіть захворіти. Але коли я зміг пов'язати його з моїм серцем, він одразу став моїм союзником. Нині я називаю цей зв'язок «Мудрість серця».

Ø Нам не варто боятися суперечок, конфронтацій, проблем із собою та з іншими людьми. Навіть зірки зіштовхуються, і від цього народжуються нові світи. Нині я знаю, що це — «Життя».


Немає коментарів:

Дописати коментар

Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.

  В Україні запрацював сервіс «Take It Down», який допомагає зупинити поширення в інтернеті оголених і напівоголених фотографій та відео ос...