27 грудня 2024 р.

ЯК ПОВЕРНУТИ РАДІСТЬ ЖИТТЯ

 


Якщо
вводити хоч одну із запропонованих дій в своє життя, то ефект ви відчуєте вже через кілька днів.

Вимкніть телефон після 20:00.  Ми всі сіпаємося до самого сну від кожного вхідного «дзинь» в телефоні. Це викликає напругу, яка тримається весь вечір до сну. Вимикання «стресора»-телефону зменшить психоемоційну напругу.

Ідіть на тривалу прогулянку. Ви відключитеся від дратівливих факторів. Це заспокоїть вашу центральну нервову систему.

Організуйте собі невелику «відпустку» на 1-3 дні в інше місто. Ви «винесете» себе з середовища, яке вас випалює. Тим самим зникне тиск на психіку. І вона почне відновлюватись.

Відіспіться. Можна попросити дідусів бабусь взяти дітей на себе на один день. І дозволити собі виспатися та відпочити.

Сходіть на масаж / SPA-салон. День приємності для тіла. При постійному стресі втрачається контакти з власним тілом. І ці процедури допоможуть повернути цей контакт.

Сходіть у магазин іграшок і купіть собі ту, яка відгукується. Досить часто при стресі ми втрачаємо зв'язок зі своєю Внутрішньою дівчинкою. І іноді має сенс купити собі лялечку, яка уособлює вашу Внутрішню Дівчинку. І спілкуватися з нею та грати з нею.

Проведіть цілий день взагалі без телефону та комп'ютера. Жодних подразників. День для себе. В мене це субота.

Сходіть кудись у нове місце. Концерт, кіно, виставка чи навіть просто у нове кафе. Ви отримаєте нові емоції та відчуття від нового середовища. Новизна дає почуття життя.

Проведіть весь день за книгою. Іноді книга може дуже добре перезавантажити мозок. Ну і відлежати.

Відлежати у ванній/басейн, у воді. Дуже класно розслаблює вода і дає можливість перезавантажитися.

Сімейна трапеза (без телефонів). Отримайте людський контакт і відчуття близькості до тих, хто вже поруч з вами.

Зараз виберіть 1 пункт, який ви зробите завтра.

Важливо саме ЗРОБИТИ РАДИ СЕБЕ! Тому що якщо ви заплануєте і не зробите — отримаєте ще одне підкріплення досвіду, що «вирішити нічого не виходить, я безсила».

Джерело: Тренінговий центр Наталі Сабліної

4 грудня 2024 р.

БУЛІНГ ДІТЕЙ З РОЗЛАДАМИ СПЕКТРА АУТИЗМУ (ПОРАДИ БАТЬКАМ)

 


БУЛІНГ ДІТЕЙ З РОЗЛАДАМИ СПЕКТРА АУТИЗМУ

(ПОРАДИ БАТЬКАМ)





Часто труднощі в комунікації дітей з РСА проявляються в тому, що дитина не виконує групових інструкцій вчителя, може ігнорувати звернення, не бере участі у спільних активностях, демонструє небажану поведінку.

Негативні результати знижують мотивацію до навчання, що призводить до уникнення спілкування з однолітками, що не дає можливості для розвитку соціальних навичок. Відповідно, зменшення соціальних контактів між дітьми з РСА та однокласниками ще більше поглиблюють прірву у розумінні потреб та особливостей дітей з аутизмом, та можуть стати причиною для булінгу та іншої токсичної поведінки з боку однолітків. 

Адаптація дітей з РСА до навчання у колективі - важливий етап успішної інклюзії, до якого мають бути підготовлені дитина з РСА та цілий клас. Не менш важлива - готовність вчителя створювати атмосферу толерантного та безбар’єрного спілкування у класі. Якщо робота проведена правильно - діти в класі будуть толерантними, й з розумінням ставитимуться до дитини у спектрі. 

Булінг серед учнів – досить поширена проблема в школі. Проте якщо нормотипова дитина здатна розрізнити агресію та знущання з боку однолітків, дитині з РСА значно складніше зрозуміти негативні сигнали та дії від оточення. Вона може сприймати глузування як спосіб завести дружбу тощо.

Дитину з РАС важливо навчити розрізняти емоції, соціальні правила і розрізняти допустимі та недопустимі слова чи дії відносно себе. 

Залежно від рівня навичок, вербалізації та підготовки дитини з РАС, можна демонструвати соціальні історії по відео або у книгах та пояснювати, як варто реагувати у подібних ситуаціях.

Запобіганням булінгу у школі має займатися адміністрація школи, яка несе відповідальність за безпеку дітей в освітньому закладі — як фізичну, так і психологічну. 

Іноді буває навпаки: діти з РАС можуть розповідати батькам, що з них кепкують у класі, хоча насправді з ними намагаються поспілкуватися або пограти разом. 

Отже, успішна інклюзивна освіта передусім потребує обізнаності суспільства. Дітям з розладами спектра аутизму, як і іншим дітям з особливими освітніми потребами, значно легше адаптуватися до навчання у колективі, в якому розуміють потреби людей з аутизмом. 

Джерело: https://osvitanova.com.ua/posts/6546-bulinh-ditei-z-rozladamy-spektra-autyzmu-porady-psykholoha-batkam


ЗАКОНОДАВЧІ ТА НОРМАТИВНО-ПРАВОВІ АКТИ ЩОДО ЗАПОБІГАННЯ ТА ПРОТИДІЇ НАСИЛЬСТВА, ДОМАШНЬОГО НАСИЛЬСТВА

 


ЗАКОНОДАВЧІ ТА НОРМАТИВНО-ПРАВОВІ АКТИ

ЩОДО ЗАПОБІГАННЯ ТА ПРОТИДІЇ НАСИЛЬСТВА, ДОМАШНЬОГО НАСИЛЬСТВА

В Україні діє національне законодавство, що регулює певні питання протидії насильству в сім’ї. Насамперед, це Конституція України, яка не тільки визначає основні права та свободи громадян, а й гарантує їхній захист.

Конституція України визначає та гарантує охорону і захист прав, свобод та інтересів сім’ї та людини: право захищати своє життя і здоров’я, життя і здоров’я інших людей від протиправних посягань (ст. 27); ніхто не може зазнавати втручання в його особисте та сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України (ст. 32); право на звернення до державних інституцій (ст. 40); право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю (ст. 41); право на житло (ст. 47); права та свободи людини й громадянина захищаються судом (ст. 55); право знати свої права та обов’язки (ст. 57).

На підставі положень Конституції України і Конвенції ООН про права дитини 26.04.2001 р. в Україні був прийнятий Закон «Про охорону дитинства» - забезпечення реалізації прав дитини на все життя, охорону здоров’я, освіту, соціальний захист та всебічний розвиток, встановлює основні засади державної політики у цій сфері.

До правових документів, які спрямовані на подолання насильства над людьми відносяться:

·           Загальна декларація прав людини (10.12.1948);

·           Декларація прав дитини (20.11.1959);

·           Конвенція про права дитини (20.11.1989) (ратифікована Україною в 1991 р.);

·           Закон України «Про охорону дитинства» (26.04.2001);

·           Закон України «Про освіту» (05.09.2017);

·           Закон України «Про соціальну роботу з сім’ями, дітьми та молоддю» (26.06.2001);

·           Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (20.10.2014);

·           Кримінальний кодекс України (1.04.2001);

·           Сімейний кодекс України (10.01.2002);

·           Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству»(07.12.2017 №2229-VIII);

·           Закон України (із змінами) «Про запобігання та протидію домашньому насильству» (04.01.2018);

·           Закон України № 2227-VIII «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України з метою реалізації положень Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами» (06.12.2017);

·           Закон України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо встановлення відповідальності за вчинення насильства в сім’ї або невиконання захисного припису» (15.05.2003);

·           Закон України від 20.06.2022 року «Про ратифікацію Конвенції Ради Європипро запобігання насильству стосовно жінок i домашньому насильству та боротьбуіз цими явищами»;

·           Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства стосовно протидії насильству в сім’ї» (25.09.2008).

Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання та протидії мобінгу (цькуванню) (16.11.2022)

Кодексом України про адміністративні правопорушення передбачено відповідальність за адміністративні порушення, що загрожують громадському порядку й громадській безпеці та які можуть бути вчинені в побутовій сфері (ст. 173 КУпАП, ст. 182 КУпАП, ст. 180 та 184 КупАП).

Згідно Закону «Про попередження насильства в сім’ї» визначено перелік органів та установ, на які покладається здійснення заходів щодо попередження насильства в сім’ї. Такими установами визнані:

3 грудня 2024 р.

МІЖНАРОДНА КАМПАНІЯ «16 ДНІВ ПРОТИ НАСИЛЬСТВА»


 МІЖНАРОДНА КАМПАНІЯ 

«16 ДНІВ ПРОТИ НАСИЛЬСТВА»

 

Міжнародна кампанія «16 днів проти насильства» започаткована активістками-жінками Центру Жіночого Глобального лідерства ще у 1991 року, яка завершиться 10 грудня у Міжнародний день прав людини. Кампанія має мету — заклик до запобігання та викорінення насильства щодо жінок і дівчат. Цей рух повинен привернути увагу громадськості до проблеми насильства в сім'ях, жорстокого поводження з дітьми, торгівлі людьми та захисту прав жінок, також активізації діяльності державних структур і громадських організацій з метою захисту прав жінок та формування ненасильницької ідеології в суспільстві. Адже в усьому світі майже кожна третя жінка бодай раз у житті стикалася з фізичним чи сексуальним насильством.

Офіційно, цей день був оголошений Генеральною Асамблеєю ООН 1999 року, але відзначати його почали з 1981 року – як пам’ять про трагічну загибель трьох сестер Мірабаль, які були жорстоко вбиті під час диктатури домініканського правителя Рафаеля Трухільо в 1960 році.

У знак підтримки, люди у всьому світі пов’язують помаранчевою стрічкою свій одяг. Це офіційний колір протидії насильству, що символізує світле та вільне майбутнє.

Період акції охоплює наступні важливі дати:

 Символами акції «16 днів без насильства» є стрічки трьох кольорів – синього, білого та червоного:

·          біла стрічка – символ проти всіх форм насильства над жінками;

·          синя стрічка – міжнародний символ захисту дітей від насильства у всіх його проявах;

·          червона стрічка – символ боротьби зі СНІДом.

Повномасштабна війна загострила проблему насильства: майже кожний українець відчуває на собі ознаки стресу, виснаження, втому, тривогу, перебуває в напрузі. Тому важливо в суспільстві формувати нульову толерантність до будь-яких проявів насильства, жорстокого ставлення шляхом проведення превентивних заходів.

Також під час війни здобуття освіти часто відбувається в дистанційній формі, багато часу учні проводять в мережі Інтернет, що збільшує ймовірність потрапляння під вплив різноманітних ризиків в цифровому середовищі, зокрема, прояви насильства та експлуатація.

25 листопада 2024 р.

КІНЕМАТОГРАФ І НАСИЛЬСТВО (фільми для обговорення)


 КІНЕМАТОГРАФ І НАСИЛЬСТВО 



Кіно супроводжує нас протягом усього життя: ми зростаємо з героями мультфільмів, переживаємо за героїв улюблених стрічок. Кінематограф задає тренди, відображає актуальні настрої суспільства, порушує важливі теми.

Однією з таких тем є гендерно зумовлене насильство. Попри стрімкий розвиток світу, насильство щодо жінок та дівчат лишається найпоширенішим порушенням прав людини. За даними UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення, щороку в Україні 1,1 мільйона осіб страждає від насильства, 90 % з них — жінки. Але проблема в тому, що ця цифра далеко нереальна. Чимало постраждалих не звертаються по допомогу.

Часом історії на екрані допомагають зрозуміти якесь явище краще, ніж десяток лекцій чи статей. У межах міжнародної акції «16 днів проти гендерно зумовленого насильства», можна переглянути фільми і обговорити їх з учнями, батьками, педагогами, щоб усвідомити реальність проблеми насильства у суспільстві, знайти шляхи їх подолання та попередження.

Зображення великої кількості сцен насильства щодо жінок призводить до того, що глядачі стають менш чутливими до подібного явища. Тобто знижується емоційна реакція на насильство у реальності, сприйняття його як варіанту розв'язання проблем у стосунках. Відповідно, неправомірна поведінка чоловіків вважається нормальною.

Дослідження показують, що глядачі (передусім — діти й підлітки) схильні імітувати насильницьку поведінку, яку бачать у фільмах та серіалах, частіше виявляють агресивну поведінку в різних сферах життя та рідше відчувають співчуття до постраждалих.

Крім того, кіно презентує нам кривдників як крутих, могутніх, бажаних, а їхні пережиті негаразди немовби виправдовують їхню насильницьку поведінку.

Фільми студії Disney люблять і дорослі, і діти. Але, наприклад, Белль стає заручницею чудовиська, яке ізолює її від родини, використовує вербальні залякування та агресивну поведінку «Красуня і Чудовисько»). У фільмах Квентіна Тарантіно чоловіки завжди переможці, а жінки — переможені: прославлюється чоловіча силаа коштом жіночих страждань, а гендерно зумовлене насильство наявне у різних формах.

Не менше суму викликає спосіб відображення стосунків між чоловіком та жінкою: стосунки Ноя та Еллі з «Щоденника пам'яті» розпочинаються з маніпуляцій, Едвард у «Сутінках» переслідує Беллу та ледве не доводить до суїциду тощо.

Але, завдяки феміністичним рухам та потужної хвилі акції #MeToo, ситуація почала змінюватися на краще. Ці рухи поступово встановлюють нові правила гри та змінюють мислення суспільства, покращують ставлення до акторок і надання рівних можливостей розвитку для жінок. Щонайменше, екранізуються історії жінок, що знайшли в собі сили боротися з кривдниками та розірвати коло насильства. Суспільство змінюється на краще та починає все частіше маніфестувати нетерпимість до будь-яких видів насильства, що поволі впливає і на кіноіндустрію.

Так, наприклад, стрічка «Великі очі» Тіма Бертона розповідає історію американської художниці 1950-х Маргарет Кін, чоловік якої використовував плоди її таланту під власним іменем. Але у неї одного дня урвався терпець і вона

22 листопада 2024 р.

ПОДКАСТ ПРО МЕНТАЛЬНЕ ЗДОРОВ’Я «МЕНТАЛОЧКА»

 

 

ПОДКАСТ ПРО МЕНТАЛЬНЕ ЗДОРОВ’Я

 «МЕНТАЛОЧКА»


Подкаст для підлітків, молоді та всіх, кому цікава тема ментального здоров’я.

Десять серій з ведучими Яною Пекун та Олексієм Удовенко на YouTube:

Психологічні дилеми, з якими стикається молодь України

Профорієнтація та пошук себе

Відновлення в умовах війни

Вплив молоді на країну

Як наш мозок захищає себе: механізми захисту та компенсації

Опора на себе: як стати собі найближчою людиною і що це означає

Що стоїть за злістю?

Феномен віри

Соціальні емоції: як працюють сором та провина

Як порозумітись людям з різним досвідом проживання війни

 

Послухати також можна на Spotify, SoundCloud, MEGOGO Audio, Google та Apple podcasts.

Apple Podcasts: https://bit.ly/3Yha4Yp

Google Podcasts: https://bit.ly/3Kv8KLR

Spotify: https://bit.ly/3XZTtYC

SoundCloud: https://bit.ly/44VXdwA

MEGOGO Audio: https://bit.ly/43xg9AJ

Проєкт реалізовується МолоДвіж Центр Львів / MoloDvizh Center. Lviv із мережі молодіжних просторів Мережа молодіжних просторів ТВОРИ у рамках гуманітарного реагування UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні.

Також корисні ресурси про ментальне здоров’я та здоров’я взагалі:

Ти як? – HowAreU.com – ресурс про ментальне здоров’я

«Бережи себе» – платформа та чат-бот доказової інформації про здоров’я

Джерело: https://knowledge.org.ua/podkast-pro-mentalne-zdorov-ja-mentalochka/

ПРОЄКТ ІЗ СЕКСУАЛЬНОЇ ОСВІТИ ДЛЯ ПІДЛІТКІВ «ПУБЕРТАТ»

 


ПРОЄКТ ІЗ СЕКСУАЛЬНОЇ ОСВІТИ

ДЛЯ ПІДЛІТКІВ «ПУБЕРТАТ»


 За даними Фінського інституту охорони здоров’я кількість абортів серед підлітків у віці до 19 років зменшилася на 66%, з 2144 випадків у 2000 році до 722 у 2023-му. А все завдяки доступу до контрацепції без рецепта для осіб від 15 років, а також впровадження обовʼязкових уроків сексуальної освіти в усіх школах.

Статеве просвітництво сприяє не тільки профілактиці небажаної ранньої вагітності та захворювань, що передаються статевим шляхом, воно також допомагає прищеплювати дітям та підліткам принципи терпимості, взаємної поваги та ненасильства у відносинах. Також сексуальна освіта дає багато якісних знань та навичок, необхідних для здорових рішень щодо свого тіла та стосунків, допомагає зрозуміти себе.

Таку інформаційну функцію несе новий проєкт «Пубертат» @pubertat.ua . Це кампанія, що реалізується UNFPA, Фондом ООН у галузі народонаселення в Україні, за підтримки Уряду Естонії.

Проєкт є в Інстаграмі https://www.instagram.com/pubertat.ua , де говорять про пубертат, стосунки, здоров’я, про тіло, емоції, менструацію та багато інших тем, які можуть бути і не пов’язані з сексуальною освітою, але існують у житті підлітків, що дорослішають, а тому важливі.

Головним героєм та персонажем цієї кампанії є Пу - Пубертат — милий рожевий персонаж без гендеру — незграбний, сором’язливий та дотепний.

На сторінці проєкту окрім корисних дописів по темі є ролики, які розкривають теми стосунків на відстані; стереотипів про людей з інвалідністю; важливості тестування на ВІЛ, аби допомогти молоді стати відповідальними та обізнаними. У розкритті багатьох тем автори цікавляться думкою підлітків, в деяких активностях молоді люди долучаються до обговорень та участі.

Доєднуйтесь до спільноти, щоб бути в курсі, розказуйте друзям.

Про комплексну сексуальну освіту (відео)

https://knowledge.org.ua/pro-kompleksnu-seksualnu-osvitu-video/

Сексуальне виховання дітей: буклет, цифри та корисні посилання

https://knowledge.org.ua/seksualne-vihovannja-ditej-buklet-cifri-ta-korisni-posilannja/

Джерело: https://knowledge.org.ua/proiekt-iz-seksualnoi-osviti-dlja-pidlitkiv-pubertat/

15 жовтня 2024 р.

18 жовтня – Європейський день протидії торгівлі людьми

 


18 жовтня 

Європейський день

 протидії торгівлі людьми



18 жовтня 2007 року Європейським Парламентом був започаткований Європейський День боротьби з торгівлею людьми, метою якого - висвітлення проблеми та підвищення рівня обізнаності населення щодо явища торгівлі людьми, необхідність об’єднання зусиль громадськості для протидії цьому явищу, візуалізації проблеми на глобальному рівні, переслідування злочинців, надання допомоги постраждалим особам.

За оцінками Представництва Міжнародної організації з міграції, в Україні з 1991 року понад 230 тисяч українців постраждали від різних форм сучасного рабства.

За даними Міжнародної організації праці (МОП) у світі близько 40 млн людей перебувають у рабстві, з них 71% – це жінки, а одна з чотирьох жертв – діти. Крім того, зараз у світі використовується праця приблизно 152 мільйонів дітей віком від п’яти до сімнадцяти років.

Проблема торгівлі людьми набула особливої гостроти, коли рф незаконно почала окуповувати території України. Жінки та діти, які вимушені покинути Україну, стикаються з ризиками торгівлі людьми. Водночас і чоловіки, які залишаються всередині країни, також можуть стати здобиччю торговців людьми.

Визначення торгівлі людьми міститься в Протоколі ООН про попередження та припинення торгівлі людьми, який доповнює Конвенцію ООН проти транснаціональної організованої злочинності:

Відповідно до Закону України «Про протидію торгівлі людьми», торгівля людьми – здійснення незаконної угоди, об’єктом якої є людина, а так само вербування, переміщення, переховування, передача або одержання людини, вчинені з метою експлуатації, зокрема сексуальної, з використанням обману, шахрайства, шантажу, уразливого стану людини або із застосуванням чи погрозою застосування насильства, з використанням службового становища або матеріальної чи іншої залежності від іншої особи.

Торгівля людьми сучасна протизаконна торгівля в цілях комерційної сексуальної експлуатації або примусової праці, яка торкається людей незалежно від їхнього віку, статі, рівня освіти, національності чи соціального статусу. Ця діяльність є другою за величиною після торгівлі наркотиками і найшвидше зростаючою кримінальною діяльністю у світі поряд з незаконною торгівлею зброєю.

Кожен другий українець (59%) ризикує постраждати від експлуатації, будучи готовим погодитися хоча б на одну ризиковану пропозицію за кордоном чи в Україні, про що свідчить опитування, проведене на замовлення МОМ.

Стаття 149 Кримінального кодексу України передбачає, що злочини, пов’язані з торгівлею людьми, караються позбавленням волі

  4 ЕФЕКТИВНІ СТРАТЕГІЇ ДЛЯ ДОСЯГНЕННЯ ЦІЛЕЙ У НОВОМУ РОЦІ Новий рік – час нових планів. Але потрібно вміти правильно структурувати мрії...