25 листопада 2024 р.

КІНЕМАТОГРАФ І НАСИЛЬСТВО (фільми для обговорення)


 КІНЕМАТОГРАФ І НАСИЛЬСТВО 



Кіно супроводжує нас протягом усього життя: ми зростаємо з героями мультфільмів, переживаємо за героїв улюблених стрічок. Кінематограф задає тренди, відображає актуальні настрої суспільства, порушує важливі теми.

Однією з таких тем є гендерно зумовлене насильство. Попри стрімкий розвиток світу, насильство щодо жінок та дівчат лишається найпоширенішим порушенням прав людини. За даними UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення, щороку в Україні 1,1 мільйона осіб страждає від насильства, 90 % з них — жінки. Але проблема в тому, що ця цифра далеко нереальна. Чимало постраждалих не звертаються по допомогу.

Часом історії на екрані допомагають зрозуміти якесь явище краще, ніж десяток лекцій чи статей. У межах міжнародної акції «16 днів проти гендерно зумовленого насильства», можна переглянути фільми і обговорити їх з учнями, батьками, педагогами, щоб усвідомити реальність проблеми насильства у суспільстві, знайти шляхи їх подолання та попередження.

Зображення великої кількості сцен насильства щодо жінок призводить до того, що глядачі стають менш чутливими до подібного явища. Тобто знижується емоційна реакція на насильство у реальності, сприйняття його як варіанту розв'язання проблем у стосунках. Відповідно, неправомірна поведінка чоловіків вважається нормальною.

Дослідження показують, що глядачі (передусім — діти й підлітки) схильні імітувати насильницьку поведінку, яку бачать у фільмах та серіалах, частіше виявляють агресивну поведінку в різних сферах життя та рідше відчувають співчуття до постраждалих.

Крім того, кіно презентує нам кривдників як крутих, могутніх, бажаних, а їхні пережиті негаразди немовби виправдовують їхню насильницьку поведінку.

Фільми студії Disney люблять і дорослі, і діти. Але, наприклад, Белль стає заручницею чудовиська, яке ізолює її від родини, використовує вербальні залякування та агресивну поведінку «Красуня і Чудовисько»). У фільмах Квентіна Тарантіно чоловіки завжди переможці, а жінки — переможені: прославлюється чоловіча силаа коштом жіночих страждань, а гендерно зумовлене насильство наявне у різних формах.

Не менше суму викликає спосіб відображення стосунків між чоловіком та жінкою: стосунки Ноя та Еллі з «Щоденника пам'яті» розпочинаються з маніпуляцій, Едвард у «Сутінках» переслідує Беллу та ледве не доводить до суїциду тощо.

Але, завдяки феміністичним рухам та потужної хвилі акції #MeToo, ситуація почала змінюватися на краще. Ці рухи поступово встановлюють нові правила гри та змінюють мислення суспільства, покращують ставлення до акторок і надання рівних можливостей розвитку для жінок. Щонайменше, екранізуються історії жінок, що знайшли в собі сили боротися з кривдниками та розірвати коло насильства. Суспільство змінюється на краще та починає все частіше маніфестувати нетерпимість до будь-яких видів насильства, що поволі впливає і на кіноіндустрію.

Так, наприклад, стрічка «Великі очі» Тіма Бертона розповідає історію американської художниці 1950-х Маргарет Кін, чоловік якої використовував плоди її таланту під власним іменем. Але у неї одного дня урвався терпець і вона

22 листопада 2024 р.

ПОДКАСТ ПРО МЕНТАЛЬНЕ ЗДОРОВ’Я «МЕНТАЛОЧКА»

 

 

ПОДКАСТ ПРО МЕНТАЛЬНЕ ЗДОРОВ’Я

 «МЕНТАЛОЧКА»


Подкаст для підлітків, молоді та всіх, кому цікава тема ментального здоров’я.

Десять серій з ведучими Яною Пекун та Олексієм Удовенко на YouTube:

Психологічні дилеми, з якими стикається молодь України

Профорієнтація та пошук себе

Відновлення в умовах війни

Вплив молоді на країну

Як наш мозок захищає себе: механізми захисту та компенсації

Опора на себе: як стати собі найближчою людиною і що це означає

Що стоїть за злістю?

Феномен віри

Соціальні емоції: як працюють сором та провина

Як порозумітись людям з різним досвідом проживання війни

 

Послухати також можна на Spotify, SoundCloud, MEGOGO Audio, Google та Apple podcasts.

Apple Podcasts: https://bit.ly/3Yha4Yp

Google Podcasts: https://bit.ly/3Kv8KLR

Spotify: https://bit.ly/3XZTtYC

SoundCloud: https://bit.ly/44VXdwA

MEGOGO Audio: https://bit.ly/43xg9AJ

Проєкт реалізовується МолоДвіж Центр Львів / MoloDvizh Center. Lviv із мережі молодіжних просторів Мережа молодіжних просторів ТВОРИ у рамках гуманітарного реагування UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні.

Також корисні ресурси про ментальне здоров’я та здоров’я взагалі:

Ти як? – HowAreU.com – ресурс про ментальне здоров’я

«Бережи себе» – платформа та чат-бот доказової інформації про здоров’я

Джерело: https://knowledge.org.ua/podkast-pro-mentalne-zdorov-ja-mentalochka/

ПРОЄКТ ІЗ СЕКСУАЛЬНОЇ ОСВІТИ ДЛЯ ПІДЛІТКІВ «ПУБЕРТАТ»

 


ПРОЄКТ ІЗ СЕКСУАЛЬНОЇ ОСВІТИ

ДЛЯ ПІДЛІТКІВ «ПУБЕРТАТ»


 За даними Фінського інституту охорони здоров’я кількість абортів серед підлітків у віці до 19 років зменшилася на 66%, з 2144 випадків у 2000 році до 722 у 2023-му. А все завдяки доступу до контрацепції без рецепта для осіб від 15 років, а також впровадження обовʼязкових уроків сексуальної освіти в усіх школах.

Статеве просвітництво сприяє не тільки профілактиці небажаної ранньої вагітності та захворювань, що передаються статевим шляхом, воно також допомагає прищеплювати дітям та підліткам принципи терпимості, взаємної поваги та ненасильства у відносинах. Також сексуальна освіта дає багато якісних знань та навичок, необхідних для здорових рішень щодо свого тіла та стосунків, допомагає зрозуміти себе.

Таку інформаційну функцію несе новий проєкт «Пубертат» @pubertat.ua . Це кампанія, що реалізується UNFPA, Фондом ООН у галузі народонаселення в Україні, за підтримки Уряду Естонії.

Проєкт є в Інстаграмі https://www.instagram.com/pubertat.ua , де говорять про пубертат, стосунки, здоров’я, про тіло, емоції, менструацію та багато інших тем, які можуть бути і не пов’язані з сексуальною освітою, але існують у житті підлітків, що дорослішають, а тому важливі.

Головним героєм та персонажем цієї кампанії є Пу - Пубертат — милий рожевий персонаж без гендеру — незграбний, сором’язливий та дотепний.

На сторінці проєкту окрім корисних дописів по темі є ролики, які розкривають теми стосунків на відстані; стереотипів про людей з інвалідністю; важливості тестування на ВІЛ, аби допомогти молоді стати відповідальними та обізнаними. У розкритті багатьох тем автори цікавляться думкою підлітків, в деяких активностях молоді люди долучаються до обговорень та участі.

Доєднуйтесь до спільноти, щоб бути в курсі, розказуйте друзям.

Про комплексну сексуальну освіту (відео)

https://knowledge.org.ua/pro-kompleksnu-seksualnu-osvitu-video/

Сексуальне виховання дітей: буклет, цифри та корисні посилання

https://knowledge.org.ua/seksualne-vihovannja-ditej-buklet-cifri-ta-korisni-posilannja/

Джерело: https://knowledge.org.ua/proiekt-iz-seksualnoi-osviti-dlja-pidlitkiv-pubertat/

  4 ЕФЕКТИВНІ СТРАТЕГІЇ ДЛЯ ДОСЯГНЕННЯ ЦІЛЕЙ У НОВОМУ РОЦІ Новий рік – час нових планів. Але потрібно вміти правильно структурувати мрії...